Świątecznie u polonijnych biznesmenów

0
0

„Nie ma już wśród nas Tomasza i z tego powodu jest nam wszystkim bardzo przykro. Jego odejście daje też pewną refleksję, że życie jest ulotne i bardzo kruche, więc warto zabiegać o dobro i czynić go jak najwięcej wokół siebie. Dlatego za każdy gest dobroci i życzliwości, którą okazujecie sobie nawzajem i ludziom, wśród których żyjecie, i z którymi się spotykacie, niech wynagrodzi wam Pan Bóg” – podkreślił ks. Grzegorz Markulak, wikariusz parafii św. Stanisława Kostki z Greenpointu, tuż po rozpoczęciu tegorocznego spotkania opłatkowego biznesmenów i profesjonalistów zrzeszonych w Pulaski Association of Business and Professional Men. Minutą ciszy, upamiętniającą zmarłego we wrześniu Tomasza Eidera, członka tej organizacji, rozpoczęto tegoroczne spotkanie opłatkowe, które odbyło się w sobotę, 1 grudnia, w tzw. Galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie.

Tradycyjnie imprezę prowadził Richard Mazur, a rozpoczęto ją od odśpiewania hymnów narodowych. „The Star-Spangled Banner” wykonał poseł stanowy Joseph Lentol, mieszkający na Greenpoincie i od wielu lat zaprzyjaźniony z organizacją zrzeszającą polonijnych biznesmenów. Z kolei Mazurka Dąbrowskiego zaśpiewał ks. Grzegorz Markulak, który również wygłosił okolicznościową inwokację. W części oficjalnej głos zabrał m.in. Piotr Pachacz, wybrany w roku ubiegłym prezes Pulaski Association of Business and Professional Men, który podziękował wszystkim za przybycie na spotkanie opłatkowe. Poza tym złożył życzenia świąteczne oraz wspomniał również o 60-leciu działalności organizacji, której po raz drugi przewodzi (wcześniej był prezesem w latach 2002-2003). Diamentowy jubileusz polonijni biznesmeni będą świętować w przyszłym roku podczas dorocznej imprezy związanej z ogłoszeniem „Człowieka Roku”. Następnie odbyło się zaprzysiężenie zarządu oraz Rady Dyrektorów Pulaski Association of Business and Professional Men, którego dokonano w obecności posła stanowego Josepha Lentola, sprawującego funkcję mistrza ceremonii.

Ważną część uroczystości stanowiło tradycyjne łamanie się opłatkiem i składanie sobie życzeń świąteczno-noworocznych. Wcześniej jednak ks. Grzegorz Markulak dokonał poświęcenia opłatków, udzielił wszystkim błogosławieństwa oraz odmówił specjalną modlitwę. Po raz kolejny tego kapłan wieczoru mówił o wartości, jaka płynie z dobroci okazywanej drugiej osobie: „Dobro czyń, zła unikaj – to taka podstawowa i naturalna zasada, którą każdy człowiek ma w swoim sercu. Dzisiaj będziemy się dzielić tym dobrem, bo chyba każdy chce tego dobra dla siebie i innych”.

Wzajemnie składanie życzeń nie miało końca, a towarzyszyły mu kolędy i piosenki świąteczne prezentowane przez DJ-a Janusza i DJ-a Roberta. Odbyło się również wspólne kolędowanie, któremu przewodniczył, przygrywający również na gitarze, ks. Grzegorz Markulak. Odśpiewano także tradycyjne „Sto lat” dla Dariusza Knapika, jednego z byłych prezesów Pulaski Association of Business and Professional Men, który 2 grudnia obchodził swoje urodziny. Zabawa taneczna przy muzyce serwowanej przez DJ-ów przeciągnęła się do późnych godzin nocnych.

W spotkaniu opłatkowym prócz polonijnych biznesmenów oraz wspomnianego wcześniej posła stanowego Josepha Lentola wzięli także udział przedstawiciele wielu polonijnych organizacji i instytucji, m.in.: Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Centrum Polsko-Słowiańskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Marie Skłodowska Curie Professional Women's Association, ZHP oraz SPATA.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA