Świąteczny czas u św. Macieja na Ridgewood

0
2

Styczeń, a zwłaszcza jego początek, upływa nadal w bożonarodzeniowej i noworocznej atmosferze. Nie tylko śpiewamy kolędy i pastorałki, ale nawet sięgamy po opłatek, by złożyć bliskim oraz znajomym życzenia.

KONCERT KOLĘD
Ponadgodzinny występ Grupy Wokalnej św. Macieja odbył się w niedzielę, 6 stycznia, po zakończeniu polskiej mszy świętej. W programie znalazły się zarówno znane i lubiane kolędy, jak również pastorałki i świąteczne piosenki. Publiczność usłyszała m.in.: „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Mędrcy świata, monarchowie”, „Pastuszkowie bracia mili”, „Dzisiaj w Betlejem”, ale także „Kołysankę dla Jezusa”, „Święty czas”, „Gdzie jest nasze Betlejem”, a nawet „Bardzo cichą noc”.

Każda kolęda i pastorałka została nagrodzona brawami, a do tych najbardziej znanych włączała się także publiczność licznie wypełniająca kościół. Podobny występ Grupa Wokalna św. Macieja dała podczas pasterki – wówczas koncert częściowo poprzedzał nocną mszę świętą, częściowo ją wypełniał, a także trwał nawet po jej zakończeniu, tym bardziej że wielu parafian było stęsknionych za polskimi kolędami.

„Świąteczne koncerty są pięknym świadectwem wiary i tradycji, dlatego chcemy uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym – podkreślił ks. Dariusz Blicharz, administrator parafii św. Macieja i zarazem kierownik muzyczny zespołu wokalnego. – Organizacja takich występów nie jest łatwa, ale widząc efekt, m.in. taki, jaki mieliśmy dzisiaj, szybko zapominamy o wszelkich trudach, a radujemy się tym, co jest najpiękniejsze, czyli polskimi kolędami” – dodał kapłan.

Grupa Wokalna św. Macieja powstała pod koniec 2016 roku. Obecnie liczy ponad 30 wokalistów oraz instrumentalistów. Jej skład nieco się zmienia, ale za to cały czas się rozrasta i jednocześnie staje się coraz bardziej profesjonalna.

„Otwarci jesteśmy na współpracę ze wszystkimi, którzy chcą śpiewać i z nami występować. Staramy się pozyskać jak najwięcej osób mających profesjonalne doświadczenie z muzyką, dzięki czemu mogą wnieść do zespołu coś nowego – wyjaśnia ks. Blicharz. – Wielu naszych członków ma wykształcenie muzyczne, więc przychodzą do nas także z tego powodu, że mogą się tu realizować oraz zaprezentować swoje umiejętności, a także dlatego, że chcą uczestniczyć w takiej formie życia religijnego. W naszej grupie są także osoby, które mają swoje zespoły grające na polonijnych zabawach, weselach i różnych imprezach, ale jak się okazuje, chcą także spełniać się w innej formie muzycznej”.

Grupa Wokalna św. Macieja występuje także poza swoją parafią, a kolejny koncert będzie miała 20 stycznia w kościele św. Jadwigi we Floral Park na Long Island.

OPŁATEK RÓŻAŃCOWY
W sobotni wieczór, 5 stycznia, w sali przy kościele św. Macieja odbyło się doroczne świąteczno-opłatkowe spotkanie zorganizowane przez działające tam trzy Róże Żywego Różańca („Św. Macieja”, „Matki Bożej Nieustającej Pomocy” i „Św. Jana Pawła II”). Miało ono miejsce już po raz 15. Tradycją jest, że spotkania te odbywają się w pierwszą sobotę nowego roku, co ma związek z tym, że członkowie Róż Żywego Różańca właśnie w każdą pierwszą sobotę miesiąca dokonują zmiany tajemnic różańcowych. Prócz przynależności do wspólnoty modlitewnej udzielają się także w działalności parafii.

Do zasług Róż Żywego Różańca należy zaliczyć organizowanie procesji Bożego Ciała, wystrój kościoła na doroczne święta, m.in. Grobu Pańskiego na Wielkanoc. Poza tym ich członkowie dbają o porządek i piękny wygląd najpopularniejszej wśród Polonii świątyni na Ridgewood, a także organizują pielgrzymki do miejsc kultu religijnego, m.in. do Amerykańskiej Częstochowy i Narodowego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Stockbridge, MA. Również z ich składek członkowskich został zakupiony m.in. piękny relikwiarz na relikwie św. Jana Pawła II.

Podczas sobotniego świąteczno-opłatkowego spotkania Róż Żywego Różańca nie zabrakło wspólnego śpiewu kolęd przy akompaniamencie skrzypka Edwarda Szali i akordeonisty Stefana Orzecha.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA