Superauto w skórze SUV-a

10

Genewska premiera Volkswagena Cross Coupé z napędem TDI plug-in hybrid była niespodzianką. Najprawdopodobniej zobaczymy go już niebawem na wystawie samochodowej w Nowym Jorku.

Volkswagen Cross Coupé spala 1,8 litra diesla na 100 km, czyli przejeżdża na galonie 131 mil! Ma przy tym całkowitą moc 306 koni mechanicznych, a jego maksymalna prędkość wynosi 220 km/h – inaczej 135 mph.

Wcześniej w Japonii pokazano go z napędem benzynowym dającym ekonomię spalania 2,7 litra na 100 km (87 mpg). W tamtym wydaniu napęd pochodził z silnika turbodoładowanego o bezpośrednim wtrysku, zwanym u Volkswagena TSI. Wspomagały go dwa silniki elektryczne ładujące baterię. Ponieważ można go doładowywać podczas jazdy lub z kontaktu, nazywa się plug-in hybrid.

Jednak już po kilku miesiącach opracowano jeszcze oszczędniejszy napęd, korzystający z silnika turbodiesla TDI, pracującego w tandemie dwóch dodatkowych silników elektrycznych – po jednym na każdą oś.

Nadwozie auta opiera się na płycie podłogowej SUV-a, zwanej Modular Transverse Matrix (MQB), gdzie główne wymiary są standardowe dla wielu modeli auta. Takim stałym wymiarem jest na przykład odległość od pedału gazu i przedniej osi w stosunku do punktów zamocowania silnika. Inne wymiary, jak rozstaw osi, rozstaw kół na przodzie i tyle, pozwalają na konstrukcje aut o innych rozmiarach zewnętrznych, ale produkowanych na tych samych liniach montażowych i posiadających podobne podzespoły.

Ten niezbyt wielki SUV, jak na warunki amerykańskie, kształtuje się gabarytowo pomiędzy Golfem kombi a mniejszym SUV-em Tiguan. Główne elementy Cross Coupé, jak przednie i tylne zawieszenie, pochodzą od wspólnej rodziny przyszłych SUV-ów, podobnie jak wzmocniony silnik Diesla TDI 2,0 litra EA288 o mocy 190 koni. W tym wydaniu ma on moment obrotowy 400 Nm (280 lb-ft) i współpracuje ze skrzynią 6-biegową DSG z podwójnym sprzęgłem. Takie rozwiązanie zastosowało Porsche kilkadziesiąt lat temu do wyścigów samochodowych. Silnik turbodiesel wspomagany jest przez dwa silniki elektryczne o mocy 40 kW (180 Nm) z przodu i 85 kW (270 Nm) w tyle.

Baterie litowo-jonowe o pojemności 9,8 kWh znajdują się w centralnym tunelu. Napęd czysto elektryczny wystarcza jednorazowo na pokonanie do 45 km (30 mil). Większość osób może dojechać do pracy z zerową emisją spalin. Przy napędzie wyłącznie elektrycznym pojazd rozwija prędkość do 120 km/h (75 mph). Napięcie baterii wynosi 370 woltów. Długość auta 4,357 mm, szerokość 1,868 mm, wysokość 1,523 mm, rozstaw osi 2,630 mm, czyli 26 mm mniej niż Tiguan.

Autor: ZBIGNIEW BROŻYNA