Superauto, które straci GM

7

General Motors zapowiedział wielkie cięcia, w wyniku których marka Pontiac zostanie w najbliższym czasie całkowicie zlikwidowana, pozbędzie się także Opla, Saturna, Hummera, jak i szwedzkiego Saaba.


Najmocniejsza wersja Samochodu Roku 2009 Opla Insigni napędzana jest silnikiem 2,8 V6 turbo. Moc silnika wynosi 325 KM, przyspieszenie do 100 km/h (62 mph)

General Motors zapowiedział wielkie cięcia, w wyniku których marka Pontiac zostanie w najbliższym czasie całkowicie zlikwidowana, pozbędzie się także Opla, Saturna, Hummera, jak i szwedzkiego Saaba.

Wszystko wskazuje na to, że niemiecka firma Opel zostanie sprzedana. Wśród zgłaszających chęć zakupu na czele kolejki znajdują się kanadyjska firma Magna, jak i włoski Fiat.
Wielka szkoda, ponieważ General Motors częściowo dzięki Oplowi wykreował w ostatnich latach dwóch zwycięzców: Najlepszy Samochód Roku Ameryki Północnej 2007 (Oldsmobile Aura) i zwycięzcę tego samego konkursu ogłoszonego na wystawie NAIAS w Detroit w roku 2008 Chevroleta Malibu.
Pewnie nie doczekamy się, aby pod banderą GM kupować w USA Opla Insignię, Najlepsze Auto Europy. Jedyna nadzieja to szansa, iż pojawi się u nas dzięki Fiatowi czy firmie Magna.
Idąc w ślady Mercedesa ze sportowymi autami AMG (czy podobnie jak seria M Power należąca do BMW), Opel stworzył oddział zwany OPC (Opel Performance Center). Jeden z pierwszych pojazdów tej serii Opel Insignia OPC zostanie zaprezentowany na wystawie w Barcelonie już 7 maja. Najmocniejsza wersja Samochodu Roku 2009 Opla Insigni napędzana jest silnikiem 2,8 V6 turbo. Wywodząca się z wysokiej mocy silnika benzynowego, dostępnego już w najlepszych modelach Insigni, wersja ta osiąga moc wyjściową 325 KM. Wzrost mocy uzyskano dzięki pracom rozwojowym nad silnikiem oraz modyfikacji układu wydechowego, co znacząco zmniejszyło przeciwciśnienie wylotu spalin. Ponieważ dla pozytywnego odbioru silnika niezwykle ważny jest dźwięk, dlatego specjaliści od akustyki pracowali nad układem wydechowym V6, stosując specjalne środkowe i tylne tłumiki.
Insignia OPC będzie dostępna z sześciobiegową manualną skrzynią biegów. Wysoki moment obrotowy wynoszący 400 Nm zapewnia dużą moc nawet przy niskich prędkościach obrotowych silnika. Dzięki takim osiągom maksymalna prędkość Insigni OPC to 250 km/h, a od 0 do 100 km/h przyspiesza w sześć sekund.
Już dotychczasowe podwozie Insigni było bardzo dobrze wykonane, a teraz jeszcze dostosowano je do wariantu OPC, obniżając prześwit o 10 mm w porównaniu do wersji "cywilnej" (model AWD Sport). Mechatroniczne podwozie, opracowane na nowo, otrzymało także nową przednią oś. Budowa przedniego zawieszenia Insigni OPC pozostaje oparta na kolumnach McPhersona, jednakże inżynierom Opel Performance Center udało się rozwinąć ten element do tzw. HiPerStrut (od high performance strut – kolumna resorująca dużej wydajności). Dało to korzyści w postaci bardziej czułego układu kierowniczego, zmniejszenia zakłóceń przy kierowaniu spowodowanych wysokim momentem obrotowym oraz łatwiejszego prowadzenia pojazdu przez kierowcę.
Insignia OPC będzie dostępna również z adaptacyjnym zawieszeniem FlexRide, wzorowanym na podobnym zawieszeniu Cadillaca, który nie tylko dostosowuje się do sytuacji na drodze i stylu jazdy, ale także do preferencji kierowcy. Podczas gdy w Insigni system oferuje wybór pomiędzy standardowymi ustawieniami adaptacyjnymi, trybem komfortowym i trybem sportowym, to OPC jest skierowany zdecydowanie do kierowców lubiących bardziej sportowy styl jazdy. Kierujący OPC mogą wybrać pomiędzy trzema różnymi trybami jazdy sportowej: tryb standardowy jako ustawienia bardzo komfortowe, specjalny tryb Sport oraz tryb OPC dla uzyskania optymalnych osiągów.
Po raz pierwszy również w portfelu produktów OPC system Adaptive 4×4 z elektronicznie sterowanym tylnym dyferencjałem o ograniczonym poślizgu (eLSD) stanowią wyposażenie standardowe. Jednostka sterująca systemem napędu na wszystkie koła została ponownie skalibrowana, w celu dostosowania przeniesienia momentu obrotowego na sportowy styl jazdy OPC. Biorąc pod uwagę wyższe osiągi OPC, przy pracach rozwojowych duży nacisk kładziono na dalsze doskonalenie układu hamulcowego. Znawcy od razu zauważą zaciski Brembo i perforowane 355-mm tarcze hamulcowe na przedniej osi.
"Byłem osobiście zaangażowany w prace rozwojowe nad Insignią OPC i jestem bardzo zadowolony z szeroko zakrojonych testów przeprowadzanych na Nürburgring Nordschleife, najbardziej wymagającym torze wyścigowym świata. Naszym celem było dorównanie najlepszym z najlepszych" – powiedział Hans Demant, dyrektor generalny Adam Opel GmbH.
Wygląd auta jest jasnym wyrażeniem jego dynamicznych ambicji. Inspiracją dla topowego nadwozia, z eleganckimi sportowymi elementami zewnętrznymi, był samochód koncepcyjny GTC, który zadebiutował w 2007 r., ale nadwozie to nadal pozostaje wierne filozofii projektowania Insigni.
W porównaniu do słabszych wersji Insigni, OPC dumnie prezentuje wspaniały nowy przód nadwozia z dwoma dużymi pionowymi wlotami powietrza oraz specyficzny tylny zderzak z podwójnymi zintegrowanymi końcówkami układu wydechowego. W standardzie są 19-calowe koła (opony: 245/40). Nowe 20-calowe lekkie felgi kute (z oponami 255/35) są dostępne jako opcja.
Dynamiczny, sportowy charakter karoserii widać w przedniej części kabiny kierowcy. OPC robi imponujące wrażenie od razu po otwarciu drzwi – od wyjątkowych foteli Recaro do płaskiej sportowej kierownicy i specyficznej dźwigni zmiany biegów. W OPC wyróżnia się również grafika przyrządów.
"Insignia OPC wyznacza początek nowej ery dla naszego portfela produktów OPC; ciągle śmiały, ale jednocześnie bardziej dojrzały i wyrafinowany, a także ambitniejszy niż kiedykolwiek. OPC uosabia doświadczenie Insigni: jest dynamiczny i wyrafinowany" – mówi Alain Visser, wiceprezes GM Europe ds. Opla.

Ekologiczny Opel Insignia ecoFLEX

Dla powracających do Polski proponujemy nową wersję Opla Insigni – ecoFLEX.
Pojazd oferuje dynamikę jazdy i niski poziom emisji spalin za przystępną cenę. Przy emisji rzędu zaledwie 136 g CO2, odpowiadającej zużyciu paliwa rzędu 5,2 l/100 km w cyklu MVEG/NEDC, Insignia ecoFLEX wykorzystuje mocny silnik wysokoprężny o pojemności skokowej 2 litrów, mocy 160 KM i maksymalnym momencie obrotowym rzędu 380 Nm przy zastosowaniu funkcji overboost.
"Insignia ecoFLEX podkreśla inżynieryjne doświadczenie Opla, udowadniając jednocześnie, iż możliwe jest połączenie oszczędności i doskonałych parametrów technicznych w świetnie wyglądającym samochodzie oferowanym za przystępną cenę" – mówi Hans Demant, dyrektor generalny Adam Opel GmbH.
Podobnie jak pozostałe modele Insigni nowy ecoFLEX posiada certyfikat EURO 5. Początkowo będzie on dostępny w wersjach nadwoziowych sedan i hatchback za cenę rozpoczynającą się od 30 105 euro. Dostawy dla klientów rozpoczną się na początku lata tego roku. Dzięki niskiemu poziomowi emisji CO2 klienci w wielu krajach będą mogli uzyskać ulgi podatkowe.
Projektanci udoskonalili model ecoFLEX poprzez dodanie poszycia pod zbiornikiem paliwa i obniżenie nadwozia o 10 mm, co spowodowało obniżenie wartości CD do 0,26 i uczyniło ten model jednym z najbardziej aerodynamicznych sedanów na świecie. Pozostałe udoskonalenia obejmują elastyczny przedni spojler i zmniejszenie liczby górnych wlotów chłodzenia. Ponadto konstruktorzy dokonali optymalizacji przełożenia przekładni głównej, sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów, zastosowali również zaprojektowane na zamówienie opony Michelin Primacy HP.
Innowacyjny proces spalania CleanTech, zaprojektowany z myślą o silnikach wysokoprężnych, zapewnia najniższy możliwy do uzyskania poziom emisji spalin i poprawia akustykę wnętrza, dzięki kontroli spalania z wykorzystaniem elektronicznego układu zamkniętego, na bieżąco dostosowującego poziom wtrysku paliwa do poziomu spalania. Pozwala to na dynamiczną jazdę z maksymalnie niskim zużyciem paliwa. Najniższe zużycie paliwa osiągane jest przy przestrzeganiu zaleceń dotyczących przełożeń, oznaczonych symbolem strzałki na desce rozdzielczej. W praktyce kierowcy mogą wrzucić szósty bieg na niskich obrotach, a nadal zachować rezerwę na większe przyspieszenie – co stanowi idealne rozwiązanie przy dłuższych jazdach.
Insignia ecoFLEX przyspiesza od 0 do 100 km/godz. w ciągu 9,5 sekundy i osiąga maksymalną prędkością 221 km/godz. Gwarantując doskonałą moc silnika, nawet przy niskich obrotach, maksymalny moment obrotowy rzędu 350 Nm uzyskać można już przy 1750 obr./min i tymczasowo zwiększyć na 15 sekund do 380 Nm dzięki wykorzystaniu funkcji overboost.

Autor: Zbigniew Brożyna