Świątecznie w Centrum Polsko-Słowiańskim

0
0

Dwudniowe uroczystości odbywające się Galerii Centrum Polsko-Słowiańskiego na Greenpoincie rozpoczęły bożonarodzeniowy okres tej organizacji. W czwartek, 6 grudnia, przed jej siedzibą pojawiła się choinka rozświetlona w biało-czerwone barwy. Odbyła się również świąteczna zabawa dla dzieci, które odwiedził Święty Mikołaj. Z kolei dzień później, w piątek, 7 grudnia, miały miejsce bożonarodzeniowe koncerty dwóch chórów, a także wspólne kolędowanie połączone z dorocznym zebraniem sprawozdawczo-wyborczym CP-S.

MIKOŁAJKI DLA DZIECI
Tradycyjnie – jak każdego roku – 6 grudnia, przed Centrum Polsko-Słowiańskim zaświeciła się choinka, która stoi przed wejściem przy 177 Kent Street. Od kilku lat to bożonarodzeniowe drzewko przybiera biało-czerwone barwy. Będzie tak rozświetlone co najmniej do Święta Trzech Króli. Ceremonii zapalenia światełek towarzyszy zawsze zabawa dla dzieci, którą wraz z CP-S współorganizuje Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej z Greenpointu.

„W związku z tym, że na zewnątrz jest już zimno, imprezę tę organizujemy wewnątrz naszego budynku. Jest to pewnego rodzaju przedświąteczne preludium dla maluchów połączone z wizytą Świętego Mikołaja oraz różnymi zabawami. Poza tym przy okazji nasi seniorzy wystawiają swoje rękodzieła, które sprzedają na naszym kiermaszu” – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Bożena Kamińska, prezes i dyrektor wykonawcza CP-S. Na świąteczno-mikołajkowym spotkaniu pojawiło się kilkadziesiąt osób, dzieci i rodziców, którzy świetnie się bawili wraz z prowadzącymi imprezę polonijnymi nauczycielkami: Agatą Forys, Renatą Magierą-Cieślą i Beatą Tutką, a także dużą grupą elfów.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkich przemów wygłoszonych przez Bożenę Kamińską oraz Danutę Bronchard, wiceprezes CP-S i zarazem dyrektorkę Polskiej Szkoły im. Marii Konopnickiej. W trakcie imprezy pojawił się Święty Mikołaj, który obdarował wszystkie maluchy świątecznymi prezentami. Chętnie również pozował do zdjęć z dziećmi, chcącymi upamiętnić to wyjątkowe spotkanie na fotografii. Poza tym przez cały czas trwania zabawy odbywał się kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych przygotowanych przez członków działającego w CP-S Klubu Seniora „Krakus”.

ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE
W piątek, 7 grudnia, w godzinach wieczornych odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Centrum Polsko-Słowiańskiego, które później zamieniło się w spotkanie opłatkowe. Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnów – polskiego i amerykańskiego – oraz krótkiej modlitwy wygłoszonej przez ks. Józefa Szpilskiego. Następnie został odczytany protokół z ubiegłorocznego zebrania sprawozdawczego, po czym nastąpiło przedstawienie raportów za rok 2017. Raport przewodniczącej Rady Dyrektorów odczytała prezes Bożena Kamińska, swój raport przedstawił także skarbnik CP-S Zbigniew Solarz. Później zaprezentowano krótki film dotyczący działalności CP-S, nakręcony z okazji 45-lecia tej organizacji, obchodzonego w roku ubiegłym.

Po zakończeniu projekcji dokumentu obyło się ogłoszenie wyników tegorocznych wyborów do Rady Dyrektorów i Komisji Rewizyjnej przeprowadzonych przez niezależną firmę Election-America w dniach od 17 października do 12 listopada. Do Rady Dyrektorów ponownie weszli: ks. Joseph Szpilski, Danuta Bronchard i Jadwiga Bylinka-Ołdakowska, a do Komisji Rewizyjnej Elżbieta Gosek i Paweł Pachacz.

OPŁATEK I KOLĘDOWANIE
Po zakończeniu części oficjalnej związanej z dorocznym zebraniem sprawozdawczo-wyborczym odbyło się świąteczne spotkanie członków i zarządu CP-S. Rozpoczęło się od wzajemnego składania sobie życzeń i łamania się opłatkiem, poświęconym przez ks. Józefa Szpilskiego. Następnie chór Klubu Seniora „Krakus” pod dyrekcją Katarzyny Drucker zaprezentował kilka kolęd. Po jego występie na scenie pojawił się chór żeński Jutrzenka pod dyrekcją Izabeli Kobus-Salkin. Podczas obu występów uczestnicy spotkania usłyszeli m.in. takie kolędy, jak: „Cicha noc”, „W dzień Bożego Narodzenia”, „Lulajże Jezuniu” oraz „Oj, maluśki, maluśki”.

Po zakończeniu koncertów uczestnicy świątecznego spotkania rozpoczęli wspólne kolędowanie. Następne odbyła się loteria fantowa oraz świąteczny poczęstunek przygotowany przez Kafeterię Centrum Polsko-Słowiańskiego.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA