Spełnione marzenie

94

Jest bardzo ambitny zarówno w szkole, przed kamerą filmową, jak i na teatralnej scenie, na której pojawia się jako odtwórca coraz poważniejszych ról. Athan Sporek, 11-letni aktor polskiego pochodzenia, w zakończonym niedawno świątecznym sezonie spełnił swoje dziecięce marzenie – zagrał Księcia, czyli główną rolę w sztuce "Dziadek do orzechów" ("Nutcracker"), wystawianym w David H. Koch Theater, działającym przy Lincoln Center.

Udział w spektaklu będącym największym na świecie przedstawieniem “Dziadka do orzechów” produkowanym przez New York City Ballet nie był dla Athana Sporka nowością, ponieważ w przeszłości miał już okazję w nim występować. W świątecznym sezonie w latach 2015-2016 grał rolę Fryca – bowiem był wówczas za mały na tytułowego Dziadka do orzechów zamieniającego się w Księcia. Tym razem został wybrany do głównej roli.

W spektaklu z pochodzącą z 1954 roku choreografią George’a Balanchine’a w ostatnim sezonie zaangażowanych było 126 uczniów School of American Ballet w wieku od 8 do 12 lat. Najważniejsze role miały podwójną obsadę. Zamiennikiem Athana był Tenzin Niles, który wcielał się już w rolę Księcia rok wcześniej. Każdy z nich w świątecznym sezonie 2018 r. (od końca listopada do końca grudnia) wystąpił w 24 przedstawieniach “Dziadka do orzechów”. Dla młodego aktora mającego polskie korzenie był to wyjątkowy czas.

“Rola ta była spełnieniem marzeń Athana – podkreśla jego tata Wojciech Sporek. – Marzył już o niej, gdy oglądał przedstawienie jako małe dziecko, zaczynające swoją przygodę z baletem”.

Granie Księcia sprawiało Athanowi wiele radości, mimo że łączyło się nie tylko z ciężką pracą, ale i poświęceniem wolnego czasu, codziennymi, wielogodzinnymi próbami, trwającymi nawet do późnych godzin nocnych, a także długimi i męczącymi dojazdami. Przygotowania do tej roli rozpoczęły się już w październiku, a “Dziadek do orzechów” był grany od końca listopada do końca grudnia.

Mimo że sezon bożonarodzeniowo-noworoczny dobiegł już końca, a wraz z nim prezentacja spektaklu, to 11-letni chłopiec nie spoczął na laurach i ciągle rozwija swoją aktorską pasję. Obecnie jest na etapie przesłuchań do seriali telewizyjnych, a poza tym wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie można usłyszeć jego głos w grze opartej na bajce “Umizoomi”, emitowanej na kanale Nickelodeon.

Athan Sporek ma za sobą również wiele innych aktorskich wcieleń. Prócz wspomnianego wcześniej angażu do roli Fryca w “Dziadku do orzechów”, również w 2015 r., przez osiem miesięcy wcielał się w Gawrosza w spektaklu “Nędznicy” (“Les Misérables”,) granym w Imperial Theatre, i był zarazem najmłodszym odtwórcą tej roli w historii Broadwayu. Z kolei latem 2016 występował w sztuce “A Day by the Sea”, wystawianej w Mint Theater pod dyrekcją Austina Pendletona. Grał także – w sezonie 2016-2017 – jedną z głównych ról (małego Calogero) w spektaklu Roberta De Niro i Jerry’ego Zaksa “A Bronx Tale” w broadwayowskim Longacre Theatre na Manhattanie. Poza tym występował w serialach telewizyjnych “The Knick” i “Odd Mom Out” oraz – jako stały lektor – w dziecięcych serialach animowanych kanału Nickelodeon: “Butterbean Café” i “Super Wings”. Dwa lata temu zaśpiewał również amerykański hymn “The Star-Spangled Banner” przed finałowym meczem koszykówki, podczas którego o mistrzostwo turnieju Big East w Madison Square Garden zagrały Villanova Wildcats i Creighton Bluejays.

Mimo bardzo dużej aktywności aktorskiej Athan Sporek nie zaniedbuje swojej edukacji. Obecnie jest uczniem szóstej klasy w gimnazjum dla uzdolnionych dzieci – Mark Twain Intermediate School 239 na Brooklynie, która jest placówką objętą tzw. programem gifted & talented.

“Athan jest bardzo ambitny i uczy się bardzo dobrze – podkreśla jego tata. – Zdaje sobie sprawę, że musi mieć dobre stopnie w nauce, bo chcąc występować na scenie, musi otrzymać pozwolenie na pracę dla dzieci, a to z kolei wymaga potwierdzenia przez szkołę jego dobrych wyników i jest co pół roku weryfikowane” – wyjaśnia Wojciech Sporek.

***
Warto dodać, że do przedstawienia “Dziadek do orzechów”, prócz Athana, była zaangażowana wcześniej jego starsza o dwa lata siostra Angelina, która jako balerina występowała w tym spektaklu przez trzy lata.

“Obecnie jest za wysoka na rolę dziecięcą, a za młoda na rolę dorosłych. Jednak w dalszym ciągu, jako uczennica jednego z wyższych poziomów School of American Ballet przy Lincoln Center, przez sześć dni w tygodniu intensywnie pracuje nad techniką różnych stylów tańca. Od lat pozuje jako modelka do katalogów firmy Body Wrappers, specjalizującej się w kostiumach baletowych. Podobnie jak jej brat, Angelina jest stałą lektorką jednej z głównych ról w serialu animowanym produkcji Disneya ‘5&It’. Właśnie dostaliśmy potwierdzenie, że dostała się do prestiżowego programu letniego przy Boston Ballet” – opowiada z dumą Wojciech Sporek.

Angelina również od ponad 10 lat, w każdym sezonie, tańczy w “Dziadku do orzechów” wystawianym przez Vicky Simegiatos Dance Company w St. George Theatre na Staten Island.

Szkoła ta działa przy Vicky Simegiatos Performing Arts Center na Bay Ridge, założonym przez babcię Athana i Angeliny, a obecnie prowadzonym przez ich rodziców – Wojciecha Sporka i Matinę Simegiatos-Sporek, która jako dziecko również występowała w “Dziadku do orzechów” produkowanym przez New York City Ballet.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA