Seans “Godspeed, Los Polacos” dla Polonii

238
Reżyser filmu “Godspeed, Los Polacos” Adam Nawrot i jego producent Sonia Szczęsna z radością przyjęli informację, że ich film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Boulder w stanie Kolorado FOTO: RANDY MAHLONE

Specjalny pokaz filmu dokumentalnego “Godspeed, Los Polacos” (Szczęść Boże, Polacy), odbędzie się w niedzielę, 15 sierpnia, o godzinie 5 po południu w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallington, NJ. Po projekcji widzowie będą mogli porozmawiać z kilkoma bohaterami filmu oraz jego autorami: reżyserem Adamem Nawrotem i producentką Sonią Szczęsną.

Film trwa 88 minut. Został zrealizowany w roku 2020. Jest mieszanką wywiadów, starych zdjęć i materiałów filmowych nakręconych podczas przeprawy polskich kajakarzy przez kanion Colca, a także animacji i ilustracji. Jest to niezwykła opowieść o kajakarzach, którzy zdobyli najgłębszy kanion świata, a potem  walczyli o wolność Polski.

Film ten zdobył wiele nagród. Na 17. Boulder International Film Festival w Boulder, w stanie Kolorado, który odbył się w dniach 24-27 czerwca 2021 roku, został uznany przez jury za najlepszy film przygodowy. Natomiast publiczność festiwalu uznała go za najlepszy z prezentowanych 44 filmów. Również podczas Festiwalu Moc Gór w Zakopanem, który odbył się w tym samym czasie, co festiwal w Boulder, film zdobył Grand Prize, czyli nagrodę główną. Kilka dni później zdobył nagrodę Silver Award Best Film na Sheffield Adventure Film Festival w Anglii.

Tych nagród jest o wiele więcej co oznacza, że film jest świetnie zrealizowany i oceniany, a co za tym idzie – warto go obejrzeć.

Film “Godspeed, Los Polacos” pokazuje historię Polskiej Akademickiej Eksploracyjnej Wyprawy Kajakowej CANOANDES’79, którą zrealizowali członkowie Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej „Bystrze”, działającego przy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przygotowania trwały prawie dwa lata. Początkowo celem uczestników wyprawy były górskie rzeki Argentyny. Ostatecznie, po wielu perturbacjach, jako kraj docelowy kajakarze wybrali Peru.

Bohaterowie filmu ze statuetkami, które film otrzymał w czerwcu na Boulder International Film Festival w Boulder (od lewej): Jacek Bogucki, Piotr Chmieliński, Zbyszek Bzdak
i Jerzy Majcherczyk FOTO: RANDY MAHLONE

Historyczny wyczyn polskich kajakarzy

W maju 2021 roku minęła 40. rocznica pierwszego zejścia polskich studentów do Kanionu Colca w Peru i odkrycia tego kanionu dla świata. Było to największe odkrycie Polaków w XX wieku. W wyprawie CANOANDES’79 i spływie Kanionem Colca uczestniczyli:

Jacek Bogucki – filmowiec, płynął w pontonie,

Zbigniew Bzdak – fotograf, płynął w pontonie,

Piotr Chmieliński – kajakarz,

Stefan Danielski – płynął w pontonie,

Krzysztof Kraśniewski – płynął w pontonie.

Jerzy Majcherczyk – kapitan pontonu,

Andrzej Piętowski – kajakarz oraz płynął w pontonie.

Eksploracja kanionu rozpoczęła się 12 maja 1981 roku wyjazdem z Arequipy do miasteczka (wówczas wioski) Chivay (3650 metrów nad poziomem morza). Po rozpoznaniu terenu, 18 maja rozpoczął się spływ Rio Colca – od oazy zwanej Sangalle (2200 m n.p.m.) do wioski Andamayo leżącej przy wyjściu z kanionu. Spływ zakończył się po 17 dniach, w trakcie których pokonano 100 kilometrów. Uczestnicy wyprawy walczyli o każdy metr tej dzikiej, dziewiczej rzeki płynącej w wąskim korycie, u stóp wznoszących się do ponad czterech tysięcy metrów ścian, gdzie spadek rzeki wynosił średnio 40 metrów na kilometr, a miejscami dochodził do 65 metrów. Tylko królewskie kondory i przepiękne geologiczne formacje były świadkami ich epopei. Eksploracja kanionu zakończyła się 14 czerwca powrotem do Arequipy.

