
“Wybór siostry Ireny na marszałka to dziękczynienie za jej zaangażowanie dla Polonii” – mówi ks. Ireneusz Pierzchała, proboszcz parafii w Linden, NJ. Siostra Irena została nominowana przez nowy Komitet Parady Pułaskiego w Linden, a uroczystość pasowania na marszałka odbyła się w niedawno odnowionej sali św. Jana Pawła II.
Siostra Irena Lisowska należy do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej. W Stanach Zjednoczonych służy już prawie 40 lat, a z parafią św. Teresy od Dzieciątka Jezus/ Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden, NJ, związana jest od 2004 r., z roczną przerwą, którą spędziła w Ohio. Koordynuje lekcje religii – polsko- i angielskojęzyczne – oraz przygotowuje dorosłych i młodzież do sakramentów świętych.
Rozpoczęła w św. Teresie katechezę dla dzieci przedszkolnych, program Wakacje z Biblią dla dzieci oraz grupę Dzieci i Młodzieży Maryi. Współpracuje z Polską Szkołą Dokształcającą im. Karola Wojtyły, działającą przy parafii. Była inicjatorką, organizatorką i uczestniczką wyjazdów młodzieży na Światowe Dni Młodzieży do Madrytu w 2011 r., do Rio de Janeiro w 2013 r. oraz do Krakowa w 2016 r. Przed przyjściem do Linden pracowała w wielu innych parafiach w New Jersey, ucząc i prowadząc szkoły katolickie.

“Jest to osoba, która dużo radości daje. Nie tylko angażuje się w przestrzeni katechetycznej, ale wszędzie tam, gdzie jest potrzebna, dysponując czasem i swoją ofiarnością. Praca z nią to czysta przyjemność – mówi proboszcz Ireneusz Pierzchała. – Wybór na marszałka to podsumowanie jej zaangażowania w życie polonijne w różnych parafiach, nie tylko w św. Teresie. Ona robi dużo wielkich rzeczy dla Polonii”.
“Siostra Irena wychowała pokolenia, ucząc religii. Cieszę się, że przyjęła szarfę marszałka” – powiedziała Agnieszka Czajkowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Linden i dyrektor prężnie działającej PSD im. Karola Wojtyły.
Siostra Irena w Paradzie Pułaskiego maszeruje już od kilku lat, z różnymi grupami. “To miłe, że Polacy potrafią się tak zjednoczyć i wspólnie troszczyć o polskie wartości, te ludzkie i religijne. Te religijne też widać podczas parady na transparentach: są napisy, portrety Ojca Świętego czy ks. Popiełuszki. To objaw przywiązania do wiary i roli Kościoła” – mówi siostra Irena.
MISS POLONII
Na Piątej Alei na czele kontyngentu z Linden s. Irenie towarzyszyć będą Miss Polonii Karolina Kępa oraz Junior Miss Polonii Veronika Gajko.
Karolina ma 17 lat i od urodzenia mieszka w Linden, NJ. Od małego udzielała się w różnych polonijnych organizacjach, które poszerzały jej kontakt z kulturą polską. Obecnie uczy się w Academy for Allied Health Sciences w Scotch Plains, NJ, a w przyszłości ma zamiar studiować pediatrię oraz w trakcie studiów zagłębić się w teologię oraz religioznawstwo.
W parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus jest członkiem grupy młodzieżowej Soli Deo oraz Grupy Dzieci i Młodzieży Maryi. Uczęszczała do PSD w Elizabeth, a potem do PDS im. Karola Wojtyły. Chodziła na religię w parafii św. Teresy, a teraz udziela się jako katechetka, za co otrzymała w 2018 r. Youth Discipleship Award. Mówi, że jest “zaszczycona tytułem Miss Polonii 2019 i wierzy, że pełniąc tę rolę zainspiruje innych do zainteresowania się ich polskim pochodzeniem i wykorzystania tego dla dobra społeczności”.

