Święto Żołnierza w Amerykańskiej Częstochowie

604
Od lewej: członkowie zarządu SWAP – dr Teofil Lachowicz, Marek Chrościelewski, Tadeusz Antoniak oraz konsul generalny Adrian Kubicki, ppłk. Daniel Drogomirecki, komandor Maciej Stadnicki, Andrzej Maciejewicz – Fundacja SWAP, Jacek Szklarski – Placówka nr 12 ZDJĘCIA: ARCH. KOMITETU SMOLEŃSKO-KATYŃSKIEGO

W 100. rocznicę rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach o niepodległość Polski z wielowiekowym wrogiem. To zwycięstwo z 14 na 15 sierpnia 1920 roku, do którego przyczyniła się także Armia Błękitna gen. Józefa Hallera, nazwano Cudem nad Wisłą.

Mając na względzie ograniczenia związane z epidemią koronawirusa oraz z zachowaniem wszelkich zaleceń polonijne obchody Święta Żołnierza zorganizowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown Pa
Tradycją tych uroczystości jest otwierająca modlitwa za zmarłych żołnierzy, którą w tym roku poprowadził przeor Krzysztof Drybka. Kolejnym punktem obchodów było złożenie wieńców na grobie dr. Teofila Starzyńskiego (pierwszego komendanta SWAP) i pod pomnikiem Husarza, dłuta Andrzeja Pityńskiego, na Cmentarzu Weterańskim mieszczącym się na terenie sanktuarium.
Złożenia wieńców z ramienia władz RP dokonali: Adrian Kubicki – konsul generalny RP w Nowym Jorku, przedstawiciel attaché wojskowego przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie, komandor Maciej Stadnicki i ppłk Daniel Drogomirecki.
Kolejne wieńce złożyli: Ryszard Bąk – przedstawiciel Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Adam Stępień – przedstawiciel Koła Przyjaciół Radia Maryja z Perth Amboy, NJ, Bolesław Plewa – uczestnik wydarzeń Sierpnia ‘80 i działacz NSZZ Solidarność, Piotr Maliszewski – reprezentant Klubów Gazety Polskiej, Małgorzata Bojko – przedstawicielka Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego.
Apel Poległych odczytał dr Teofil Lachowicz, członek zarządu SWAP i redaktor „Weterana”, a salwę honorową oddali przedstawiciele Placówki 51/99 SWAP w Jersey City, NJ.

Zbiórka przed złożeniem wieńców pod pomnikiem Husarza


Uroczystą mszę świętą koncelebrował ojciec prowincjał Tadeusz Lizińczyk wraz z księdzem kapelanem armii amerykańskiej, ks. Adamem Mudą oraz o. Bartłomiejem Marciniakiem. W swojej homilii ojciec prowincjał odniósł się do działania Boga i wiary katolickiej w historii Polski: „(…) tych wydarzeń było wiele (…), ale chcę nawiązać do tych, które miały miejsce 100 lat temu pod Radzyminem. Nasz wielki rodak, święty Jan Paweł II powiedział, że ‘było to wielkie zwycięstwo wojsk polskich, tak wielkie, że nie było naturalnego sposobu wyjaśnienia tego zdarzenia i dlatego zostało nazwane Cudem nad Wisłą’. W tym wydarzeniu łączą się dwa działania – wysiłek ludzki i boża pomoc, co w efekcie daje zwycięstwo”.
Po nabożeństwie głos zabrał Tadeusz Antoniak, pełniący obowiązki naczelnego komendanta Zarządu Głównego SWAP. Witając wszystkich i dziękując za przybycie na uroczystości, podkreślił, że wojna z bolszewikami nie była tylko obroną ojczyzny, była też obroną cywilizacji łacińskiej – chrześcijańskiej – przed cywilizacją turańską. Zaakcentował też, że obecnie w Polsce i na całym świecie znowu dochodzi do głosu cywilizacja śmierci. Niszczone są pomniki, bezczeszczone święte symbole wiary katolickiej, ale Polska, “jak 100 lat temu, tak i teraz będzie stawiać czoło czerwonej czy też tęczowej zarazie i zwycięży”.

Uczestnicy modlitwy wiernych na mszy świętej


Kilka słów skierowali do zebranych goście honorowi. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił: „Dobrze, że tutaj jesteśmy, mimo iż sytuacja mogłaby nas wytłumaczyć, bo jest pandemia. Dowodzi to jednak temu, że Cud nad Wisłą nie był daremny i pozostaje w każdym pokoleniu Polaków na zawsze”. Komandor Maciej Stadnicki w imieniu ministra obrony narodowej RP Mariusza Błaszczaka oraz attaché wojskowego w Waszyngtonie, gen. Cezarego Wiśniewskiego podziękował Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce oraz Korpusowi Pomocniczemu Pań przy SWAP za krzewienie pamięci o wydarzeniach sprzed 100 lat, które miały wpływ na losy świata. Przedstawiciel Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej Ryszard Bąk w swoim wystąpieniu stwierdził, że bitwa, której okrągłą rocznicę obchodzimy, nie tylko uchroniła Europę przed bolszewizmem, ale obroniła przede wszystkim naszą religię i tradycję. Fakt, że dzisiaj mówimy po polsku, jest wynikiem tego zwycięstwa. Na zakończenie uroczystości dr Teofil Lachowicz, jako historyk zaangażowany w odkrywanie archiwów Błękitnej Armii, przedstawiał rys historyczny „Polonia amerykańska na rzecz niepodległości Polski w latach 1914-1920”.
Ze względu na panujące obostrzenia związane z pandemią na obchody Święta Żołnierza przybyły jedyne delegacje, między innymi: reprezentanci poszczególnych Okręgów i Placówek SWAP; Korpusu Pomocniczego Pań działającego przy SWAP; ZHP; Reduty Dobrego Imienia; Klubów Gazety Polskiej; Rodzin Radia Maryja; Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego. Uroczystości uświetniły wizualnie: Grupa Rekonstrukcji Historycznej pod wodzą Krzysztofa Czuja oraz Grupa Rekonstrukcyjna z Gettysburga.