Śniadanie Wielkanocne z królem Jagiełłą

0
8

Zgodnie z pozwoleniem uzyskanym w City of NY Park & Recreation na legalne zgromadzenie w Central Parku, tegoroczne Śniadanie Wielkanocne rozpocznie się o godzinie drugiej po południu i potrwa do siódmej wieczorem. Za jego organizację odpowiada Elżbieta Święszek, której w tym roku pomoc zaoferowała Barbara Jankowska.

„Będzie uroczyste powitanie i otwarcie spotkania, poświęcenie przyniesionych pokarmów przez ks. Andrzeja Bielaka z diecezji nowojorskiej – mówi Elżbieta Święszek, która od czterech lat przygotowuje tę doroczną imprezę. – Tradycyjnie będzie także konkurs na najładniejszy kapelusz oraz w toczeniu jajek przez dzieci, a także różne zabawy dla najmłodszych. Poza tym będą wspólne śpiewy i dyskusje” – wylicza organizatorka spotkania. Elżbieta Święszek zaprasza całą Polonię, a także przedstawicieli Konsulatu Generalnego RP oraz różnych organizacji i instytucji do wzięcia udziału w Śniadaniu Wielkanocnym przy pomniku Króla Jagiełły.

Wydarzenie to już dawno temu wpisało się na stałe do kalendarza polonijnych imprez.

„Jest to wielka uroczystość polonijna, organizowana dla wszystkich, zarówno dla ludzi starszych i samotnych, jak i przedstawicieli różnych środowisk polonijnych, rodzin, dzieci i młodzieży” – wyjaśnia organizatorka dodając, że ostatnio wzięło w niej udział około 200 osób i było bardzo dużo rodzin z małymi dziećmi. Poza tym każdego roku pojawia się wiele nowych i ciekawych osób, dzięki którym spotkanie wielkanocne staje się przez to bardziej urozmaicone i atrakcyjne.

Elżbieta Święszek zachęca jednocześnie, by tradycyjnie każdy uczestnik przyniósł ze sobą jakieś świąteczne jedzenie, potrawy lub ciasto, a najlepiej, żeby to było coś regionalnego, by pokazać różnorodność oraz obfitość naszej kuchni i kultury.

„Podobnie jak w roku ubiegłym naszym sponsorem będzie Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, dzięki której będę mogła zakupić trochę jedzenia i wypieków, by staropolskim zwyczajem ugościć wszystkich, którzy nas odwiedzą, tym bardziej że za każdym razem przychodzi do nas dużo Amerykanów i turystów spacerujących w tym czasie po Central Parku. Proszę jednak, by każdy przyniósł ze sobą coś świątecznego na nasze wspólne śniadanie” – podkreśla organizatorka spotkania.

Pomysłodawczynią Śniadania Wielkanocnego przy pomniku Króla Władysława Jagiełły w Central Parku jest polonijna artystka Uta Szczerba, mieszkająca od wielu lat na Manhattanie. Wspólnie z naszym byłym kolegą redakcyjnym Januszem Szlechtą organizowała je od 2000 do 2014 roku. Przez ostatnie lata przygotowaniem świątecznych spotkań zajmuje się Elżbieta Święszek.

Wszyscy zainteresowani pomocą lub wsparciem sponsorsko-logistycznym mogą kontaktować się z organizatorką poprzez e-mail: [email protected] lub telefoniczne dzwoniąc pod numer: (212) 729-6802. Więcej informacji na temat Śniadań Wielkanocnych można znaleźć na facebookowym profilu pod nazwą: „Polonia Easter Celebration – Wielkanocne spotkanie pod Jagiełłą„.

***
Pomnik Króla Władysława Jagiełły znajduje się na wysokości 79 Ulicy, nieopodal Piątej Alei i Metropolitan Museum. Stoi po wschodniej stronie Stawu Żółwiowego (Turtle Pond) naprzeciw wzgórza z zameczkiem Belwederskim (Belvedere Castle) i leżącym u jego podstaw letnim amfiteatrem szekspirowskim (Delacorte Theater).

Autor: WOJTEK MAŚLANKA