Studencki networking w polskim konsulacie

92
Grupa studentów wraz z organizatorami i niektórymi panelistami / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Przedstawiciele polonijnych organizacji związanych z edukacją oraz profesjonaliści i ludzie odnoszący sukcesy spotkali się ze studentami oraz uczniami ostatnich klas szkół średnich, by wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami oraz przekazać im różne wskazówki, pomocne w dalszej nauce oraz budowaniu kariery zawodowej.


Około 50 studentów i uczniów wzięło udział w spotkaniu „Networking, Professional Career Building & Scholarships”, które odbyło się w piątek, 5 kwietnia, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Jego pomysłodawcą oraz organizatorem był konsul generalny Maciej Golubiewski, pełniący również rolę moderatora jednego z paneli dyskusyjnych. Głównym celem spotkania było zachęcenie młodzieży do działalności na rzecz Polski oraz budowania relacji polsko-amerykańskich, a także podtrzymywanie więzi i świadomości polskiej wśród studentów, którzy często i szybko się amerykanizują.

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania był konsul generalny Maciej Golubiewski / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Jeżeli nie przyciągniemy studentów do siebie, to następne pokolenia, prędzej czy później, stracą kontakt z nową generacją i nikt nie będzie dbał o stosunki polsko-amerykańskie” – stwierdził konsul Maciej Golubiewski w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

Prócz studentów i uczniów, dla których spotkanie było zorganizowane, wzięli w nim udział przedstawiciele różnych polonijnych i amerykańskich organizacji, instytucji i firm, którzy przedstawiali swoją ofertę, m.in. dotyczącą oferowanych stypendiów, opowiadali o swojej karierze zawodowej oraz udzielali wskazówek związanych z jej budowaniem i pokonywaniem różnych barier w drodze do osiągnięcia sukcesu. Również starsi studenci, mający już pewne osiągnięcia, starali się udzielać wskazówek oraz porad, by im młodszym kolegom było łatwiej odnaleźć się w świecie akademickim.

Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, opowiedział o stypendiach udzielanych przez jego instytucję / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Pierwszy panel dyskusyjny dotyczył planowania kariery oraz zdobywania stypendiów ułatwiających naukę. Wzięli w nim udział: dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających (CPSD), Małgorzata Gradzka, przedstawicielka Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej (PSFCU) i zarazem przewodnicząca Komitetu Stypendialnego w tej instytucji finansowej, oraz Marek Skulimowski, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej.

Dr Dorota Andraka opowiedziała o egzaminach związanych ze znajomością języka polskiego, dzięki którym studenci mogą zdobyć dodatkowe punkty na uczelniach, a tym samym zaoszczędzić czas i pieniądze związane z zajęciami językowymi.

Z kolei zarówno Małgorzata Gradzka, jak i Marek Skulimowski przybliżyli wszystkim instytucje, które reprezentują, a przede wszystkim opowiedzieli i wyjaśnili wszelkie szczegóły dotyczące udzielanych przez nie stypendiów.

W panelu dotyczącym pozyskiwaniu stypendiów uczestniczyły dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających (CPSD), oraz Małgorzata Gradzka, przedstawicielka Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej i zarazem przewodnicząca Komitetu Stypendialnego w tej instytucji / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Studenci mieli także okazję zadawać dodatkowe pytania dotyczące interesujących ich kwestii; podobnie było w kolejnych panelach.
Pierwszą część spotkania moderował konsul generalny Maciej Golubiewski, który w przeszłości również kształcił się w Ameryce.

„Studiowałem w Stanach Zjednoczonych, więc wiem, że często studenci zastanawiają się, skąd wziąć pieniądze na opłacenie nauki oraz na wyżywienie. Dlatego czasem nawet nieduże stypendium odgrywa ważną rolę, ponieważ decyduje o tym, czy ktoś może zamieszkać na kampusie, czy musi się ograniczyć do studiowania na najbliższej uczelni w swoim mieście” – powiedział konsul Golubiewski.

Drugi panel dyskusyjny związany był z wymianą doświadczeń oraz wskazówkami dotyczącymi osiągnięcia sukcesu w dziedzinie, która jest obiektem zainteresowania danego studenta. Wzięli w nim udział profesjonaliści z różnych dziedzin, związanych m.in. z finansami, badaniami naukowymi, bankowością, dziennikarstwem oraz architekturą.