Wyczyn polskich kajakarzy trafił na pierwsze strony gazet w Peru. Pisały o nich również największe światowe agencje prasowe. Zostali przyjęci na specjalnej audiencji przez prezydenta Peru Fernando Bellaunde Terry’ego, po której przez kilka tygodni byli gośćmi peruwiańskiego rządu. Rezultatem tego pobytu było napisanie przez uczestników wyprawy książki-przewodnika po górskich rzekach Peru wydanej 13 grudnia 1981 roku w języku hiszpańskim i angielskim. Była to pierwsza tego typu publikacja w Ameryce Łacińskiej.

Zostawili po sobie polskie ślady

W czasie eksploracji kanionu, będąc pierwszymi, Polacy skorzystali z prawa nadawania nazw i pozostawili po sobie: Wodospady Jana Pawła II, Kanion Reparaza i Kanion Polaków. Przebieg całej wyprawy Jerzy Majcherczyk opisał w książce wydanej zatytułowanej „Zdobycie Rio Colca” wydanej w 1998 roku. W roku 2001 amerykański miesięcznik kajakowy „Paddler” zaliczył spływ Kanionem Colca do dziesięciu największych eksploracji rzek wszechczasów.

Na świecie jest wiele kanionów, które pretendują do tytułu najgłębszego kanionu świata, ale tylko Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Księgę Guinnessa i znalazł się na okładce wydania z 1984 roku oraz Magazyn National Geographic (styczeń 1993).

Odkrycie, zdobycie i wypromowanie przez polskich kajakarzy Kanionu Colca sprawiło, że stał się on drugą atrakcją turystyczną Peru – po Machu Picchu. Obecnie każdego roku nad kanion przybywa blisko 400 tysięcy turystów z całego świata. Turystyka związana z Kanionem Colca wygenerowała co najmniej 14 tysięcy miejsc pracy w całym Peru. Można więc wyczyn Polaków nazwać „żywym odkryciem”.

Polscy odkrywcy zdali sobie sprawę, iż jest to bardzo dobre miejsce do promocji Polski – kraju, z którego pochodzą! W wioskach leżących w dolinie Rio Colca oraz na krawędzi kanionu, przy wsparciu organizacyjnym i finansowym Polonijnego Klubu Podróżnika, doprowadzili do nadania ulicom polskich nazw Avenida Polonia czy Avenida de los Polacos. Znajdują się one w miasteczku Chivay, wioskach Cabanaconde i Huambo oraz oazie Canco.

Uczestnicy wyprawy CANOANDES’79 już blisko zakończenia eksploracji Kanionu Colca.
Na zdjęciu od lewej: Andrzej Piętowski, Piotr Chmieliński, Jacek Bogucki, Jerzy Majcherczyk, Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski
FOTO: ARCHIWUM CANOANDES‘79

W miasteczku Chivay, wiosce Cabanaconde i oazie Sangalle znajdują się również tablice upamiętniające polską eksplorację kanionu, a w wiosce Huambo szkoła podstawowa od 2006 roku nosi imię „Juan Pablo II” i jest otoczona opieką Polonijnego Klubu Podróżnika.

Cała ta promocja została zrobiona za fundusze własne odkrywców i Polonijnego Klubu Podróżnika!

***

Po projekcji filmu firma Bacik, która jest jednym z jego sponsorów, zaprasza na degustację pysznych polskich artykułów spożywczych.

•••

Projekcja filmu “Godspeed, Los Polacos”

Niedziela, 15 sierpnia 2021, godz. 5 pm

Polski Dom Cracovia Manor

196 Main Ave.

Wallington, NJ 07057