Słynna księgarnia przechodzi do historii?

405
Iwona Lazar i jej mąż Andrzej stoją przy wejściu do księgarni św. Jacka na Botany Village ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

Katolicka księgarnia imienia świętego Jacka na Botany Village w Clifton wkrótce zostanie zamknięta. Właściciele Iwona i Andrzej Lazarowie podjęli decyzję o jej sprzedaży. Nie była to łatwa decyzja, bowiem w tej księgani spędzili blisko 25 lat swojego życia.

17 sierpnia 1996 roku zaczęła być tworzona sieć polskich księgarni w Stanach Zjednoczonych pod patronatem świętego Jacka. Nie przypadkowo wybrano ten dzień – 17 sierpnia przypadają bowiem imieniny świętego Jacka.  Powstały wówczas księgarnie pod jego patronatem na Greenpoincie, w Albany – stolicy stanu Nowy Jork, w New Britain w stanie Connecticut oraz w Bayonne i Linden w stanie New Jersey. Na Parker Avenue w Clifton, NJ księgarnię świętego Jacka otworzyła Iwona Lazar z mężem Andrzejem. Sześć lat później przenieśli ją kilka ulic dalej, do pięknej siedziby na Botany Village.

– To jest typowa księgarnia katolicka.  Jej stworzenie od dawna było naszym marzeniem – powiedział Andrzej Lazar. Jeszcze do niedawna pracował jako kierowca wielkich ciężarówek. Jeździł z towarem po całych Stanach Zjednoczonych. Natomiast w soboty, kiedy nie musiał siedzieć za kierownicą, zastępował żonę i zasiadał pośród szklanych gablot i półek. Teraz jest już emerytem, więc częściej przesiaduje w ksiągarni wraz  z żoną.

Iwona i Andrzej Lazarowie za ladą w swojej księgarni

Pomysł o utworzeniu sieci księgarń zrodził się w Katowicach, gdzie działa spółka „Księgarnia św. Jacka”. Od lat 90. ubiegłego wieku spółka ta, oprócz kontynuowania działalności wydawniczej, prowadzi sieć księgarń, hurtownię książek i dewocjonaliów oraz Centrum Zaopatrzenia Duchowieństwa. Sieć księgarń w USA miała być kontynuacją, czy też przedłużeniem, tamtej działalności. Niestety, księgarnie te po pewnym czasie zaczęły znikać. Do dzisiaj przetrwała tylko Ars Catholica św. Jacka w Clifton.

Dobrze jest znana wśród Polonii, bo oferujecie bogaty wybór książek uczących i zbliżających do wiary katolickiej, dewocjonaliów, ale także coś więcej. To tutaj narodziły się spotkania z poezją. Wojciech Przybyłowicz  zorganizował w czerwcu 2003 roku pierwszy wieczór poetycki, podczas którego prezentował swoją twórczość. W listopadzie bohaterką spotania była Zofia Nisztuk, a w grudniu – Józefa Sasiela. Od tamtej pory jest to miejsce otwarte na takie spotkania. Autorzy promują swoje tomiki poetyckie, czytają swoje wiersze, a często towarzyszy im muzyka.

– Te spotkania z poezją rzeczywiście były wspaniałe. Przyciągały sporo ludzi złaknionych dobrego i pięknego słowa. Autorzy podpisywali swoje tomiki poezji, które były chętnie kupowane. W naszej księgarni miał też swoje początki Klub Przyjaciół Jana Pawła II. Niestety, już nie istnieje. Wszystko ma swój początek i koniec, niestety – podkreśla Iwona Lazar.

Jest w czym wybierać

W okresie przed świętami Bożego Narodzenia można tu kupić płyty z pięknymi polskimi kolędami, cudowne, ręcznie robione polskie bombki na choinkę, bajecznie kolorowe kartki z życzeniami, no i oczywiście opłatki, które przypominają ojczyznę przy wigilijnym stole.

Kiedy w rodzinie jest chrzest, komunia czy ślub to wtedy zaglądają do tej księgarni rodacy (ale także Amerykanie i ludzie innych nacji), bo można tu kupić wiele adekwatnych i pięknych drobiazgów: różańce, pamiątki, książeczki w języku polskim i angielskim, świece, Pismo Święte dla dzieci. Jest też duży segment z artykułami tylko dla dzieci, w którym dominują piękne polskie książki dla maluchów i dla trochę starszych. Są takie, które my, jako dzieci, czytaliśmy i poznawaliśmy dzięki nim świat: „Królewna Śnieżka“, „Jaś i Małgosia“, „Trzy świnki“. Jest klasyka: książki Jana Brzechwy, Juliana Tuwima czy Marii Konopnickiej. Jest też trochę albumów prezentujących polskie góry, fascynujące zabytki i polskie miasta.

