Srebrny jubileusz Music Education Center – Koncert gwiazd na Greenpoincie

0
3

Basia Moore, znana i lubiana wokalistka jazzowa oraz tegoroczna laureatka Złotej Sowy, nagrody zwanej także polonijnym Oscarem, będzie jedną z gwiazd imprezy, która odbędzie się w Galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego w niedzielne popołudnie, 31 stycznia.

Koncert „Gwiazdki i gwiazdy” organizowany jest w ramach srebrnego jubileuszu działalności polskiej szkoły muzycznej Music Education Center, prowadzonej przez Janusza Sporka, który również – podobnie jak Basia Moore – został w tym roku został wyróżniony polonijnym Oscarem za całokształt swojej działalności artystycznej.

W niedzielnym koncercie, który rozpocznie się o godz. 5 po południu, wystąpią także: sopranistki Małgorzata Kellis oraz Elisabeth Papageorgiou, skrzypaczka Kinga Augustyn oraz pianiści Tadeusz Domanowski i Damian Kulec. Specjalnie na tę imprezę z Londynu przyleci wokalistka Sonia Edgy. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentują również Angelina i Athan Sporkowie – wnuczęta dyrygenta i właściciela Music Education Center, oraz uczniowie tej szkoły.

Music Education Center mieści się na Greenpoincie i od 25 lat kształci muzycznie polonijne dzieci i młodzież. Przez minione ćwierćwiecze przez tę szkołę przewinęło się kilkaset polonijnych dzieci, uczących się gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze, klarnecie oraz pobierających lekcje śpiewu i teorii muzycznej.

Niektórzy wychowankowie kontynuowali później swoją edukację muzyczną w renomowanej La Guardia High School for the Performing Arts, a wielu w innych szkołach wyższych. Absolwenci Music Education Center pracują na St. John’s University, w Queens College of Music, na Montclair University, w Metropolitan Opera oraz Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Jeden z nich – Jacek Błaszkiewicz – doktoryzuje się obecnie z muzykologii na paryskiej Sorbonie.

Wstęp na niedzielny koncert „Gwiazdki i gwiazdy” jest bezpłatny, jednak mile widziane będą dobrowolne dotacje przy wejściu.

Jubileusz upamiętniający ćwierćwiecze istnienia Music Education Center rozpocznie się mszą św. w intencji dziękczynnej za 25-letnią opiekę Bożą nad działalnością szkoły. Nabożeństwo zostanie odprawione w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie o godzinie 10:15 rano.

Autor: WueM