Siostra Irena marszałkiem z Linden

414
Siostra Irena Lisowska – Marszałek Linden 2019 – oraz Miss Polonii Veronika Gajko (z lewej) i Karolina Kępa/Foto: Aleksandra Słabisz

“Wybór siostry Ireny na marszałka to dziękczynienie za jej zaangażowanie dla Polonii” – mówi ks. Ireneusz Pierzchała, proboszcz parafii w Linden, NJ. Siostra Irena została nominowana przez nowy Komitet Parady Pułaskiego w Linden, a uroczystość pasowania na marszałka odbyła się w niedawno odnowionej sali św. Jana Pawła II.

Siostra Irena Lisowska należy do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. W Stanach Zjednoczonych służy już prawie 40 lat, a z parafią św. Teresy od Dzieciątka Jezus/ Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden, NJ, związana jest od 2004 r., z roczną przerwą, którą spędziła w Ohio. Koordynuje lekcje religii – polsko- i angielskojęzyczne – oraz przygotowuje dorosłych i młodzież do sakramentów świętych.

Rozpoczęła w św. Teresie katechezę dla dzieci przedszkolnych, program Wakacje z Biblią dla dzieci oraz grupę Dzieci i Młodzieży Maryi. Współpracuje z Polską Szkołą Dokształcającą im. Karola Wojtyły, działającą przy parafii. Była inicjatorką, organizatorką i uczestniczką wyjazdów młodzieży na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu w 2011 r., do Rio de Janeiro w 2013 r. oraz do Krakowa w 2016 r. Przed przyjściem do Linden pracowała w wielu innych parafiach w New Jersey, ucząc i prowadząc szkoły katolickie.

Siostra Irena z młodzieżą

“Jest to osoba, która dużo radości daje. Nie tylko angażuje się w przestrzeni katechetycznej, ale wszędzie tam, gdzie jest potrzebna, dysponując czasem i swoją ofiarnością. Praca z nią to czysta przyjemność – mówi proboszcz Ireneusz Pierzchała. – Wybór na marszałka to podsumowanie jej zaangażowania w życie polonijne w różnych parafiach, nie tylko w św. Teresie. Ona robi dużo wielkich rzeczy dla Polonii”.

“Siostra Irena wychowała pokolenia, ucząc religii. Cieszę się, że przyjęła szarfę marszałka” – powiedziała Agnieszka Czajkowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Linden i dyrektor prężnie działającej PSD im. Karola Wojtyły.
Siostra Irena w Paradzie Pułaskiego maszeruje już od kilku lat, z różnymi grupami. “To miłe, że Polacy potrafią się tak zjednoczyć i wspólnie troszczyć o polskie wartości, te ludzkie i religijne. Te religijne też widać podczas parady na transparentach: są napisy, portrety Ojca Świętego czy ks. Popiełuszki. To objaw przywiązania do wiary i roli Kościoła” – mówi siostra Irena.

MISS POLONII
Na Piątej Alei na czele kontyngentu z Linden s. Irenie towarzyszyć będą Miss Polonii Karolina Kępa oraz Junior Miss Polonii Veronika Gajko.
Karolina ma 17 lat i od urodzenia mieszka w Linden, NJ. Od małego udzielała się w różnych polonijnych organizacjach, które poszerzały jej kontakt z kulturą polską. Obecnie uczy się w Academy for Allied Health Sciences w Scotch Plains, NJ, a w przyszłości ma zamiar studiować pediatrię oraz w trakcie studiów zagłębić się w teologię oraz religioznawstwo.

W parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest członkiem grupy młodzieżowej Soli Deo oraz Grupy Dzieci i Młodzieży Maryi. Uczęszczała do PSD w Elizabeth, a potem do PDS im. Karola Wojtyły. Chodziła na religię w parafii św. Teresy, a teraz udziela się jako katechetka, za co otrzymała w 2018 r. Youth Discipleship Award. Mówi, że jest “zaszczycona tytułem Miss Polonii 2019 i wierzy, że pełniąc tę rolę zainspiruje innych do zainteresowania się ich polskim pochodzeniem i wykorzystania tego dla dobra społeczności”.

Na pamiątkowej fotografii (od lewej): Marek Wiśniewski, Agnieszka Przestrzelska, Agnieszka Czajkowska, Jadwiga Kopala (wiceprzewodnicząca Komitetu Głównego Parady Pułaskiego), Derek Armstead (burmistrz Linden), Veronika Gajko, s. Irena Lisowska, Karolina Kępa, Michele Yamakaitis, Barry Javik (radny Linden) oraz ks. Ireneusz Pierzchała (z prawej) oraz ks. Tomasz Koszałka

Veronica Gajko, Junior Miss Polonii 2019, również urodziła się wychowała w Linden, w środowisku polskim. Uczęszcza do PSD w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark i tam też udziela się w grupie harcerskiej. Podobnie jak Karolina pomaga w lekcjach religii przy parafii św. Teresy, jest członkiem grup młodzieżowych tam działających. W szkole amerykańskiej była członkiem Klubu Teatralnego oraz Select Choir. Jej pochodzenie jest dla niej bardzo ważne. Mówi, że “polskie organizacje, do których należy, ukształtowały jej osobowość”. Jest dumna z tytułu Junior Miss Polonii 2019.

