Stan Borys śpiewał dla Polonii w USA

93

Stan Borys od końca stycznia do początku maja 2017 roku koncertował dla Polonii amerykańskiej. Koncerty "75/55" były zorganizowane z okazji 75. urodzin artysty oraz 55 lat jego pracy na scenie.

Piosenkarz w ciągu trzech miesięcy odwiedził dziewięć miast USA: Boston, Nowy Jork, Pompano Beach, Houston, San Antonio, Phoenix, San Diego, San Francisco oraz Santa Rosa.

Artysta prezentował swój najnowszy repertuar, jak również najpopularniejsze przeboje, m.in. takie jak: “Anna”, “Spacer dziką plażą”, “Jaskółka uwieziona”, “Wiatr od Klimczoka”. Wśród znanych przebojów można było wysłuchać najnowszych utworów, jak: “Bajdary”, “Tworzywo”, “Krzyczę przez sen”, “Szukam przyjaciela”, autorstwa polskich poetów: Adama Mickiewicza, papieża Jana Pawła II, Agnieszki Osieckiej, Tadeusza Urgacza i Bogdana Loebla.

Wszystkie koncerty Stana okazały się wielkim misterium poezji, pięknych słów poetów polskich, do których między innymi sam artysta napisał muzykę.

Zgromadzona publiczność była pod ogromnym wrażeniem piosenki do słów Jana Pawła II pt. “Tworzywo” oraz “Ikona” Tadeusza Urgacza.

Po koncertach artysta rozmawiał z publicznością, podpisywał liczne autografy na płytach i tomikach swojej poezji “Daleko donikąd”, wydanej kilka lat temu.

Na pamiątkę wydarzenia każdy z fanów mógł zrobić zdjęcie z ikoną polskiej piosenki. Artysta chętnie pozował do zdjęć i przyjmował gratulacje oraz życzenia z okazji okrągłego jubileuszu. Po koncertach publiczność była wzruszona do łez, powracając nostalgicznie wspomnieniami do młodzieńczych lat. Wśród publiczności znalazła się też znacznie młodsza część fanów, którzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali oryginalnego brzemienia głosu legendarnego Stana Borysa i nietuzinkowych tekstów piosenek.

Gdziekolwiek w Ameryce Stan Borys się pojawia, jest bardzo ciepło przyjmowany przez swoich wielbicieli. Gdy wchodził na salę publiczność wstawała i witała go licznymi brawami. Po koncertach Stan otrzymywał gratulacje, kwiaty i życzenia.

Dużym wyróżnieniem i zaszczytem był występ dla polsko-amerykańskiej publiczności na Gali Biznesu w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku. Wokalista został wyróżniony nagrodą specjalną (Polish-American Friendship Award) przez konsulat za promowanie polskiej kultury i sztuki w USA.

Przełomowy koncert Stana Borysa w San Antonio był pierwszym polskim wydarzeniem kulturalnym w Polskim Klubie w ciągu ostatnich 20 lat. Stan nie rozczarował entuzjastycznej publiczności, kiedy prezentował swój repertuar. Publiczność wsłuchiwała się w piosenki, chłonąc nastrojową muzykę i poetyckie strofy.

Po koncercie w San Antonio było równie wyjątkowe wydarzenie w Houston, gdzie Polonia powitała Stana organizując specjalne przyjęcie na przywitanie mistrza. Koncert zorganizowany przez prężną Polonię w Houston zgromadził fanów z okolicznych miast, takich jak Austin i Dallas.

Co roku na wiosnę, w okresie świąt, Borys odwiedza bliskich przyjaciół, którzy witają go w swoim domu w mieście Vista, oddalonym 40 minut jazdy na północ od San Diego. Piękny krajobraz z malowniczymi wzgórzami widać ze sceny amfiteatru o nazwie Jaskółka. Nazwa tego miejsca pochodzi od wielkiego przeboju Stana Borysa. Odbył się tu spektakularny koncert mistrza, który prezentował melodie do słów poezji przy zachodzącym słońcu nad Pacyfikiem.

Kolejne występy w Phoenix, Santa Rosa i San Francisco miały podobny mistyczny klimat. Trzeba przyznać, że artysta ma bardzo dobry kontakt z publicznością i czuje się, że śpiewa tak, jakby każdy koncert był najważniejszy w jego karierze.

Artysta ma szczególny sentyment do Stanów Zjednoczonych. W latach 70. wyemigrował tu, będąc u szczytu swojej kariery w Polsce. Mieszkał w USA przez 30 lat. 10 lat temu przeprowadził się na stałe do Polski. Co roku od stycznia do kwietnia przyjeżdża do Ameryki na koncerty, odwiedzając przy tym przyjaciół i rodzinę.

Stan systematycznie ćwiczy i utrzymuje swoją kondycję w doskonalej formie. Golf, tenis i joga to sporty stale obecne w jego życiu.
W tym roku między koncertami piosenkarz miał okazję przejechać samochodem tysiące kilometrów, podziwiając malownicze krajobrazy stanów: Florydy, Teksasu, Arizony i Kalifornii. W trakcie wielogodzinnej podróży udało mu się dojechać tam, gdzie pozostały do dziś ślady sławnych rodaków.

Jednym z takich miejsc były okolice Las Angeles, miasto Anaheim w stanie Kalifornia, gdzie polska aktorka Helena Modrzejewska była właścicielką rozległych terenów. Do dziś istnieje tam dom, w którym mieszkała. Jest tam ulica o nazwie Modjewska oraz cały obszar krainy, gdzie mieszkała aktorka, nazwany jest Modjewska Canyon.

Drugim malowniczym miejscem, które odwiedził Stan Borys, było miasto Poso Robles, gdzie wielki kompozytor i pianista Ignacy Jan Paderewski był właścicielem winnic i wielkich obszarów ziemi w stanie Kalifornia.
Wśród winnic Stan Borys przechadzał się, rozmyślając i kosztując doskonałego wina z pobliskiej winiarni. Uroki terenów kwitnącej Kalifornii w okresie wiosny szczególnie urzekły wrażliwego artystę.

Końcowym punktem trasy koncertowej było San Francisco. Piękne i niebezpieczne położenie tego miasta, ze względu na częste trzęsienia ziemi, zachwyciło Stana do tego stopnia, iż po wyjeździe często powtarzał słowa piosenki “I left my heart in San Francisco”.

Kiedy na początku maja po zakończeniu trasy koncertowej Stan znalazł się w Nowym Jorku, to myślami już powrócił do kraju, swojej prawdziwej ojczyzny. W Polsce bowiem czekają na niego fani, przyjaciele i rodzina. Co tydzień Stan prowadzi tam audycje w Radiu dla Ciebie pt. “Rozmowa z samym sobą” w każdy poniedziałek o godz. 6:00 wiecz. W okresie letnim odbywają się turnieje tenisowe, w których artysta bierze udział, oraz daje koncerty z grupą Imię Jego 44.

Dla Stana Borysa wiek nie ma granic, czuje się młody duchem i ciałem. Higieniczny tryb życia, uprawianie sportów, aktywność oraz wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, jak i dobry sen powodują, iż artysta przedłuża sobie młodość, realizując swoje marzenia.

Autor: Ania Maleady