STUDIA DLA CIEBIE – już w najbliższy weekend

28

Każdy, kto myśli o studiach w Stanach, powinien w najbliższy weekend wybrać się do Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie na doroczną sesję informacyjną Studia4U.

Foto: Paweł Janczykowski

Każdy, kto myśli o studiach w Stanach, powinien w najbliższy weekend wybrać się do Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie na doroczną sesję informacyjną Studia4U.
Już po raz trzynasty Organizacja Studentów Polskich w Nowym Jorku (OSP) i stowarzyszenie Polonia Technica ściągają do konsulatu prelegentów pomagających młodej (i nie tylko) Polonii znaleźć drogę na studia w USA. Podobnie jak rok temu, całodniowa sesja informacyjna odbędzie się w niedzielę.
"W zeszłym roku powróciliśmy do jednodniowej formuły sesji – mówi prezes OSP Joanna Komar – i to się sprawdziło. Od kilku lat też obserwujemy, że zmienia się trochę zapotrzebowanie uczestników, wśród których coraz więcej jest stosunkowo młodych i już wykształconych osób z Polski, bardziej zainteresowanych wykorzystaniem i ewentualnie kontynuacją swojej edukacji w Stanach. To na nich skupiamy się teraz na Studiach4U, oferując zarówno podstawowe informacje o systemie wyższej edukacji, wizach i finansowaniu studiów, jak i bardziej szczegółowe wykłady dotyczące studiów i pracy w konkretnych dziedzinach".
"Z drugiej strony nie zapominamy o licealistach i ich rodzicach. Do nich chcemy dotrzeć przede wszystkim przez wyjazdowe wykłady z cyklu miniStudia4U, które prowadzimy przy współpracy z polskimi szkołami dokształcającymi. Oczywiście do konsulatu zapraszamy wszystkich zainteresowanych informacjami o studiowaniu w USA, niezależnie od wieku, statusu wizowego czy już zdobytego wykształcenia" – mówi Komar.

AMBITNY PLAN
Tegoroczna sesja Studia4U podzielona jest na dwa wyraźnie bloki tematyczne. Blok A (trwający od 10:30 rano do 14:30) poświęcony jest ogólnym informacjom o studiach wyższych w USA. Blok B skierowany jest do osób szukających informacji o studiach i pracy w konkretnych dziedzinach oraz ogólnie poszukiwaniu pracy po studiach.
Blok A rozpocznie krótki wykład na temat nauki języka i kursów ESL. Potem przedstawiciele OSP poprowadzą wykłady o strukturze studiów wyższych w Stanach (w porównaniu z Polską), procesie składania podań na studia undergraduate i graduate (podstawowe i podyplomowe), egzaminach standardowych i transferach ze studiów w Polsce. Na pewno zainteresowaniem cieszyć się będzie wykład o kosztach studiów i pomocy finansowej (wraz z objaśnieniami, jak uczelnie wyliczają tzw. oczekiwany wkład rodzinny – sumę, jaką rodzina w teorii przynajmniej może zapłacić za studia dziecka).
Kolejne wykłady, dotyczące wiz studenckich, zmiany statusu wizowego, pracy na stażu studenckim (OPT) oraz studiów bez wizy studenckiej, poprowadzi Dariusz Baran, doradca studentów zagranicznych z University of Pittsburgh, od lat związany z OSP.
Po południu (w godz. 14:30-18), w ramach bloku B – "Praca dla absolwentów wyższych uczelni", odbędzie się cykl prelekcji i dyskusji panelowych na temat wyboru zawodu, starań o pracę i studiów na kierunkach zawodowych. Blok ten prowadzony będzie wspólnie z przedstawicielami CEBA (Central European Business Association, stowarzyszenie młodych profesjonalistów).
Blok B rozpocznie się popularnym wykładem prowadzonym przez Mateusza Domogałę z Bazarynki (i CEBA) o poszukiwaniu pracy i pisaniu resume. Przedstawiciele CEBA mówić będą również na temat kierunków, które warto teraz studiować, oraz udzielą porad o tym, jak pisać resume (organizatorzy proszą o przyniesienie kopii aktualnego resume).
Cykl ogólnych wykładów o poszukiwaniu pracy zakończy prelekcja o wizach pracowniczych.
W drugiej części bloku B osoby zainteresowane konkretnymi kierunkami: biznesem, informatyką, prawem, medycyną, inżynierią czy architekturą, będą mogły się dowiedzieć szczegółowo, jak i gdzie studiować dane kierunki, jak nostryfikować/ ewaluować dyplom z Polski, jak wreszcie szukać pracy po skończeniu studiów.
W bloku tym będą uczestniczyć też pracownicy biura rekrutacji (Office of Admission Services) na Miejskim Uniwersytecie Nowojorskim, CUNY, na którym studiuje kilka tysięcy polonijnej młodzieży.

ZASIĘGNĄĆ JĘZYKA
Choć wykłady są głównym magnesem dla uczestników, dla wielu z nich Studia4U są też okazją do poznania studentów i absolwentów okolicznych uczelni, porozmawiania o tym, jak się naprawdę uczy w danej szkole i jakie są szanse znalezienia pracy po skończeniu danej uczelni czy kierunku.
Wielu uczestników chce też zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji na tematy wiz, transferów, nostryfikacji dyplomów czy pomocy finansowej. Mogą to zrobić rozmawiając z prelegentami po wykładach (większość prelegentów będzie dostępna dla uczestników przynajmniej na pół godziny do godziny po swoim wykładzie). Dodatkowo przy tzw. stolikach tematycznych (np. egzaminy standardowe, pomoc finansowa) zasiądą studenci i absolwenci, którzy te doświadczenia mają już za sobą.
Przy stolikach tych będzie też można otrzymać broszury informacyjne i listy najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami, dotyczące programów ESL i nauki angielskiego, pomocy finansowej, egzaminów standardowych, wiz studenckich, transferu między uczelniami itp.
"Niejedna osoba związana z naszą organizacją pojawiała się na Studiach4U kilka razy – na początku jako słuchacz szukający drogi na studia, a po paru latach znów jako ochotnik z ramienia OSP, odpowiadający innym na pytania o swoją uczelnię. Mamy nadzieję, że i w tym roku dzięki nam wielu Polaków szybciej trafi na wyższą uczelnię, łatwiej nostryfikuje dyplom z Polski czy taniej sfinansuje studia. Zapraszamy w niedzielę do konsulatu!" – zachęca Joanna Komar.


Organizacja Studentów Polskich w Nowym Jorku oraz Polonia Technica przy współudziale Konsulatu Generalnego RP zapraszają na Studia4U.

Niedziela, 20 września 2009, w godzinach 10:30-18:00
w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, 233 Madison Ave. (róg 37 Street)
Wstęp wolny!

PROGRAM*
10:30-14:30 Blok A: Studia wyższe
10:30-10:40 – Nauka angielskiego (ESL)
10:45-12:00 – Struktura studiów w USA, składanie podań na wyższe uczelnie, egzaminy
12:05-13:05 – Pomoc finansowa
13:10-13:25 – Transfery między uczelniami (w tym z Polski)
13:30-14:30 – Wizy studenckie, zmiana statusu, staż po studiach (OPT), studia bez wizy
14:35-18:00 Blok B: Praca dla absolwentów wyższych uczelni
14:35-15:35 – Jak starać się o pracę (w tym omówienie pisania resume)
15:40-16:00 – Jakie kierunki warto studiować w obecnej sytuacji na rynku pracy; Wizy pracownicze
16:05-16:35 – Nauka na CUNY (Miejskim Uniwersytecie Nowojorskim); Medycyna
16:40-17:00 – Informatyka; Edukacja
17:05-17:25 – Prawo; Inżynieria/egzaminy zawodowe
17:30-18:00 – MBA/księgowość/finanse; Architektura; Studia doktoranckie

*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo zmian w programie

Kontakt i szczegółowe informacje: e-mail: [email protected], www.pso-usa.org
Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają torby z materiałami informacyjnymi, w tym przewodnikiem "Studia w USA, czyli jak zostać studentem amerykańskiej uczelni", wydanym przez OSP.
Ze względu na wymogi bezpieczeństwa uczestnicy proszeni są o przyniesienie ze sobą do konsulatu dokumentu tożsamości, który musi zostać okazany przy wejściu.
Sponsorem Studiów4U jest Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.
Patronem medialnym jest "Nowy Dziennik".
 

czytaj też o Studiach4U tutaj

 

Autor: Katrzyna Kowalska