Spotkanie reprezentantów świata turystyki – biur podróży SPATA, amerykańskich agencji i touroperatorów

328
Nowy stan i realia polskiego przewoźnika prezentowala dyrektor sprzedaży PLL LOT w USA Agnieszka Kulikowska Zdjęcia: Miłosz "Adventure Milo" Pierwoła

W czasach trudnych, niewiadomego czy niepewnego jutra, ogromnych ograniczeń dotyczących każdej dziedziny życia – od zdrowia do wyjścia na ulicę czy do sklepu – mało kto ma odwagę mówić o wakacjach, wypoczynku czy wyjazdach turystycznych. Tymczasem 22 kwietnia 2021 roku wytworne sale Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku wypełniły się gwarem i rozbrzmiewały pełnym optymizmem oraz przywracającą nadzieję postawą entuzjastów turystyki.

Pod auspicjami konsula generalnego Adriana Kubickiego, Polish National Tourism Office w USA, Society Polish American Travel Agents (SPATA) oraz PLL LOT zaprosiły możliwą liczbę uczestników (ograniczoną wymogami aktualnych warunków) do udziału w spotkaniu reprezentantów świata turystyki: biura podróży SPATA, amerykańskie biura i touroperatorów oraz innych profesjonalistów z dziedziny travel. Temat niecodziennego spotkania brzmiał: “Poland – a top destination in new reality”.

Po niezwykle miłym przywitaniu przez konsula generalnego, doskonale znającego temat ze swojej kariery zawodowej, który zaprezentował oficjalne stanowisko rządu RP na obecną chwilę, głos zabrali inni przedstawiciele świata turystyki.

Bogatą różnorodność ofert, jakie ma strona polska, świetnie przedstawiła Magdalena Żelazowska, dyrektor PINTO. Uczestnicy spotkania mieli możliwość odświeżyć pamięć oraz uzyskać aktualne informacje o szerokim wachlarzu możliwosci wyboru wiodącego tematu travel, nigdy dotąd nie prezentowango w takiej gamie tematycznej, atrakcyjnej cenowo i pod względem klasy obsługi turystycznej – czy to ze względu na standard instytucji i obiektów (cztero-, pieciogwiazdkowch oraz najnowszych rozwiązań na świecie), czy personelu obsługującego i jego unikalnych, profesjonalnych zalet. Warto tu podkreślic wzrost zainteresowania turystyką medyczną, profilaktyczno-leczniczą, upiekszającą, kulinarno-wypoczynkową, historyczną (np. śladem polskich zamków, pałaców, dworków i grodów), turystyką przyrodniczą etc.

Magdalena Żelazowska, dyrektor PINTO, mówiła o tym, że strona polska
ma dzisiaj wiele do zaoferowania w świecie turystyki

Nowy stan i realia polskiego przewoźnika prezentowala dyrektor sprzedaży PLL LOT w USA Agnieszka Kulikowska. Wskazując na światowy standard narodowego przewoźnika i jego przelotów, podkreśliła aktualne otwarcie zamkniętych wcześniej połączeń: Newark – Rzeszów, JFK – Kraków, Chicago – Kraków, a także uruchomienie nowych destynacji z Polski do USA (Miami, Los Angeles). Przypomniala również, że w Europie LOT obsługuje dwa tzw. huby – Warszawę i Budapeszt.

Gotowość i chęć walki o jak najszybsze otwarcie dla szeroko rozumianej turystyki przelotowej i rekreacyjno-wypoczynkowej przedstawiła prezydent SPATA Honorata Pierwoła. Poinformowała, że unikalna w świecie organizacja prywatnych właścicieli biur podróży i ich sympatyków nie zamilkla w czasie pandemii Covid-19, bowiem w styczniu 2020 roku SPATA zorganizowała zimową konwencję w Chicago, a w kwietniu ub. roku wiosenne spotkanie na temat warunków turystyki w Klubie Golfowym w Bedminster NJ, wreszcie teraz – dzięki osobistemu zaangażowaniu konsula Adriana Kubickiego, a także sponsoringowi i ścisłej współpracy z PINTO i LOT – także w Konsulacie Generalnym w NYC.

Turystyka zawodowo poniosła najcięższe straty ekonomiczne. Wiele biur podróży zamknęło swoje podwoje na zawsze. Ci, którzy z różnych powodów przetrwali, bronią się, inwestując i wspierając własnymi środkami, oczekują pełnego otwarcia i boomu po okresie zamknięcia i ograniczeń. Czy tak będzie? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że przebywanie na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna, wypoczynek rodzinny, wakacje, wyjazdy połączone z wypoczynkiem i aktywnością ruchową wzmacniają zdrowie, uodporniają, hartują – i to jest znane od wieków, nie trzeba na to nowych badań.

Stąd gorąco wierzymy i jesteśmy całkowicie przekonani, że turystyka odrodzi się jak Feniks z popiołów i rozkwitnie “pięknym ogrodem kwiatowym” przeróżnych form aktywności turystycznej.

Żądamy, by dziedzina turystyki była traktowana na równym poziomie z innymi dziedzinami gospodarki narodowej i tworzenia produktu narodowego oraz cieszyła się uznaniem jako niezbędna potrzeba każdego obywatela, każdej rodziny, mająca postawowe znaczenie w umacnianiu zdrowia, prewencji zdrowotnej. My, profesjonaliści w dziedzinie turystyki wiemy o tym bardzo dobrze, nie poddajemy się żadnym przeciwnościom losu i ograniczeniom, walczymy o turystykę jako element dobra społecznego, prawa każdego obywatela do szczęścia i realizacji swoich marzeń; osiągania celów życiowych.

Turystyka jest ogniwem pokojowego współistnienia, wspołżycia wszystkich narodów, pozostaje elementem zaufania społecznego… Uśmiech, ukłon, podanie ręki, wspólny drink, wspólny obiad – to kierunek, do którego wiedzie turystyka, w przeciwieństwie do nieufności, izolacji i wrogości. Otwórzmy się szeroko, wyjeżdżajmy, wypoczywajmy, zwiedzajmy, odnawiajmy i nawiązujmy nowe kontakty dla budowania lepszej przyszłości.