Syberyjski bard

0
6


Evgen (Eugeniusz) Malinowski to charyzmatyczny pieśniarz, wykonawca klasycznej rosyjskiej pieśni bardowskiej splecionej ze współczesna rosyjską piosenką poetycką. Jest absolwentem Kiemierowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk i Kultury z tytułem dyrygenta orkiestry estradowej. W 1992 roku przyjechał do Polski, aby odwiedzić kraj swego dziadka i pozostał tam na stałe.

Evgen propaguje muzykę rosyjską – przede wszystkim utwory Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego. Specjalizuje się w poezji śpiewanej i piosence aktorskiej. Obecnie koncentruje się na karierze solowej. Pracuje nad własnymi projektami rockowymi i jazzowymi. Od 2004 roku występuje z programem zatytułowanym „Syberyjski bard zaprasza” – właśnie z utworami Wysockiego i Okudżawy, które wykonuje przy własnym akompaniamencie na gitarze akustycznej. Jego interpretacje odbiegają jednak od pierwowzorów.
Jeszcze w Rosji udzielał się jako muzyk, grając na gitarze basowej. Od 2002 roku współpracował z Krzysztofem Waleckim, a także z kanadyjskim gitarzystą Lesterem Kidsonem. Evgen Malinowski zapraszany był do udziału w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Wystąpił w kilkunastu znanych serialach telewizyjnych, między innymi: „Ekstradycja”, „Fala zbrodni”, „Kryminalni”, „Boża podszewka”. Zagrał też w kilku filmach: „Miasto prywatne”, „Szczur”, „Na koniec świata”, „Quo vadis” i „Bitwa warszawska”. Występuje też z powodzeniem na deskach Teatru Polonia w Warszawie.

Evgen (Eugeniusz) Malinowski przylatuje do Nowego Jorku na dwa tygodnie. Dzięki pomocy przyjaciół zaśpiewa dla Polonii w kilku miejscach. Pierwszy jego recital odbędzie się w pubie Zoom w Wallington, NJ, 16 marca o godz. 19:30. Następnego dnia zaśpiewa (o godz. 18) w Druch Studio Gallery Ryszarda Drucha w Trenton, NJ. Będą go mogli posłuchać również rodacy na Long Island. 22 marca o godz. 19:30 zaśpiewa w Park Restaurant w Copiague, a dzień później (o godz. 19) wystąpi w Polish National Hall w Glen Cove. Swoje krótkie amerykańskie tournee zamknie recitalem w Klubie Europa na Greenpoincie – w niedzielę, 24 marca o godz. 15:30.

Autor: JMS