W panelu z udziałem profesjonalistów wzięli udział (od lewej): Tomasz Siergiejuk, Gregory Orwat, Krzysztof Choromański (moderator), Matthew Tyrmand oraz Paweł Benedykciński / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

„Spotkania z osobami, które już odniosły sukces, są bardzo ważnie, ponieważ dzięki nim można wymienić się doświadczeniami i wskazówkami, które w przyszłości mogą być bardzo pomocne w znalezieniu pracy” – wyjaśnił konsul generalny. Moderatorem tego panelu był Krzysztof Choromański, badacz naukowy i zarazem profesor z Columbia University. Natomiast w dyskusji udział wzięli: Paweł Benedykciński z Bank Leumi USA, Tomasz Siergiejuk z JP Morgan Chase & Co., Gregory Orwat, architekt z University of Virginia i zarazem stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, oraz Matthew Tyrmand, zastępca dyrektora w OpenTheBooks.com.

W panelu, podczas którego dyskutowali studenci, udział wziął m.in. Robert Argasiński  (z lewej) oraz Jakub Staniewski, który także był jego moderatorem / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Bardzo interesująca okazała się także trzecia część dyskusyjna, którą prowadzili studenci mający już pewne doświadczenie zdobyte na amerykańskich uczelniach. Moderatorem tego panelu był Jakub Staniewski z Rutgers Business School w New Brunswick, a wzięli w nim także udział: Robert Argasiński z New Jersey Institute of Technology w Newarku i zarazem stypendysta PSFCU, Sandra Grzybowska, z Columbia University i zarazem stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej oraz Łukasz Świderski z NYU School of Law i również stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej.

W panelu „studenckim” uczestniczyli także stypendyści Fundacji Kościuszkowskiej Sandra Grzybowska i Łukasz Świderski / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Po zakończeniu części dyskusyjnej i krótkiej przerwie, podczas której studenci i paneliści mogli się lepiej poznać i wymienić kontaktami, odbył się recital muzyki klasycznej w wykonaniu Bokun & Kosciuszko Clarinet and Guitar Duo. Muzycy zaprezentowali utwory Maurice’a Ravela, Łukasza Wosia, Bela Kovacsa, Stanisława Moniuszki, Gusa Viseura oraz Yoma. Ich występ został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność, tym bardziej że na tego typu imprezach niezbyt często można usłyszeć opracowania muzyki klasycznej na klarnet i gitarę.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy mieli okazję posłuchać muzyki klasycznej w wykonaniu Bokun & Kosciuszko Clarinet and Guitar Duo / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK

Zarówno uczestnicy, jak i paneliści byli zadowoleni z przebiegu spotkania i twierdzili, że są one bardzo potrzebne.

„Dzięki wysłuchaniu dzisiejszych dyskusji, dowiedziałam się bardzo dużo na temat stypendiów, o które mogę się starać podczas mojej dalszej nauki. Nawiązałam też wiele nowych znajomości – stwierdziła Julia Izak, studentka  pierwszego roku w Queens College. – Duże wrażenie wywarł na mnie moderator Jakub Staniewski, a dzięki temu co powiedział, odkryłam swoją pasję, którą on nazwał ‚pasją bycia Polakiem’. Uważam to spotkanie za bardzo udane. Świetnie że Konsulat Generalny RP oraz inne polskie organizacje zorganizowały coś takiego. Czekam na więcej takiego typu spotkań” – dodała rozmówczyni „Nowego Dziennika”.

Zadowolona była także dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, uczestnicząca w jednym z paneli dyskusyjnych.

„Spotkanie ze studentami pochodzenia polskiego oraz uczniami ostatnich klas licealnych jest czymś, co służy rozwinięciu polskości na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, coś, co będzie budowało silną i prężną grupę etniczną oraz pozwoli pokazać innym, młodszym uczniom szkół średnich, w jaki sposób można się uczyć, pracować i poświęcać dla Polonii i Polski, a także ją promować – stwierdziła szefowa CPSD. – Dzisiejsze spotkanie było bardzo ciepłe i serdecznie, i należy za nie podziękować pomysłodawcom i organizatorom, czyli konsulatowi RP w Nowym Jorku oraz wszystkim tym, którzy je tworzyli. Było to takie wyjście z propozycją zrobienia czegoś dla polskiej młodzieży” – dodała dr Andraka.
Zadowolony był także konsul generalny Maciej Golubiewski, który zapewnił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”, że tego typu spotkania networkingowe będą odbywały się co kwartał.

Spotkanie networkingowe cieszyło się dużym zainteresowaniem / WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK