Świętowanie na Long Island: Dzień Dziecka i wybory małej miss

87
Przedstawicielki PSFCU wręczyły nagrody małym księżniczkom ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA

Nie ma większej radości dla rodziców, jak zdrowe i uśmiechnięte pociechy. Przybyli więc licznie, by wspólnie świętować Dzień Dziecka i wziąć udział w wyborach Junior Miss na Long Island. Przygotowała je w niedzielę, 12 czerwca – jak już jest to tradycyjnie od wielu lat – Polonia of Long Island Inc.

Trzeba podkreślić, że Polonia of Long Island Inc., jako organizacja charytatywna, zawsze starała się pomagać tym najbardziej potrzebującym, wykorzystując każdą nadarzającą się okazję do zbierania funduszy na takie cele. Tym razem dochód z Dnia Dziecka przekazany zostanie do Domu Dziecka “Promyk” w Morągu. Do współpracy z PofLI dołączyła jeszcze jedna polonijna organizacja – International Parents of Long Island Inc. (IPOLI), która od 2 lat prężnie działała na wyspie, m.in. walczy o status polonijnych rodziców i naukę języka polskiego w szkołach amerykańskich. Polonijna współpraca to przyszłość dla naszych dzieci.

Dla naszych milusińskich okazji ich święta przygotowano wiele zabaw i atrakcji. Pod okiem dyrekcji i nauczycieli z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Herberta w Copiague zorganizowano kącik artystyczny, gdzie przy stolikach dzieci mogły rysować i malować. Były stoiska z książkami, lodami, zimnymi napojami i oczywiście wspólne śpiewy i tańce, pod okiem znakomitych nauczycieli.

Przedszkolaki z Kids Academy w bajkowych, kolorowych strojach nie tylko wspaniale się zaprezentowały, ale wspólnie z Martą Wesołowski – właścicielką przedszkola – uczyły tańczyć inne dzieci. Wystąpiły też maluchy z sobotniego programu Yogi, które prowadzi fizykoterapeutka Ula Brożek – prezes PofLI. Z dużym aplauzem spotkał się też występ przedszkolaków z „Domowego Przedszkola” z Copiague. Z krótkim recitalem wystąpiła Klaudia Jakubczyk, uczennica polskiej szkoły, ciekawie zaprezentował się sześcioletni Oliver Szczypior recytując (dzielnie wspierany przez tatę) znany wiersz Jana Brzechwy „Na tapczanie siedzi leń”.

Pokoleniowe spotkania w Dzień Dziecka: Elżbieta Jaworski z Polonii of LI
z mężem i wnukami

W tym roku po raz pierwszy podczas świętowania Dnia Dziecka zorganizowano wybory Junior Miss Copiague. W konkursie wzięło udział sześć dziewczynek w wieku 7-10 lat.

Tego dnia zapowiadano burzową pogodę, więc wybory odbyły się pod dachem – w zaprzyjaźnionej restauracji Carleton Hall na East Islip.

Kandydatki do tytułu miss:

– nr 1. Ayla Haniquet (Ala) – 7-letnia uczennica szkoły publicznej w Islip oraz polskiej szkoły im. Herberta; uczęszcza również na dodatkowe zajęcia z języka polskiego, organizowane przez International Parents of Long Island. Ala lubi zwierzęta, jej hobby to jazda konna, też lubi pływać, rysować i tańczyć. Jej prace malarskie wystawione były na wystawie młodych artystów w szkole, a od tego lata rozpoczyna kurs ratownika pływania.

– nr 2 Hania Zmijewski – 7-letnia uczennica Elementary School w Massapequa oraz polskiej szkoły im. Herberta, uczęszcza na dodatkowe zajęcia z j. polskiego zorganizowane przez IPOLI. Lubi tańczyć i śpiewać. Wspaniale czyta i recytuje. Zajęła pierwsze miejsce w kategorii najmłodszych dzieci w międzynarodowych mistrzostwach szybkiego czytania. Lubi jeździć na rowerze i rolkach.

– nr 3 Paulina Zylowska – ma 7-letnia uczennica William Rall Elementary School oraz polskiej szkoły im. Herberta, uczęszcza na dodatkowe zajęcia z j. polskiego. Jej hobby jest malowanie i rysowanie – chciałaby zostać malarką i uczyć inne dzieci, które mają podobne zainteresowania.

– nr 4 Olivia Olender – 8-letnia uczennica Daniel Street School, polskiej szkoły im. Herberta. Od 3 roku życia uczęszcza na zajęcia z gimnastyki i to jest jej największe hobby. Lubi laleczki LOL, zabawa tymi maskotkami sprawia jej dużą przyjemność.

– nr 5 Amelia Kalinowska – 10-letnia uczennica publicznej szkoły William Rall i polskiej szkoły im. Herberta. Lubi śpiewać i malować oraz nagrywać tik-toki. Kocha zwierzęta i chciałaby w przyszłości zostać weterynarzem.

– nr 6 Livia Choromański – 8,-letnia uczennica szkoły publicznej w Lindenhurst. Jej wielką pasją jest pływanie i nurkowanie. Uczęszcza do szkoły tańca, gdzie tańczy hip hop. Uwielbia zwierzęta, owady i ptaki. Lubi malować na szkle.

Wybory Miss Junior bardzo sprawnie i atrakcyjnie poprowadziły członkinie International Parents of Long Island Inc. Małgorzata Zelkowski i Agnieszka Kaplewska. Oprawę muzyczną przygotował DJ Cali.

Tytuł Junior Miss Copiague 2022 jury przyznało Livii Chromański, a Junior Miss Publiczności Copiague 2022 została Amelia Kalinowska. Wszystkie kandydatki otrzymały takie same nagrody, szarfy i tytuł księżniczki. Radość dzieci nie miała granic.

Livia Choromański – Junior Miss Copiague 2022

Organizatorzy czerwcowego wydarzenia, aby zebrać fundusze na Dom Dziecka w Polsce, przygotowali aukcję z wieloma upominkami od sponsorów, którymi byli: Crumbs Bakery, Rarytas Deli, Polonia of Long Island Inc., International Parents of Long Island Inc., Polska Szkoła Dokształcająca im. Z. Herberta, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Kids Academy, Allied Physical Therapy, Małgorzata Zelkowski, NuFaceGlow Med Spa – Anna Głowacki, dr Krzysztof Sygnarowicz, Elżbieta Jaworski. Koronę dla Miss i pozostałych uczestniczek sponsorował Kevin Wesołowski jako Junior Marszałek Copiague 2022; ponadto Kevin na licytację oddał rękawicę Adama Kownackiego oraz e-poster Roberta Lewandowskiego. Aukcja okazała się wielkim sukcesem – organizatorzy w ciągu trzech godzin zebrali 5 tys. dolarów.