Ślubowanie pierwszoklasistów

47

W Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza w Nowym Jorku w sobotę, 19 listopada, odbyła się uroczystość "Pasowania na ucznia" dzieci z klas pierwszych.

W 83-letniej historii szkoły to kolejna taka uroczystość, jednak w tym roku szczególna, ponieważ szkoła zmieniła swoją lokalizację. Zatem do nowego budynku szkolnego, ale z niezmienną radością, chęcią i przejęciem przybyły wszystkie pierwszaki w strojach galowych wraz ze swoimi rodzicami.

Uroczystość rozpoczęła się w samo południe. Pani dyrektor Anna Kubicka serdecznie powitała wszystkich, a następnie oddała głos dzieciom – one to bowiem były bohaterami spotkania. Pierwszaki wraz ze swoja wychowawczynią, Haliną Przybysz, przygotowały program artystyczny.
Po części artystycznej nastąpiła część oficjalna. Przy sztandarze szkoły pani dyrektor czytała tekst ślubowania, a dzieci powtarzały słowa. Po ślubowaniu każdy pierwszoklasista był pasowany na ucznia „zaczarowanym ołówkiem” przez panią dyrektor. Był to niezwykły moment. Uczniowie byli tym faktem bardzo przejęci. Po pasowaniu była chwila dla fotoreporterów, czyli rodziców i najbliższych, którzy to niezwykłe wydarzenie chcieli upamiętnić.

Po tylu wrażeniach na dzieci czekała miła niespodzianka. Rodzice chcący, aby ten niezwykły dzień w szkole był dla nich radością, przygotowali dla swoich pociech słodki poczęstunek. Było bardzo miło i serdecznie. Wszystkie dzieci były zadowolone i dumne, że zostały włączone do społeczności szkolnej.

Kontakt ze szkołą:
Polska Szkoła Dokształcająca im. H. Sienkiewicza
1518 73 Street
Brooklyn, NY 11228
www.szkolapl.org

Autor: BEATA BIAŁY