Spotkanie silnych i potrzebujących wsparcia

115
Przy stołach, w fajnej atmosferze, toczyły się rozmowy m.in. o tym, jak możemy sobie wzajemnie pomagać ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NIOWY DZIENNIK

W kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, NJ, ksiądz Kamil Belling odprawił w niedzielę, 10 stycznia, mszę świętą w intencji osób zmagających się z różnymi uzależnieniami oraz tych, którzy odeszli na zawsze, ale wcześniej (bezpośrednio lub pośrednio) walczyli z podobnymi problemami.

Na mszę przyszły osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, hazardu, zakupów, papierosów i seksu. Przybyły także ich rodziny. Dotarli przyjaciele wspierający z Amerykańskiej Częstochowy. W mszy uczestniczyło ponad 80 osób z całego stanu New Jersey, z Nowego Jorku i Pensylwanii. Podczas płomiennego kazania ksiądz Kamil powiedział między innymi:

„Każdy z nas zmaga się z różnymi słabościami. W pewnym momencie, kiedy człowiek zaczyna coraz bardziej skupiać się na sobie i twierdzi, że przecież da sobie radę, tym bardziej sobie uświadamia, że pojawia się jeden grzech, drugi, trzeci, czwarty… A potem mówi: no jak to, przecież byłem u spowiedzi, obiecałem sobie, że będzie lepiej, a tu jest coraz gorzej. I ten schemat się powtarza. A to dlatego, że zapominamy o Bogu. O Bogu, który stworzył człowieka i jego serce do miłowania. Ludzkie serce nie  znosi pustki. Jeśli nie ma w nim Boga, to trzeba je czymś wypełnić. Wypełnia się je więc kobietami, mężczyznami, pieniędzmi… Człowiek szuka wypełnienia braku. Bardzo mocno przemawia do mnie siódmy krok, który mówi tak: zwróciliśmy się do niego w pokorze, aby usunął nasze braki. Moi drodzy, kiedy człowiek uświadamia sobie, że nic nie może, że nie ma władzy nad sobą, że potrzebuje Boga i modlitwy, że tylko Bóg jest w stanie wypełnić jego pustkę, kiedy pochyla się w pokorze – to dopiero wówczas jest w stanie zrozumieć, dla kogo jest potrzebny. Że jest Bóg, który kocha człowieka i jest w stanie wyciągnąć go z nędzy. Ale tutaj potrzebna jest pokora” – podkreślił ksiądz Kamil Belling.

Po nabożeństwie wszyscy zeszli do auli pod kościołem na specjalne spotkanie. Była to świetna okazja, aby zasiąść przy stołach, zjeść pyszne ciastka, wypić kawę i po prostu pogadać.

Uczestnicy spotkania mogli się poczęstować ciastkami i kawą

Przybyło wiele wspaniałych kobiet i wielu wspaniałych mężczyzn po ogromnych przejściach. Są oni dowodem na to, że w każdym domu, na ulicy, w samochodzie czy sklepie ktoś się smuci, rozpacza, a niekiedy raduje. Niestety, nikt już nie przywróci życia dzieci lub innych członków rodziny. Wiele osób niejednokrotnie obwinia się, że zrobiły coś nie tak, bo małżonek pił, syn ćpał, a córka poszła w „tango”. Walczą więc o spokój ducha. Starają się pomóc sobie i najbliższym, ale by to było możliwe, muszą znaleźć właściwą drogę.

Tą dobrą drogą na pewno są mitingi AA oraz siostrzanych grup Al-Anon, grup NA (narkotyki), SA (seksoholicy), DDA (dorosłe dzieci alkoholików). Uczestnicy tych spotkań dzielą się swoim doświadczeniem, siłą i nadzieją. Bo człowiek potrzebuje drugiego człowieka, potrzebuje czułości i miłości, które często tracimy w wyniku różnych tragedii. Te spotkania są dużą szansą na utrzymanie dobrych relacji rodzinnych, a nawet na ich poprawę.

Jest wiele osób, które dzięki temu, że uczestniczyły w mitingach, rzuciły palenie. Są tacy, którzy mówią: „najpierw przestałem pić, a dopiero potem przestałem palić”.

Jako że niedawno cieszyliśmy się Świętami Bożego Narodzenia i powitaliśmy nowy rok, była okazja, aby wrócić do tamtych chwil i zaśpiewać kolędy. Przy pianinie zasiadł kościelny organista Marcin Pękala, a na skrzypcach grał Piotr Frey. Wspólne kolędowanie sprawiło, że atmosfera zrobiła się ciepła, rodzinna. W pewnym momencie pojawił się ksiądz Kamil i świetnie zaśpiewał kolędę „Bracia patrzcie jeno”:

Bracia patrzcie jeno

jak niebo goreje

znać, że coś dziwnego

w Betlejem się dzieje.

Rzućmy budy, warty, stada,

niechaj nimi Pan Bóg włąda.

A my do Betlejem, do Betlejem.

Patrzcie, jak tam gwiazda

światłem swoim miga!

Pewnie do uczczenia

Pana swego ściga.

Krokiem śmiałym i wesołym

śpieszmy i uderzmy czołem;

przed Panem w Betlejem (…)

Ksiądz Kamil Belling śpiewa kolędę „Bracia patrzcie jeno”. Na skrzypcach towarzyszy mu Piotr Frey, a na pianinie Marcin Pękala

Spotkanie zorganizowała Hanka Bielawski. Oczywiście wszystko uzgadniała z członkami grupy AA. Co najmniej kilka osób pomagało jej w przygotowaniu spotkania. Mirek Musiał, który jest szefem Dunkin Donut’s w Elizabeth, dał za darmo ogromną ilość pysznych ciastek. Kilku kolegów przygotowało kawę, herbatę i wodę.

Będą kolejne takie spotkania, bo są bardzo potrzebne. Prawdopodobnie odbywać się będą raz w kwartale. Następne zostanie więc zorganizowane pod koniec marca. Ostatnie takie spotkanie w Linden odbyło się 10 października 2020 roku. Mszę w kościele św. Teresy celebrował ksiądz Ireneusz Pierzchała, proboszcz parafii. W grudniu, dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia, w Manville, NJ, została odprawiona msza święta za uzależnionych, a potem było spotkanie w wąskim gronie, bo nie przybyło zbyt wiele osób.

Na zdjęciu od lewej: Marcin Pękala – organista, Hanka Bielawski – główna organizatorka spotkania i ksiądz Kamil Belling, który odprawił mszę za uzależnionych

– „U nas wszystko jest – zgodnie z zasadami – anonimowe” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Hanka Bielawski. –  „Ja już nie muszę ukrywać nazwiska, bo jestem tak długo w programie i wszyscy mnie znają, że byłoby to niekiedy śmieszne. Wiele osób zwraca się do mnie o pomoc, a ja staram się nigdy nie odmówić. Mój numer telefonu mają w szpitalu w Linden, a także w wielu szpitalach w Nowym Jorku i w stanie Pensylwania. Dzwonią do mnie natychmiast, kiedy jest taka potrzeba. Bo pomagać sobie nazwajem powinniśmy” – podkreśliła.

***

Spotkania w języku polskim odbywają się na terenie stanów Connecticut, New Jersey, Nowy Jork i Pensylwania. Są to bardzo ważne spotkania, bo wzmacniają psychicznie i dają nadzieję ich uczestnikom. Każdego dnia odbywa się przynajmniej jedno spotkanie. Podajemy kilkanaście wybranych miejsc.

Poniedziałek

Grupa AA „Nadzieja“

5958 Main Street

Trumbull, CT 06611

Początek o godz. 7.30 pm

Wtorek

Grupa AA „Życie w trzeźwości“

US Highway 1

Lawrenceville, NJ 08648

Początek o godz. 8 pm

Grupa AA „Pogoda Ducha“

St. Theresa of the Child Jesus R.C. Church

131 East Edgar Street

Linden, NJ 07036

Początek o godz. 8 pm

Środa

Grupa AA „Orzeł“

Parafia św. Stanisława BiM

101 East 7th Street

Manhattan, NY 10014

Początek o godz. 7 pm

Grupa AA „Prosit“ (Na zdrowie)

2645 East Allegheny Avenue

Philadelphia, PA 19134

Początek o godz. 8 pm

Grupa AA „Wyspa nadziei“

109 York Avenue

Staten Island, NY 1031

Początek o godz. 7 pm

Czwartek

Grupa AA „Uwierz w siebie“

183 25th Street

Brooklyn – NY 11232

Początek o godz. 7 pm

Piątek

Grupa AA „Radość“

95 Washington Street

Lodi, NJ 07644

Początek o godz. 8 pm

Grupa AA „12 kroków do Nowego Życia“

St. Theresa of the Child Jesus R.C. Church

131 East Edgar Street

Linden, NJ 07036

Początek o godz. 8 pm

Sobota

Grupa AA „Promień Życia”

98 South 2nd Street

Manville, NJ 08360

Początek o godz. 7 pm

Grupa AA „Przebudzenie“

Kościół św. Stanisława Kostki

184 Ray Street

Garfield, NJ 07026

Początek o godz. 7 pm

Niedziela

Grupa AA „Zawierzenie“

Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie

654 Ferry Road

Doylestown, PA 18901

Początek o godz. 11 am

Grupa AA „Jutrzenka“

St. Stanislaus Kostka R.C. Church

189 Driggs Avenue

Brooklyn, NY 11222

Początek o godz. 4.30 pm

Grupa AA „12 kroków do Nowego Życia“

St. Theresa of the Child Jesus R.C. Church

131 East Edgar Street

Linden, NJ 07036

Początek o godz. 8 pm

Grupa AA „Przebudzenie“

Kościół św. Stanisława Kostki

184 Ray Street

Garfield, NJ 07026

Początek o godz. 7 pm

Grupa AA „Prosit“ (Na zdrowie)

2645 East Allegheny Avenue

Philadelphia, PA 191345

Początek o godz. 6 pm

Masz problem z alkoholem? Zadzwoń: tel. 609-455-2738 lub napisz: [email protected] Można też zasięgnąć informacji o miejscach i terminie spotkań innych grup AA na stronie: www.polskaintergrupa.org