Syberyjski bard

34

Wielu rodaków z pewnością pamięta znakomitych bardów z czasów sowieckich Bułata Okudżawę i Włodzimierza Wysockiego. Ich twórczość była szczególnie uwielbiana w latach 70. przez środowiska studenckie. Będzie niedługo okazja, aby nieco powspominać "tamte czasy". Oto przyjeżdża do USA Evgen Malinowski, który jest znakomitym współczesnym wykonawcą ich utworów.


Evgen (Eugeniusz) Malinowski to charyzmatyczny pieśniarz, wykonawca klasycznej rosyjskiej pieśni bardowskiej splecionej ze współczesna rosyjską piosenką poetycką. Jest absolwentem Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk i Kultury z tytułem dyrygenta orkiestry estradowej. W 1992 roku przyjechał do Polski, aby odwiedzić kraj swego dziadka i pozostał tam na stałe.

Evgen propaguje muzykę rosyjską – przede wszystkim utwory Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. Specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej. Obecnie koncentruje się na karierze solowej. Pracuje nad własnymi projektami rockowymi i jazzowymi. Od 2004 roku występuje z programem zatytułowanym „Syberyjski bard zaprasza” – właśnie z utworami Wysockiego i Okudżawy, które wykonuje przy własnym akompaniamencie na gitarze akustycznej. Jego interpretacje odbiegają jednak od pierwowzorów.
Jeszcze w Rosji udzielał się jako muzyk, grając na gitarze basowej. Od 2002 roku współpracował z Krzysztofem Waleckim, a także z kanadyjskim gitarzystą Lesterem Kidsonem. Evgen Malinowski zapraszany był do udziału w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wystąpił w kilkunastu znanych serialach telewizyjnych, między innymi: „Ekstradycja”, „Fala zbrodni”, „Kryminalni”, „Boża podszewka”. Zagrał też w kilku filmach: „Miasto prywatne”, „Szczur”, „Na koniec świata”, „Quo vadis” i „Bitwa warszawska”. Występuje też z powodzeniem na deskach Teatru Polonia w Warszawie.

Evgen (Eugeniusz) Malinowski przylatuje do Nowego Jorku na dwa tygodnie. Dzięki pomocy przyjaciół zaśpiewa dla Polonii w kilku miejscach. Pierwszy jego recital odbędzie się w pubie Zoom w Wallington, NJ, 16 marca o godz. 19:30. Następnego dnia zaśpiewa (o godz. 18) w Druch Studio Gallery Ryszarda Drucha w Trenton, NJ. Będą go mogli posłuchać również rodacy na Long Island. 22 marca o godz. 19:30 zaśpiewa w Park Restaurant w Copiague, a dzień później (o godz. 19) wystąpi w Polish National Hall w Glen Cove. Swoje krótkie amerykańskie tournee zamknie recitalem w Klubie Europa na Greenpoincie – w niedzielę, 24 marca o godz. 15:30.

Autor: JMS