Spotkanie przedstawicieli Polonii z prezydentem RP

239
Na zdjęciu od lewej: Tomasz Adamek, prezydent Andrzej Duda, Tadeusz Antoniak, Roman Korzan. ZDJĘCIA: Z ARCHIWUM KORKSiLK

Liczna grupa Polonii przyjechała w środę, 24 czerwca, do Waszyngtonu, aby przywitać Andrzeja Dudę w Stanach Zjednoczonych. Około 150 osób wyrażało poparcie dla obecnego prezydenta w nadchodzących wyborach.

Wśród obecnych byli przedstawiciele organizacji polonijnych działających na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Członkowie Klubów Gazety Polskiej z Nowego Jorku, New Jersey, Connecticut (New Britain) i Pensylwanii (Filadelfia), przedstawiciele organizacji wchodzących w skład Komitetu Obchodów Rocznic Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego w Doylestown, PA, członkowie Koła Przyjaciół Radia Maryja, NJ, osoby reprezentujące Redutę Dobrego Imienia w USA oraz Instytut Badań nad Polonią Świata. W przywitaniu prezydenta RP uczestniczyła też Jadwiga Kopala – Wielki Marszałek Parady Pułaskiego w Nowym Jorku 2020 oraz Katarzyna Kolek ze Zjednoczenia Polaków w Ameryce. Obecny był również wiceprezes i współzałożyciel Polonijnego Związku Klubów Piłkarskich – Wojciech Ziębowicz, a także wielu członków Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Spotkaliśmy również byłych działaczy Solidarności, internowanych i represjonowanych w okresie PRL, obecnie mieszkających w Stanach Zjednoczonych.
Do tej licznej grupy dołączył Tomasz Adamek, gwiazda polskiego boksu, dwukrotny mistrz świata, otwarcie deklarujący poparcie dla prawicy oraz prezydenta tego obozu.
Wiwatującym uczestnikom wiecu poparcia dla prezydenta Andrzeja Dudy udzieliła się radosna atmosfera, wszyscy jeszcze przed przyjazdem kolumny prezydenckiej na spotkanie w Białym Domu skandowali hasła poparcia dla Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa: „Andrzej Duda, Donald – Our Heroes”. Wszyscy czekali z niecierpliwością i podekscytowaniem udzielając wywiadów dla różnych polskich mediów, wyrażając swoje poparcie dla obecnego prezydenta. Z chwilą przejazdu kolumny samochodów polskiej delegacji na czele z prezydentem, widać było uniesione polskie flagi oraz polskie symbole narodowe. Okrzykom i wiwatom nie było końca.
Drugim punktem w harmonogramie była krótka wizyta prezydenta w Ambasadzie RP i spotkanie z ambasadorem Piotrem Wilczkiem. Uczestnicy wiecu, którzy z z niecierpliwością oczekiwali na osobiste spotkanie z prezydentem, nie zawiedli się. Andrzej Duda przed wejściem do rezydencji skierował swoje kroki do witających go Polaków. Wśród okrzyków „ Andrzej Duda pierwsza tura!” uścisnął dłonie prawie wszystkim uczestnikom wiecu.

Grupowe zdjęcie uczestników wiecu poparcia

Spośród zebranej wiwatującej grupy możliwość osobistego spotkania w rezydencji mieli Tadeusz Antoniak, Roman Korzan oraz Tomasz Adamek. Podczas rozmowy Tadeusz Antoniak wręczył prezydentowi list wyrażający poparcie oraz podziękowanie za pięcioletnią służbę Polsce. Był to również czas na zadanie pytań urzędującemu prezydentowi starającemu się o reelekcję. Z relacji Tadeusza Antoniaka, który zadał pytanie o sprawę Ustawy S- 447, tak bardzo nurtującą Polonię i Polaków w kraju, wynika, że prezydent stanowczo odpowiedział, że dopóki Zjednoczona Prawica jest u władzy, nie ma i nie będzie zgody na żadne realizowanie ustaw pochodzących z innych państw. Polska nie będzie nikomu nic oddawać, a wręcz przeciwnie – to Polsce wciąż należy wiele od Niemiec i Rosji.
List od tzw. starej Polonii, drugiego, trzeciego pokolenia Polaków, wśród nich również potomków żołnierzy Armii Błękitnej, którzy w dużej mierze przyczynili się do wejścia Polski do NATO, przekazał Roman Korzan.
Tomasz Adamek również odniósł się do swojego spotkania z Andrzejem Dudą mówiąc: „Zapewniłem prezydenta, że ma mój głos w nadchodzących wyborach. I z serca będę mu kibicował, ponieważ zrobił dobrą robotę w czasie swojej kadencji”.

2 KOMENTARZE

 1. Wybory są bardzo dobre.
  Ale nie na kredyt.
  Niech żyje Polska.
  Niech żyją Stany Ameryki Północnej.
  Żyje w Polsce ale byłem u was (w USA nie raz)byłe u NAS . Niech żyje POLSKA .
  Nie na kredyt. Polska płaci za siebie. Wzywam was do solidarności z rozwojem polski nie cofaniem do SOCJALIZMU. Wszystkim równo to nie jest sprawiedliwie.
  Nawet : Sprawo I Sprawiedliwie. My nie chcemy ZSSR nie chcemy Socjalizmu. W USA nie chcecie też socjalizmu.
  Zapraszam do polemiki , współpracy, rozmowy, będąc SA (USA) zawsze byłem zakochany w naszej Wolności(waszej/naszej).