Półki w księgarni wciąż są pełne obrazów, książek i innych dewocjonaliów

Zawsze można tu kupić Biblię w języku polskim i w języku angielskim oraz Biblię polsko-angielską. Są piękne, włoskie ramki na zdjęcia oraz albumy pamiątkowe z pierwszej komunii, do których można wkleić zdjęcia. Dokonuje się tam adnotacji, kiedy dziecko przystąpiło do I komunii świętej. Jest miejsce na życzenia od ojca i matki chrzestnej, rodziców i dziadków. W albumach tych są zawarte cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II. Są specjalne kartki dla matki chrzestnej i ojca chrzestnego, dla babci i dziadka, różańce dla chłopców i dla dziewczynek, książeczki do modlitwy w języku polskim i angielskim, krawaty dla chłopców, torebki dla dziewczynek. Można też znaleźć medaliki na srebrnych łańcuszkach i ubranka dla dzieci, które mają być ochrzczone. Łańcuszki, medaliki i krzyżyki wykonane są z polskiego srebra. Srebro to nie zawiera niklu i nie powoduje uczuleń. Biżuteria ze srebra często zawiera dodate bursztynu z Morza Bałtyckiego. Praktycznie wszystkie te rzeczy są sprowadzone z Polski.

Jest duża sekcja z rzeczami przewidzianymi na chrzest święty, między innymi obrazki z Aniołem Stróżem. Na czytelniów czeka aż 4800 tytułów książek. Większość służy zgłębianiu wiary, ale są też i książki biograficzne, z dziedziny science fiction, romanse i zbiory poezji.

Niedługo będzie koniec roku szkolnego, więc właściciele zapraszają rodziców i uczniów polskich szkół na zakupy pięknych pamiątek.

Ars Catholica prowadzi sprzedaż wysyłkową. Wystarczy zadzwonić, albo przysłać zamównie drogą internetową pod adresem: [email protected]

Ogromny wybór pamiątek komunijnych

Przychodzi taki etap w życiu…

Księgarnia była miejscem, któremu oddali swe serca.

– To była spontaniczna decyzja o sprzedaży księgarni. Podjęliśmy ją na początku 2020 roku, jeszcze przed pandemią – mówi Iwona Lazar. – Stwierdziłam, że osiągnęliśmy wiek emerytalny, więc czas zmienić nasze życie. Przychodzi taki etap w życiu, że trzeba pewne rzeczy zakończyć i rozpocząć nowe. W okresie pandemii, kiedy rodzi się tyle lęków, ludzie potrzebują duchowego wsparcia, bardziej się otwierają.

– Planujemy spędzić tegoroczne lato w Polsce, a zimę na Florydzie i cieszyć się z życia. Liczymy na to, że nie będziemy już tak pędzić, jak do tej pory i że będziemy mieć więcej czasu dla siebie. Były takie okresy, na przykład komunijne i świąteczne, że nie mieliśmy czasu odpocząć, bo pracowaliśmy w księgarni przez cały tydzień do późna w nocy, nawet w niedzielę – podkreśla Andrzej Lazar. –  Oczywiście, że bardzo byśmy chcieli, aby znalazł się ktoś, kto będzie kontynuował naszą działalność. Intensywnie szukamy takiej osoby Ludzie potrzebują takiego miejsca. Często zdarzało się w przeszłości, a i zdarza się obecnie, że klienci zaglądają do księgarni, coś kupią i dziekują nam, że jesteśmy – dodaje z uśmiechem.

– Chcielibyśmy, aby wszystko zakończyło się dobrze. To jest nie tylko biznes, ale też służba dla ludzi. Mamy  nadzieję, że księgarnia przejdzie w dobre ręce. Prowadziamy poważne rozmowy z kilkoma potencjalnymi klientami, którzy zastanawiają się nad kupnem księgarni – twierdzi pani Iwona.

Jeśli nadzieje się nie spełnią, to zapewne obecni właściciele zamkną księgarnię i odejdą. Na razie jeszcze za wcześnie, aby mówić o ostatecznych rozwiązaniach. Jedno jest pewne – bardzo chcą, aby księgarnia pozostała i służyła Polonii.

– Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim klientom za to, że byli z nami, wspierali nas, że zawsze mogliśmy na nich liczyć i to dzięki nim nasza księgarnia tak długo przetrwała – powiedziała Iwona Lazar. – Jednocześnie pragniemy przekazać naszym klientom, za księdzem Dolindo Ruotolo, życiową maksymę: „Jezu, Ty się tym zajmij“.

***

Adres kontaktowy:

Ars Catholica – Księgarnia św. Jacka

6 Village Square East

CLIFTON – Botany Village, NJ 07011

tel/fax 973-772-3187

email: [email protected]

Informacja z ostatniej chwili: Jak poinformowali redakcję Andrzej i Iwona Lazarowie, kompetentna osoba przejmie księgarnię. Oznacza to, że księgarnia będzie wciąż służyć Polonii, ale już nie na Botany Village, lecz na Lanza Street w Garfield, NJ.