W sobotę, 7 września, szarfy marszałkowskie i insygnia Miss Polonii przekazali s. Irenie, Karolinie i Veronice Joseph Birch – marszałek z Linden 2018 oraz Michelle Ciepiela i Hailey Birch – Miss Polonii 2018.

NOWY ZARZĄD
Komitet Parady Pułaskiego w Linden działa od 1980 r. Został założony przez m.in. Michaela Slivinskiego, Henry’ego Skubecza, Jacoba Krowickiego, Genevieve Adamski i Thomasa Brzezickiego. W tym roku grupa z Linden będzie maszerować w Paradzie Pułaskiego po raz 39. i jest uważana za jedną z największych.

Przez ostatnich sześć lat komitet prowadzili Sue i Christopher Lukenda. W tym roku komitet rozpoczął działalność w nowym składzie, na czele którego stanęła jako przewodnicząca Agnieszka Czajkowski, Michele Yamakaitis (wiceprzewodnicząca), Agnieszka Przestrzelska (skarbnik), Marek Wiśniewski i Christine Bodek (sekretarze). W sumie komitet tworzy dziesięć bardzo oddanych osób. “To rodzice z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Linden. Są to osoby bardzo zaangażowane i zorganizowane. Bardzo dobrze się nam razem pracuje” – podkreśla przewodnicząca Agnieszka Czajkowski.

Burmistrz Linden Derek Armstead

“Cieszę się, że osoby stanowiące komitet są parafianami św. Teresy. Wzmacnia to więź komitetu ze wspólnotą parafialną. To młodzi ludzie, posiadający wiele talentów i pełni energii do działania” – mówi ks. proboszcz, który wierzy, że nowy komitet będzie mógł zachęcić do współpracy młode pokolenia Polonii.
Od początku Komitet Parady Pułaskiego w Linden ma ogromne wsparcie ze strony rady miasta i burmistrza. Bez względu na to, kto sprawuje tę funkcję, burmistrz zawsze maszeruje z grupą Polonii na Piątej Alei. “Biorę udział w paradzie odkąd zostałem burmistrzem, a w tym roku rozpocząłem drugą kadencję. To zawsze wspaniały dzień, pełen pozytywnej energii. Maszerujemy z mieszkańcami naszego miasteczka i poznajemy nowych ludzi” – twierdzi burmistrz Linden Derek Armstead, który umie powiedzieć kilka zdań po polsku i z sympatią wypowiada się o Polonii mieszkającej w Linden. W zamian za to Polonia mówi na niego “burmistrz Darek” albo “burmistrz Armsteadski”.

Wsparciem dla komitetu jest również wiceprezes Michele Yamakaitis, która jest zarazem przewodniczącą rady miasta. Michele Yamakaitis, z domu Sewczyk, w komitecie działa od 2006 r., a w 2008 r. reprezentowała Linden jako marszałek. “Gdy w tym roku zaproponowano mi funkcję wiceprzewodniczącej, nie mogłam powiedzieć ‘nie’” – mówi z entuzjazmem. Zapowiada, że podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku na Piątej Alei pojawi się kilkusetosobowa delegacja z Linden. “Zazwyczaj jedzie 7-8 autobusów. Maszeruje z nami Linden High School Marching Band, straż pożarna, polska szkoła, uczniowie z grupy katechetycznej i parafianie. A eskortuje nas policja. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z największych kontyngentów” – podkreśla Michele Yamakaitis.

ODNOWIONA SALA
Przekazanie szarfy marszałkowskiej i insygniów Miss Polonii odbyło się podczas 39. Bankietu Komitetu Parady Pułaskiego w Linden w sobotę, 7 września. Bankiet był pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w odnowionej sali św. Jana Pawła II pod kościołem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. “Sala została wyremontowana przez parafian, pro-bono. Pracowali przez kilkanaście tygodni. Oprócz sufitu praktycznie wszystko jest w tej sali nowe. To dla nas wielka radość” – zaznacza ks. Ireneusz dodając, że w sali tej będą organizowane wydarzenia dla wspólnoty parafialnej, takie jak spotkania, koncerty, pokazy filmów. Jest plan, aby raz w miesiącu można było tam zjeść obiad. Po raz pierwszy też w Linden, w tej sali właśnie, zorganizowany zostanie punkt wyborczy w zbliżających się wyborach parlamentarnych