SWAP wobec agresji Rosji na Ukrainę

109

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce - najstarsza w świecie organizacja byłych polskich żołnierzy (działająca nieprzerwanie od 1921 roku) - stanowczo potępia zbrojną agresję Rosji na niepodległą Ukrainę.

We wczesnych godzinach rannych 24 lutego 2022 r. armia rosyjska, łamiąc wszekie międzynarowe prawa i porozumienia, dokonała zmasowanego uderzenia z lądu, powietrza i morza na pozycje wojsk ukraińskich broniących integralnosci swojej ojczyzny.

Jako członkowie organizacji, która kultywuje tradycje naszych poprzedników, bojowników o wolność i niepodległość Polski z czasów I i II wojny światowej, nie możemy pozostać obojętni wobec wydarzeń, które rozgrywają się na naszych oczach za wschodnią granicą Polski.

Sprawdzają się jakże prorocze słowa wygłoszone przez śp. Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego na wielkim wiecu w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku w piątym dniu rosyjskiej agresji na Gruzję:  – Świetnie wiemy, że dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!    

Od tamtych wydarzeń minęło 14 lat i widzimy jak teraz suwerenna Ukraina doświadcza brutalnej agresji ze strony Rosji, sukcesywnie dążącej do odbudowy dawnego sowieckiego imperium. To co obecnie uczyniła Rosja jest nie tylko zbrojną napaścią na niepodległą Ukrainę, lecz również wypowiedzeniem wojny całemu demokratycznemu Zachodowi.

Jako członkowie SWAP dobrze wiemy, że w nie tak odległej przeszłości współistnienie Polaków i Ukraińców wyglądało różnie. Niestety, bywały też w tych relacjach rozdziały dla nas Polaków tragicznie bolesne, wręcz traumatyczne (Rzeź Wołyńska). Doświadczyli tego niektórzy sędziwi członkowie naszej organizacji. Jednak dziś musimy opowiedzieć się po stronie zaatakowanej Ukrainy, która chcąc żyć w pokoju, broni swojego niepodległego państwa.

Większość z nas pochodzi z Polski, która w swojej przeszłości wielokrotnie padała ofiarą agresji ze strony Rosji i doskonale rozumiemy sytuację w jakiej obecnie znalazł się ukraiński naród. Dlatego popieramy wszelkie działania administracji amerykańskiej, rządu polskiego i innych demokratycznych państw, których celem jest powstrzymanie rosyjskiego, zbrodniczego imperializmu.

Stowarzysznie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce,

wraz z Korpusem Pomocniczym Pań

Nowy Jork, 24 lutego 2022 r.