Veronica Gajko, Junior Miss Polonii 2019, również urodziła się wychowała w Linden, w środowisku polskim. Uczęszcza do PSD w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark i tam też udziela się w grupie harcerskiej. Podobnie jak Karolina pomaga w lekcjach religii przy parafii św. Teresy, jest członkiem grup młodzieżowych tam działających. W szkole amerykańskiej była członkiem Klubu Teatralnego oraz Select Choir. Jej pochodzenie jest dla niej bardzo ważne. Mówi, że “polskie organizacje, do których należy, ukształtowały jej osobowość”. Jest dumna z tytułu Junior Miss Polonii 2019.
W sobotę, 7 września, szarfy marszałkowskie i insygnia Miss Polonii przekazali s. Irenie, Karolinie i Veronice Joseph Birch – marszałek z Linden 2018 oraz Michelle Ciepiela i Hailey Birch – Miss Polonii 2018.
NOWY ZARZĄD
Komitet Parady Pułaskiego w Linden działa od 1980 r. Został założony przez m.in. Michaela Slivinskiego, Henry’ego Skubecza, Jacoba Krowickiego, Genevieve Adamski i Thomasa Brzezickiego. W tym roku grupa z Linden będzie maszerować w Paradzie Pułaskiego po raz 39. i jest uważana za jedną z największych.
Przez ostatnich sześć lat komitet prowadzili Sue i Christopher Lukenda. W tym roku komitet rozpoczął działalność w nowym składzie, na czele którego stanęła jako przewodnicząca Agnieszka Czajkowski, Michele Yamakaitis (wiceprzewodnicząca), Agnieszka Przestrzelska (skarbnik), Marek Wiśniewski i Christine Bodek (sekretarze). W sumie komitet tworzy dziesięć bardzo oddanych osób. “To rodzice z Polskiej Szkoły Dokształcającej w Linden. Są to osoby bardzo zaangażowane i zorganizowane. Bardzo dobrze się nam razem pracuje” – podkreśla przewodnicząca Agnieszka Czajkowski.

“Cieszę się, że osoby stanowiące komitet są parafianami św. Teresy. Wzmacnia to więź komitetu ze wspólnotą parafialną. To młodzi ludzie, posiadający wiele talentów i pełni energii do działania” – mówi ks. proboszcz, który wierzy, że nowy komitet będzie mógł zachęcić do współpracy młode pokolenia Polonii.
Od początku Komitet Parady Pułaskiego w Linden ma ogromne wsparcie ze strony rady miasta i burmistrza. Bez względu na to, kto sprawuje tę funkcję, burmistrz zawsze maszeruje z grupą Polonii na Piątej Alei. “Biorę udział w paradzie odkąd zostałem burmistrzem, a w tym roku rozpocząłem drugą kadencję. To zawsze wspaniały dzień, pełen pozytywnej energii. Maszerujemy z mieszkańcami naszego miasteczka i poznajemy nowych ludzi” – twierdzi burmistrz Linden Derek Armstead, który umie powiedzieć kilka zdań po polsku i z sympatią wypowiada się o Polonii mieszkającej w Linden. W zamian za to Polonia mówi na niego “burmistrz Darek” albo “burmistrz Armsteadski”.
Wsparciem dla komitetu jest również wiceprezes Michele Yamakaitis, która jest zarazem przewodniczącą rady miasta. Michele Yamakaitis, z domu Sewczyk, w komitecie działa od 2006 r., a w 2008 r. reprezentowała Linden jako marszałek. “Gdy w tym roku zaproponowano mi funkcję wiceprzewodniczącej, nie mogłam powiedzieć ‘nie’” – mówi z entuzjazmem. Zapowiada, że podobnie jak w latach poprzednich, także w tym roku na Piątej Alei pojawi się kilkusetosobowa delegacja z Linden. “Zazwyczaj jedzie 7-8 autobusów. Maszeruje z nami Linden High School Marching Band, straż pożarna, polska szkoła, uczniowie z grupy katechetycznej i parafianie. A eskortuje nas policja. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z największych kontyngentów” – podkreśla Michele Yamakaitis.
ODNOWIONA SALA
Przekazanie szarfy marszałkowskiej i insygniów Miss Polonii odbyło się podczas 39. Bankietu Komitetu Parady Pułaskiego w Linden w sobotę, 7 września. Bankiet był pierwszym wydarzeniem zorganizowanym w odnowionej sali św. Jana Pawła II pod kościołem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. “Sala została wyremontowana przez parafian, pro-bono. Pracowali przez kilkanaście tygodni. Oprócz sufitu praktycznie wszystko jest w tej sali nowe. To dla nas wielka radość” – zaznacza ks. Ireneusz dodając, że w sali tej będą organizowane wydarzenia dla wspólnoty parafialnej, takie jak spotkania, koncerty, pokazy filmów. Jest plan, aby raz w miesiącu można było tam zjeść obiad. Po raz pierwszy też w Linden, w tej sali właśnie, zorganizowany zostanie punkt wyborczy w zbliżających się wyborach parlamentarnych