Supersportowa Vittoria

2

Kilka tygodni temu na wystawie samochodowej Qatar Motor Show włoskie studio konstrukcyjne UP Design z Turynu (Włochy) zaprezentowało supersportowy pojazd o nazwie Vittoria.

Firma UP Design, założona przez Umberto Palermo, stworzyła opływowy nowoczesny pojazd o znakomitych osiągach. Nie na darmo Vittorię stworzono w okolicy, gdzie powstają Ferrari, Maserati czy Lamborghini. Vittoria może konkurować na drodze, z takimi pojazdami sportowymi jak Ferrari (i spółka) czy Porsche.

Wysoka na 1250 mm, szeroka na 1960 mm i długa na 4750 mm Vittoria kusi dynamicznym profilem. Z długim przodem i krótkim tyłem przedstawia proporcje typowego auta sportowego klasy GT, który w dodatku jest teoretycznie gotowy do produkcji. Opływowa karoseria w kształcie kropli wody wyróżnia się jednak swoistym językiem stylistyki, jakiej nie widzieliśmy wcześniej w innych autach tego typu. Z przodu i z tyłu auta wkomponowano prostokątne otwory wzbogacające i tak intrygujące linie nadwozia. Na obu końcach auta zastosowano nowoczesne światła diodowe LED, które zmniejszają zapotrzebowanie na prąd, zabierają mało miejsca i są wyjątkowo lekkie.

Dzięki użyciu dwóch tonacji kolorów nadwozi (pomysł malarza Taraski) Vittoria zapowiada niejako swoim wyglądem, że korzysta z dwóch różnych napędów. Vitoria ma w założeniu oszczędzać benzynę. Może również być napędzana wyłącznie przez silnik elektryczny, jak pełna hybryda.

Całkowita moc Vittorii UP Design wynosi aż 449 koni, a prędkość maksymalna dochodzi do 315 kilometrów na godzinę (około 195 mph). Sercem napędu jest silnik spalinowy V8 o pojemności cylindrów 4,2 litra, który spoczywa pod maską. Moment obrotowy silnika wynosi 475 Nm (Newtonometrów). Przy opcji 100 procent napędu spalinowego mechanicznie doładowany silnik V8 o mocy 400 koni zainstalowany z przodu napędza oś tylną. Wybierając 100 procent napędu elektrycznego, mały, ale mocny silnik elektryczny, zainstalowany na tyle auta, napędza również koła tylne. Natomiast w wersji hybrydowej Vittoria staje się autem z napędem na wszystkie cztery koła, przekazywanym na wszystkie cztery rogi auta przez automatyczną skrzynię. Podczas hamowania Vittoria regeneruje energię kinetyczną i zamienia ją w prąd elektryczny magazynowany w bateriach. Wybór należy do kierowcy, który przyciskiem decyduje, czy pojazd będzie jechać na silniku benzynowym, elektrycznym czy dzięki obu napędom.

Turyńska firma UP Design pracowała już na podobnymi autami przez kilka lat. W roku 2009 i 2010 zaprezentowała swoje dwa uprzednie auta koncepcyjne “Era” i “Sofia”.
 

Autor: ZB