Światowy model Forda C-Max

11

Przypuszczenia okazały się prawdziwe – najnowsza wersja Forda C-Max, która zadebiutowała kilka dnie temu na Salonie Samochodowym we Frankfurcie, będzie sprzedawana w Stanach Zjednoczonych jako model 2011.

Przypuszczenia okazały się prawdziwe – najnowsza wersja Forda C-Max, która zadebiutowała kilka dnie temu na Salonie Samochodowym we Frankfurcie, będzie sprzedawana w Stanach Zjednoczonych jako model 2011.

Na rynku amerykańskim Ford C-Max oferowany będzie w wersji 7-osobowej, mimo płyty podłogowej wywodzącej się z grupy mniejszych pojazdów kompaktowych. Jest to odpowiedź na najnowszą generację konkurencji z Azji i tworzy klasę nieco mniejszych pojazdów o niższym spalaniu.
C-Max jest pierwszym autem przygotowywanym na rynek amerykański, które oferuje nowy kierunek stylistyki Forda określany mianem kinetic design, nawiązując do Fiesty, Kuga czy Mondeo. Nowy 7-osobowy pojazd może być stosowany do wykonywania wielu zadań, jakie wykonuje codziennie typowa rodzina amerykańska. C-Max stanie się pionierem na rynku USA nowej generacji globalnej płyty podłogowej Forda zwanej C-cars. Na niej spoczywał będzie również następca Forda Focusa, jak i ośmiu innych pojazdów przygotowywanych na rynek Stanów Zjednoczonych. Łącznie Ford ma zamiar sprzedawać w całym świecie do 2 milionów aut rocznie, które zbudowane zostaną na płycie podłogowej C-cars.
Pod strategicznym hasłem One Ford rynek USA otrzyma przynajmniej 10 modeli aut zbudowanych na nowej platformie, która stanie się największą inwestycją Forda ostatnich dziesięcioleci w grupie mniejszych aut. Segment B i C mniejszych pojazdów liczył nie więcej niż 15 procent rynku USA w roku 2004. Natomiast do sierpnia tego roku ta sama kategoria aut stanowiła już 22 procent rynku USA. Ford uważa, że w przyszłości przynajmniej jeden na cztery pojazdy będzie należał do grupy aut, gdzie Ford będzie miał kilku mocnych przedstawicieli skonstruowanych na płycie C-cars.

DWA MODELE
Nowa generacja Forda C-Max będzie obejmowała dwie wersje modelowe, które do segmentu kompaktowych minivanów (w terminologii Forda określanych terminem MAV – multi-activity vehicle) wnoszą nowy, świeży styl połączony z dynamiczną linią nadwozia wystylizowaną zgodnie z założeniami szkoły kinetic design.
Po raz pierwszy nabywcy kompaktowego minivana Forda będą mogli wybierać między nadwoziem 5-miejscowym (Ford C-Max) lub nową wersją mieszczącą 7 osób. Ta druga odmiana nosząca nazwę Ford Grand C-Max, jest absolutną nowością Forda. Na uwagę zasługuje w niej nowatorski układ foteli oraz dwoje odsuwanych drzwi bocznych – elementy zapewniające optymalne wykorzystanie przestrzeni i możliwość adaptacji wnętrza do wymaganej liczby osób i przewożonego bagażu.
Premiera nowej rodziny modeli C-Max jest dla Forda okazją do wprowadzenia do segmentu kompaktowych minivanów (MAV) dużej liczby rozwiązań i funkcji opartych na najnowszych zaawansowanych technologiach. Wszystkie te innowacje mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i komfortu oraz uczynienie nowych samochodów przyjaźniejszymi dla środowiska. Jedną z istotniejszych nowości jest poszerzenie oferty silników o nowe jednostki benzynowe rodziny Ford EcoBoost charakteryzujące się wysoką efektywnością i niską emisją CO2.
Kierownictwo Forda potwierdza, że model Ford Grand C-Max wejdzie do sprzedaży w Ameryce Północnej w 2011 roku, dołączając tym samym do nowego Forda Fiesty, dostawczego Forda Transit Connect oraz Forda Focusa nowej generacji jako jeden z sześciu modeli zaprojektowanych w Europie, które zostaną udostępnione nabywcom na rynku amerykańskim w ramach strategii One Ford.
Obszerny, siedmiomiejscowy Ford Grand C-Max to zupełnie nowa propozycja w tym segmencie. W duecie z mającą nieco bardziej sportowy charakter wersją 5-miejscową, daje teraz nabywcom kompaktowych minivanów chyba najciekawszy wybór w tej klasie pojazdów, oferując dwa dynamiczne i obszerne auta rodzinne o bardzo dobrych własnościach jezdnych i świetnych osiągach.
Znaczenia, jakie ma pojawienie się w naszej ofercie najnowszego Forda C-Max, absolutnie nie da się przecenić, gdyż nowa generacja tego modelu jest zwiastunem zbliżającej się nowej fali modeli Forda w różnych odmianach i wersjach nadwoziowych, plasujących się w segmencie aut kompaktowych i budowanych na tej samej platformie podwoziowej – mówi wiceprezes koncernu John Fleming.

DYNAMICZNA LINIA NADWOZIA
Nowy Ford C-Max dowodzi ponad wszelką wątpliwość, że kompaktowy minivan może być samochodem stylowym, o miłej dla oka linii, a przy tym nadal dysponować obszernym wnętrzem i zarazem imponować funkcjonalnością i wszechstronnością.
Oryginalne i wpadające w oko zabiegi stylistyczne z repertuaru kinetic design zastosowane w nowym modelu to przede wszystkim starannie "wyrzeźbione" powierzchnie masywnej bryły nadwozia, wznosząca się ku tyłowi linia okien bocznych i charakterystycznie uniesiona dolna krawędź szyby bocznej przy tylnym słupku oraz mocno zaznaczone łuki nadkoli. Jeżeli patrzymy na Forda C-Max od przodu lub od tyłu, w oczy rzuca się masywna sylwetka z charakterystycznymi mocnymi konturami boków nadwozia w miejscu, gdzie słupki przechodzą w drzwi boczne, dodatkowo podkreślona przez zgrabne "podcięcie" do wewnątrz na wysokości progów.
W przedniej części pojazdu widzimy kratę wlotu powietrza w kształcie odwróconego trapezu, który zdążył już stać się znakiem rozpoznawczym nowych modeli Forda. W przypadku samochodów eksponowanych we Frankfurcie wlot powietrza otrzymał specjalne wykończenie na wysoki połysk w kolorze czarnym, doskonale harmonizujące z reflektorami o nowym, wpadającym w oko kształcie, który pojawił się po raz pierwszy w koncepcyjnym Fordzie iosis Max.

STYLOWE WNĘTRZE
Wnętrze nowego Forda C-Max zaprojektowano zgodnie z tymi samymi zasadami szkoły stylistycznej kinetic design, według których wystylizowano nadwozie. Tym samym nowoczesna i pełna dynamiki linia nadwozia znajduje harmonijne odzwierciedlenie we wzornictwie i sposobie wykończenia przedziału pasażerskiego.
Zasadnicze założenia wzornictwa są twórczym rozwinięciem rozwiązań przyjętych w najnowszej generacji Forda Fiesty, z dominującymi "muskularnymi" konturami oraz mocno zaznaczonymi graficznymi akcentami wykończeniowymi inspirowanymi kształtami i konturami, które widzieliśmy w koncepcyjnym studium nadwoziowym Ford iosis Max.
Kluczowymi elementami, wokół których zaprojektowano wnętrze, jest górna część deski rozdzielczej, która na bokach wydłuża się tworząc charakterystyczne ramiona lub "skrzydła" zachodzące na drzwi i boki wnętrza. Równie śmiały kształt ma dolna część tablicy przyrządów, która układa się w dwa kolejne ramiona przypominające kształtem rogi byka i spływające łagodnie w dół, gdzie płynnie przechodzą w centralną konsolę biegnącą dalej między przednimi fotelami.
Kokpit – w tym przypadku jest wspólny dla obu wersji nowego Forda C-Max – sprawia, że kierowca siedzi dość wysoko, mając doskonały przegląd drogi przed samochodem. Wygodę prowadzenia zwiększa wysoko i poręcznie umieszczona dźwignia zmiany biegów. Z centralnej konsoli możliwa jest obsługa wielu dodatkowych urządzeń i układów samochodu.
Podobnie jak w nowym Fordzie Fieście rozwiązano także centralny panel z przyrządami sterującymi funkcjami urządzeń audio: wersje z podstawowym wyposażeniem mają taki sam układ przycisków i pokręteł jak nowy Ford Fiesta, zaś wersje wyższe otrzymują bardziej rozbudowaną konsolę z wbudowanym panelem nowej generacji firmy Sony z wykończeniem na wysoki połysk w kolorze czarnym.
W bardzo przemyślany sposób zaprojektowano kieszenie i schowki rozmieszczone w całym wnętrzu. W codziennym użytkowaniu samochodu, jak i w dłuższych podróżach bardzo przydatne będą obszerne kieszenie na drzwiach, duży schowek podręczny w desce rozdzielczej oraz dodatkowe zagłębienia, przegródki i uchwyty na kubki z napojami umieszczone w centralnej konsoli.

NOWATORSKI UKŁAD 7-MIEJSCOWEGO WNĘTRZA
Nowy 7-miejscowy Ford Grand C-Max ma wnętrze, w którym mimo kompaktowego nadwozia jest dość miejsca nawet dla siedmiu osób. Wygodę korzystania z samochodu zwiększa dodatkowo para odsuwanych drzwi bocznych z obu stron pojazdu. To rozwiązanie potwierdza swoją ogromną przydatność ilekroć rodzice muszą usadzić małe dzieci na tylnych siedzeniach bądź gdy trzeba wysiadać i wsiadać do samochodu zaparkowanego w wąskiej przestrzeni wielopoziomowego parkingu.
Dla maksymalnego zwiększenia uniwersalności 7-miejscowego wnętrza projektanci Forda opracowali pomysłowy mechanizm składania trzech foteli w drugim rzędzie. Dzięki niemu środkowy fotel daje się szybko i łatwo składać i chować pod jednym lub drugim skrajnym fotelem. Uzyskane w ten sposób przejście między dwoma tylnymi miejscami ułatwia dostęp do foteli w trzecim rzędzie.
Dzięki temu rozwiązaniu dojście do foteli w trzecim rzędzie nie wymaga przesuwania czy składania bocznych foteli drugiego rzędu, co jest nie do przecenienia w przypadku, gdy na fotelach tych zamocowane są foteliki czy poduszki dla dzieci. Użytkownik korzysta zatem z typowego układu foteli 2+2+2, zachowując możliwość zmiany w każdej chwili układu siedzeń na wariant 7-miejscowy.
Oprócz tego pomysłowa konstrukcja foteli w drugim i trzecim rzędzie umożliwia ich całkowite złożenie i utworzenie w ten sposób płaskiej podłogi przedziału bagażowego, bez względu na to, ile foteli w danej chwili zajmują pasażerowie. Wszystkie zaczepy i mechanizmy składania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby fotele można było składać i rozkładać jedną ręką.
5-miejscowy Ford C-Max ma taki sam układ foteli jak w produkowanym obecnie modelu, z trzema miejscami z tyłu, przy czym każdy z foteli można indywidualnie składać, co pozwala dzielić tylną kanapę w proporcjach 40/20/40. Na życzenie, jako opcja, dostępny jest także specjalny system regulacji ustawienia tylnych foteli Comfort, który umożliwia złożenie środkowego fotela i przesunięcie obu skrajnych foteli ukośnie do tyłu dla uzyskania większej przestrzeni dla dwóch pasażerów z tyłu i podróżowanie w większym luksusie z fotelami w układzie 2+2.

BARDZO DOBRE OSIĄGI I TROSKA O ŚRODOWISKO
Nowy Ford C-Max jest samochodem, który do segmentu kompaktowych minivanów wprowadza szereg wartościowych koncepcji oraz nowatorskich rozwiązań technicznych. Są to przede wszystkim innowacje w obszarze silników i układu napędowego, dzięki którym wzrośnie komfort jazdy oraz bezpieczeństwo i dzięki którym nowe pojazdy będą jeszcze mniejszym obciążeniem dla środowiska naturalnego.
Obok unowocześnionych i ulepszonych wersji dobrze znanych i cenionych fordowskich silników europejskich Diesel serii TDCi, nowy Ford C-Max będzie także dostępny do wyboru z kilkoma silnikami benzynowymi. W tej grupie znajdzie się także całkowicie nowa 4-cylindrowa jednostka Ford EcoBoost o pojemności 1,6 litra. Nowy Ford C-Max jest tym samym pierwszym samochodem, w którym oferowany będzie ten wyjątkowo nowoczesny silnik produkowany w zakładach Forda w Bridgend w Walii Południowej (Wielka Brytania).
Nowa rodzina 4-cylindrowych jednostek napędowych EcoBoost przeznaczona do nowych modeli Forda, które będą oferowane na większości rynków świata, została opracowana przez konstruktorów w ośrodkach Forda w Europie. Silniki te będą stopniowo pojawiały się w europejskich modelach Forda począwszy od 2010 roku. Najważniejszą cechą nowych silników jest to, iż są one wyposażone w układ bezpośredniego wtrysku paliwa, turbodoładowanie oraz układ niezależnych zmiennych faz rozrządu dla wałków sterujących zaworami dolotowymi i wydechowymi. Rozwiązania te umożliwiły daleko idące zwiększenie efektywności procesu spalania, co z kolei przyniosło obniżenie zużycia paliwa i zmniejszenie emisji CO2 nawet o 20% w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami benzynowymi o podobnej mocy, lecz mającymi większą pojemność skokową.
Rozwiązania zastosowane przy projektowaniu silników EcoBoost Forda opierają się na założeniach konstrukcyjnych aktualnie produkowanych silników. Dzięki temu stwarzają one nabywcom możliwość wyboru ekologicznego silnika emitującego znacznie mniej dwutlenku węgla i dostępnego po znacznie niższej cenie niż podobne jednostki wysokoprężne czy układy hybrydowe.
Połączenie bezpośredniego wtrysku paliwa, zaawansowanej konstrukcji turbosprężarki oraz funkcji zmiennych faz rozrządu przyczyniło się do daleko idącej poprawy efektywności procesu spalania mieszanki. Dzięki temu silniki rodziny EcoBoost Forda charakteryzują się wysokimi wartościami momentu w dolnym zakresie obrotów silnika oraz dużą dynamiką i bardzo dobrymi osiągami. Pod tym względem dorównują wielu silnikom o większym litrażu, jednocześnie – jak przystało na silniki mniejsze – mają mniejszą pojemność skokową i mniejszą masę oraz spalają znacznie mniej paliwa.
Na życzenie nabywcy nowy Ford C-Max będzie mógł być także wyposażony w najnowszą wersję dwusprzęgłowej 6-stopniowej przekładni automatycznej Ford PowerShift, która okazuje się coraz bardziej popularną opcją wybieraną przez klientów kupujących obecnie produkowany model.

FORD C-MAX I NAJNOWSZE TECHNOLOGIE
Wśród nowych zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które Ford of Europe wprowadza w najnowszej generacji Forda C-Max, znajduje się przede wszystkim wachlarz urządzeń i funkcji, które zwiększają funkcjonalność samochodu oraz bezpieczeństwo użytkowania, przede wszystkim przez rodziny z dziećmi. Te nowatorskie rozwiązania obejmą między innymi częściowo automatyczny układ ułatwiający parkowanie wzdłuż krawężnika w miejscach o ograniczonej przestrzeni, funkcję sygnalizacji martwych pól widzenia, lampki kontrolne sygnalizujące niezapięcie pasów przez pasażerów z tyłu, elektrycznie uruchamiane blokady zamków drzwi przed otwarciem przez dzieci oraz elektryczne otwieranie unoszonych drzwi tyłu nadwozia.
 

Autor: Zbigniew Brożyna