Srebrny jubileusz Joseph’s Dance Studio

101

Taniec jest jego pasją i sposobem na życie. Towarzyszył mu zarówno w Polsce, jak i po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, gdzie od 1992 roku do dzisiaj zaraża nim innych, a zwłaszcza polonijne dzieci i młodzież. W tym roku Joseph’s Dance Studio, szkoła tańca założona i prowadzona przez Józefa Pałkę świętuje 25-lecie swojego istnienia.

Tańcz poprzez całe swoje życie,
Tańcz w pełnym serca też zachwycie,
Tańcz dziś, jutro i tutaj, i wszędzie,
Żyć łatwiej ci będzie…

      Są to słowa pierwszej zwrotki piosenki “Taniec jest radością życia”, napisanej i zaśpiewanej na jubileuszowym balu przez Józefa Pałkę, który od ponad 40 lat wprowadza tę ideę w życie, przekazując ją młodszym pokoleniom w szkole tańca, prowadzonej przez niego od 25 lat w metropolii nowojorskiej. A przez ćwierć wieku, począwszy od 22 kwietnia 1992 roku, studio Józefa Pałki wyszkoliło i zaszczepiło miłość do tańca wśród setek polonijnych dzieci. W dodatku dla niektórych jego wychowanków taniec stał się sposobem na życie i kontynuują go zawodowo.

“Dziś cofam się pamięcią o 25 lat wstecz, do początków mojego pobytu w USA. Każdy z nas, emigrantów, wie, ile znaczy zmiana ojczyzny, rozłąka z rodziną i szukanie miejsca w obcym otoczeniu. W Polsce pozostały osamotnione trzy kluby taneczne, które założyłem i prowadziłem. Jeden z tych klubów – “Czertan” w Czernicy koło Jeleniej Góry – był pierwszym wiejskim klubem tańca towarzyskiego w Polsce. Tam właśnie realizowałem swoiste hasło: 'Obym dożył tej pociechy, aby ten taniec trafił pod strzechy'” – napisał Józef Pałka we wstępie do książki pamiątkowej związanej z jubileuszem 25-lecia Joseph's Dance Studio.

JUBILEUSZOWY BANKIET
Uroczysty bal związany z 25-leciem działalności Joseph's Dance Studio odbył się w sobotę, 21 października, w Polskim Domu “Cracovia Manor” w Wallington, NJ. Uczestniczyło w nim około 200 osób, a wśród nich także obecni i byli wychowankowie Józefa Pałki. Jako goście specjalni pojawili się: Sławomir Platta, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2017, Jadwiga Kopala, wiceprezes Komitetu Parady Pułaskiego, oraz Renata Ochocka, dyrektor PSD im. św. Faustyny w Ozone Park i wieloletni sekretarz organizacyjny Centrali Polskich Szkół Dokształcających, Jolanta Wysocka, redaktor naczelna “Nowego Dziennika”, oraz Karolina Płaczek, była tancerka oraz Miss Polonia USA 2017, a od kilku tygodni również Miss Polonia World 2018. Imprezę prowadził redaktor Janusz Szlechta wraz z wieloletnią trenerką Joseph’s Dance Studio Jolantą Filip. Z kolei do tańca grał Effect Band, przy muzyce którego parkiet był cały czas zapełniony, co dowodziło, że była to impreza prawdziwie związana z tańcem. A ten prezentowali również najbardziej utytułowani tancerze. Uczestnicy balu mogli podziwiać na parkiecie mistrzowskie pary: Veronikę Ludwiszewską i Michaela Kaczmarskiego, dwukrotnych mistrzów Stanów Zjednoczonych, Emily Chervinsky i Petera Kaczmarskiego, wicemistrzów USA oraz Viktorię Konieczną i Filipa Koniecznego, również posiadających tytuł mistrzów Ameryki. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowała także 7-krotna mistrzyni świata Anna Kaczmarski z nowym partnerem Bogdanem Malovem. Ich taniec – wśród publiczności – obserwował Patryk Płoszaj, były partner Ani z parkietu, z którym właśnie 7-krotnie zdobyła mistrzostwo świata. Wśród uczestników bankietu obecnych było również wielu innych tancerzy związanych obecnie lub w przeszłości z Joseph’s Dance Studio. Swoje umiejętności zaprezentowali także wychowankowie z najmłodszych grup tanecznych. Oczywiście nie zabrakło tortu, toastów i tradycyjnego “Sto lat” śpiewanego na cześć prezesa Joseph’s Dance Studio.

