Świąteczne zwyczaje z całego świata na Greenpoincie

0
4

„Głównym celem tej imprezy było spotkanie rodzin uczniów i społeczności szkolnej oraz wspólna celebracja i poznawane zwyczajów świątecznych z całego świata. Było to o tyle ważne, że każdy był częścią tego wydarzenia” – wyjaśniła „Nowemu Dziennikowi” Carmen Asselta, dyrektorka PS 34, szkoły, której uczniowie zaprezentowali cały program artystyczny. Dodatkowo rodzice uczniów przygotowali swoje narodowe potrawy, dzięki czemu każdy mógł sprawdzić, jak smakuje regionalna kuchnia w różnych krajów.

„Chcieliśmy, aby każdy mógł pokazać, w jaki sposób odchodzi swoje święta, a także zaprezentować swoją kulturę, tak by dzieci poznały obyczaje z całego świata oraz nauczyły się czegoś więcej na ich temat” – dodała Katarzyna Nowakowska, członkini Komitetu Rodzicielskiego PS 34.

W trakcie prawie dwugodzinnego programu publiczność miała okazję zobaczyć, w jaki sposób obchodzone jest Boże Narodzenie, Kwanzaa, Chanuka, Diwali oraz chiński Nowy Rok. Wydarzenie odbyło się 12 grudnia w sali gimnastycznej MS 126, a uczestniczyło w nim kilkaset osób, wśród których byli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście. Nie brakowało także przedstawicieli naszej grupy etnicznej. Pojawili się m.in.: Alicja Winnicka, kurator 14. nowojorskiego dystryktu edukacyjnego, dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, Małgorzata Skrodzka z Instytutu Józefa Piłsudskiego oraz dr Dariusz Zawiślak, dyrektor Festiwalu Polskich Teatrów Telewizji w Nowym Jorku.

W zaprezentowanym programie było także wiele polskich elementów. Impreza rozpoczęła się od kilku kolęd i piosenek świątecznych zaśpiewanych przez Izabelę Grajner-Partykę oraz Lourdes Bonifaz, uczennicę klasy czwartej PS 34. Wspólnie zaśpiewały – w trzech językach (po hiszpańsku, angielsku i polsku) – „Cichą noc”, a także „Jingle Bells”, „We Wish You a Merry Christmas and a Happy New Year”. Poza tym pani Izabela, której towarzyszyły członkinie Polish American Folk Dance Company, wykonała również znaną kolędę „Przybieżeli do Betlejem”.

Również uczniowie trzeciej klasy, w której obowiązuje Polish English Dual Language Program, zaśpiewali po polsku piosenkę pt. „Skrzypi wóz” – opowiadającą o Trzech Królach i pasterzach, którzy dotarli do stajenki, w której narodził się Jezus.

Uczniowie każdego rocznika PS 34 prezentowali nie tylko różne piosenki świąteczne, ale także zwyczaje pochodzące z wielu stron świata. Prócz tradycyjnych kolęd pojawiły się tak znane piosenki, jak: „All I Want for Christmas is You”, „Last Christmas”, „Wonderful Christmas Time”, a także „Santa Claus Is Comin' to Town”.

Bardzo duże wrażenie zrobił na widzach baletowy pokaz fragmentu „Dziadka do orzechów”, a także tzw. taniec smoka, przedstawiający, w jaki sposób nadejście Nowego Roku obchodzone jest w Chinach.

Dodatkowego klimatu tej imprezie dodawały regionalne i ludowe stroje, w które ubranych było wiele osób, a także prace plastyczne przygotowane przez uczniów i obrazujące różne świąteczne tradycje z całego świata. Poza tym mali uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach związanych w przygotowaniem kolorowych ozdób na choinkę.

Wydarzenie noszące nazwę „Holidays around the world” odbyło się po raz pierwszy, ale – jak stwierdziła Carmen Asselta, dyrektorka PS 34 – wszystko wskazuje na to, że przerodzi się ono w doroczną imprezę organizowaną w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA