Serca nasze przy żłóbku składamy

79
Wędrówka w poszukiwaniu Jezusa ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

W Kids Academy w Lindenhurst, NY, maluchy, podobnie jak każdego roku, zaprezentowały się w jasełkach. Wychowawczyni i dyrektorka placówki Marta Wesołowski oraz asystentki, panie Grażyna i Basia, znakomicie przygotowały 16 przedszkolaków do bożonarodzeniowego wystąpienia na scenie przed rodzicami.

Dzieci wybrały się w daleką drogę, w celu odszukania miejsca narodzin Jezusa, i opowiadały o swoich przeżyciach podczas wędrówki: o spotkaniu trzech króli, anioła, gwiazdy, która wskazywała im drogę, a także o spotkaniu z diabełkiem, z którym przeprowadziły znakomitą rozmowę o wartości dobra i jego zwycięstwie nad złem.

Maryja (pierwsza z lewej) i aniołkowie: Khloe, Naomi, Aniela, Julia Victoria, Ola

Podkreślić trzeba, że wszystkie 3-4-latki znały swoje role na pamięć, zarówno teksty piosenek i kolęd, jak i tekstów dialogowych. Wzruszenie ogarniało widzów, gdy mali aktorzy deklamowali: „My Jezuniu Twoje dzieci, bogactwa nie mamy, serca nasze przynosimy, przy żłóbku składamy w dzień Twojego narodzenia. Weź je Jezu mały i spraw, aby te serduszka zawsze Cię kochały”.

Diabełek (Matthew), aniołek (Ayla) oraz Józef (David) i Maryja (Hania)


Na pytanie, jak w tak krótkim czasie można przygotować tak dużą grupę maluchów do teatralnego wystąpienia Marta Wesołowski powiedziała, że w swojej pracy odwołuje się idei Konfucjusza – wielkiego, chińskiego myśliciela: „Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Trzej Królowie: Nikolas, Sebastian i Alex

Panie przedszkolanki stwierdziły, że wszystkie przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w próbach. Potwierdziły, że przez emocje towarzyszące próbom dzieci łatwiej przyswajają nowe wiadomości, a wspomnienia na długo pozostają w pamięci.

Trzej Królowie i pastuszkowie: Emil, Henry, Jakub; z tyłu stoi pani Grażyna

Przedszkolaki po zakończonym przedstawieniu rozdały zaproszonym gościom, swoim rodzicom i dziadkom tradycyjny opłatek, przy którym wszyscy złożyli sobie życzenia. Niespodzianką było przybycie Świętego Mikołaja z workiem pełnym prezentów. A otrzymali je nie tylko artyści, ale wszyscy goście. Wspólne śpiewanie kolęd było ostatnim akordem przedstawienia. Gromkie brawa oraz podziękowania dla pań przedszkolanek zakończyły jesełkowe spotkanie.

Święty Mikołaj rozdaje prezenty; z lewej stoi Marta Wesołowski

Warto dodać, że Marta Wesołowski jest również nauczycielką w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Herberta w Copiague. W ubiegłym miesiącu szkoła otrzymała wyróżnienie w 5. edycji konkursu Mam Talent w ramach projektu „Teczka rocznicowa 219” (realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Senatu RP). Za przedstawienie „Droga do Niepodległej” uczniowie w przedziale wiekowym 6-13 lat zdobyli jedną z nagród. Uczniów do konkursu przygotowały trzy nauczycielki: Iwona Koszelak, Marta Wesołowski i Barbara Gospodarczuk. W konkursie wzięły udział szkoły polonijne z wielu krajów Europy i z USA.