ŻYCZENIA I GRATULACJE
Pan Józef Pałka to człowiek uznania i godny naśladowania,
pełen optymizmu, wiary i chęci do życia,
jest jak otwarta książka, która jest naga i nie ma nic do ukrycia.
Godność, poświęcenie, pokora i wytrwałość w nim gości,
a to co w życiu robi, robi z pasją i z miłości,
roztańczył Polonię na światową skalę i dlatego dzisiaj jest na piedestale.
Optymizm, miłość do tańca to jego wizytówka i oznaka
więc bierzmy przykład z naszego rodaka

– mówiła w poetycki sposób o Józefie Pałce współprowadząca imprezę Jolanta Filip. Życzeń i gratulacji było zdecydowanie więcej, i były one tym bardziej wzruszające, że pochodziły od jego wychowanków oraz ich rodziców.

Jan Kulesza oraz Anita Mazur (obecnie Król), którzy w roku 2000, podczas mistrzostw USA w Saint Paul w stanie Minnesota, wywalczyli pierwszy tytuł mistrzowski dla Joseph's Dance Studio, wręczyli swojemu trenerowi puchar, tzw. Lifetime Achievement Award, czyli nagrodę za całokształt dokonań zawodowych.

Z kolei Oskar Wojciechowski, który ze swoimi partnerkami Mileną Jasionek i Karoliną Hołody zdobył tytuły mistrzów USA, mistrzostwo świata oraz wygrał Festiwal Tańca w Blackpool w Anglii, przesłał Józefowi Pałce jubileuszową pamiątkę. Wręczyła ją jego mama Marzena Wojciechowska, ponieważ Oskar obecnie przebywa w Utah, gdzie dalej zawodowo zajmuje się tańcem.

“Roztańczył pan nasze dzieci, roztańczył pan naszą młodość, roztańczył pan nas wszystkich. Jestem pełna podziwu dla pracy, którą pan włożył w Joseph’s Dance Studio. 25 lat temu miał pan dobry pomysł, później dużo siły i świetnych ludzi wokół siebie, którzy pomogli wychować wspaniałe pokolenie tancerzy” – podkreślała mama Oskara, wręczając Józefowi Pałce kryształową paterę ze srebrną dedykacją.

Gratulacje złożyli mu także Ania Kaczmarska i Patryk Płoszaj oraz ich rodzice.

“Piętnaście lat temu, gdy Ania miała 4 lata, przyszedłem na Maspeth do studia Józka Pałki, by zapisać moją córkę na kurs tańca – wspominał tata Ani, Adam Kaczmarki. – Ania została 7-krotną mistrzynią świata, co zawdzięczamy panu Józkowi, ponieważ fundament tego sukcesu tkwi w Joseph's Dance Studio. Wcześniej, zanim ono rozpoczęło swoją działalność, nikt nie słyszał o polskich parach z metropolii nowojorskiej biorących udział w międzynarodowych turniejach tanecznych w Blackpool, Londynie czy Paryżu. Obecnie nasze pary sięgają tam po najwyższe trofea i to jest sukces Józefa Pałki i jego studia” – podkreślił Adam Kaczmarski.

Z kolei Ewa Płoszaj, mama Patryka, wieloletniego partnera tanecznego Ani, prócz podziękowań zwróciła także uwagę na wielkie serce i przychylność Józefa Pałki.

“Chciałam, żeby moi synowie Piotrek i Patryk uczyli się tańca, ale tuż po przyjeździe z Polski do USA nie mieliśmy pieniędzy na kurs. Powiedziałam o tym panu Józkowi i usłyszałam od niego: 'Proszę się nie martwić o pieniądze, niech chłopaki tańczą. Zapłaci pani wtedy, gdy znajdzie pani pracę'. Pan Pałka zaszczepił wtedy w nich miłość do tańca – mówiła Ewa Płoszaj. – Patryk tańczy do dzisiaj i do tej pory 7-krotnie zdobył mistrzostwo świata, w dodatku pod rząd, czego nikt wcześniej w kategorii 16, 19 i 21 lat nie dokonał. Udało się to tylko Patrykowi z Anią”.

Specjalne gratulacje i życzenia przesłał również na ręce Józefa Pałki Maciej Golubiewski, konsul generalny RP w Nowym Jorku, który objął nad nim patronat honorowy.

“Proszę przyjąć gratulacje za ćwierć wieku owocnej działalności, okraszonej radością z dotychczasowych laurów, zaś spoglądając z ufnością w przyszłość, życzę Panu i Pana wychowankom kolejnych trofeów, dalszych sukcesów zawodowych, artystycznych, organizacyjnych jak i osobistych” – stwierdził w liście wydrukowanym w pamiątkowej książce konsul generalny.

Myślę, że do tych życzeń z przyjemnością dołączą się wszyscy uczestnicy jubileuszowego balu oraz osoby, które chociaż raz miały okazję podziwiać umiejętności wychowanków Joseph’s Dance Studio.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA