Szkolna wycieczka do Instytutu Piłsudskiego

62

W programie nauczania historii w klasach siódmych szkół polonijnych, okres XX-lecia międzywojennego i sylwetka Józefa Piłsudskiego to obowiązkowe tematy. Wizyta w Instytucie Piłsudskiego to okazja do pogłębienia wiedzy z tego okresu.

Program nauki historii w klasie siódmej obejmuje okres od rozbiorów Polski (ostatni, trzeci w 1795 r.), poprzez zabory, aż do odzyskania niepodległości po I wojnie światowej w 1918 r. Nauczyciele i uczniowie korzystają m.in. z podręcznika pt. „Historia Polski. Podręcznik dla szkół polonijnych. Klasa VII” autorstwa Witolda Bobińskiego. Jednocześnie, na zajęciach z języka polskiego, uczniowie poznają fragmenty tekstów literackich związanych  właśnie z tym okresem historycznym, ale nie tylko.

„Lubię historię i zawsze chcę wiedzieć więcej o dawnych losach Polski, a pomysł z wycieczką jest po prostu super” –  powiedział Adam Kulaczkowski, który razem z kolegami z klasy VII B oraz uczniami z VII A i ich wychowawczyniami z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Z. Herberta w Copiague na Long Island, wybrał się w sobotę 27 kwietnia na wycieczkę do Instytutu Józefa Piłsudskiego na dolnym Manhattanie. Uczniowie z zapałem pojechali do Instytutu, by w aktywny sposób wzbogacić swoją wiedzę o pierwszym Marszałku, odrodzonej po 123 latach niewoli Polski.

W Instytucie Piłsudskiego na uczniów z Copiague czekały dyrektor wykonawcza dr Iwona Korga i prezes dr Magda Kapuścinska. Dr Korga opowiedziała o siedemdziesięcioletniej działalności członków oraz sympatyków tej placówki oraz wyświetliła film o Instytucie. Opowiedziała również o Józefie Piłsudskim nie szczędząc przy tym różnych ciekawostek z jego burzliwego życia.

Siódmoklasiści mogli też pobawić się w archiwistów. Podzieleni na grupy oglądali i analizowali kopie dokumentów z okresu XX-lecia międzywojennego, by potem zaprezentować swoje „odkrycia” pozostałym uczniom. Na koniec wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli fragment filmu pt. „Wielka wojna na Wschodzie” dotyczący bitwy pod Warszawą w 1920 r., dzięki której Polska została wybawiona od tyranii Sowietów.

W zbiorach instytutu znajduje się mnóstwo ciekawych pamiątek, obrazów i medali. Uczniowie uważnie przyglądali się ułożonym w gablotkach dokumentom. Odczytywali napisy i z radością odkrywali znane sobie fakty i nazwiska. Nie obyło się bez pamiątkowego zdjęcia przy posągu Marszałka wykonanym w 1938 r. z brązu przez Stanisława Ostrowskiego.
„To była fajna lekcja historii. Dużo już wiedziałem, ale dowiedziałem się kilku nowych rzeczy. Podobało mi się!” – przyznał Alex Zawartka, którego historia nigdy nie nudzi.

Instytut Piłsudskiego to niedochodowa organizacja zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem i opracowywaniem zbioru unikalnych materiałów i dokumentów związanych z historią Polski. Mieści się przy 180 Second Ave. w Nowym Jorku.

Autor: DOROTA BAKUŁA