Tak baluje Polonia

22

Karnawał w tym roku jest krótki, ale Polonia w okręgu nowojorskim wykorzystuje każdą chwilę, by wspólnie się bawić. Miniony weekend szczególnie obfitował w bale.

Weekendowe balowanie zaczęło się w piątek w Royal Manor w Garfield, NJ, pierwszą doroczną galą zorganizowaną przez powstałe w ubiegłym roku stowarzyszenie policjantów polskiego pochodzenia z New Jersey – Polish American Police Association of New Jersey (PAPA-NJ). Mimo że organizacja istnieje dopiero od nieco ponad pół roku, szybko rośnie w siłę.

„To godne pochwały, że sześć miesięcy po tym, jak trzech policjantów z Elmwood Park, NJ, założyło organizację, liczy ona już prawie 100 członków. Jak tak dalej pójdzie, to za kilka lat będziecie liczniejszą organizacją niż nasza” – powiedział William Shievella, przewodniczący Italian American Police Society of New Jersey, które zrzesza około 1500 policjantów włoskiego pochodzenia z New Jersey.

Shievella był jedną z osób wyróżnionych za pomoc, jakiej udzielił polskim policjantom w podczas zakładania ich organizacji. Za zasługi dla PAPA-NJ nagrodzono również: Michaela E. Lukowskiego, prezesa siostrzanej organizacji z Nowego Jorku – NYPD Pulaski Association, Thomasa Johnsona – szefa policji w Elmwood Park, NJ, i Martynę Ruminską, dyrektor ds. komunikacji PAPA-NJ.

Policjanci polskiego pochodzenia wyróżnili Celinę Urbankowską, radną z Wallington oraz prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Oddział na Północne New Jersey. Radna została doceniona za działalność na rzecz Polonii. „Cieszę się, że powstała organizacja zrzeszająca policjantów polskiego pochodzenia i że stara się działać zarówno w polonijnym, jak i amerykańskim środowisku” – podkreśliła radna Urbankowska w rozmowie z „Nowym Dziennikiem”.

Pośmiertnie zaś uhonorowano Artura Kasprzaka, nowojorskiego policjanta, który zginął niosąc pomoc rodzinie uwięzionej w domu zalanym podczas huraganu Sandy, a także posiadającego polskie korzenie oficera bezpieczeństwa w powietrzu z Federal Air Marshal Service i byłą gwiazdę piłki nożnej z Wallington, NJ – Davida Popka, który zmarł nagle w listopadzie ub. roku w wieku lat 25.

W sobotę natomiast Polonia bawiła się na Greenpoincie i w Garfield.
W przystrojonej w tonacjach niebieskich sali Centrum Polsko-Słowiańskiego swój doroczny bal mieli studenci zrzeszeni w Organizacji Studentów Polskich w Nowym Jorku (PSO). Bale te odbywają się od 1997 r., a dochody z nich zasilają fundusz stypendialny organizacji, z którego członkom PSO przydzielane są stypendia. Kilka stypendiów co roku zarezerwowanych jest dla studentów nieposiadających stałego pobytu w USA, bo tacy nie kwalifikują się do federalnych ani stanowych programów finansowych.

Z członkami PSO bawili się m.in. studenci z Central Connecticut State University, studenci związani z Klubem Polskim działającym na nowojorskim uniwersytecie NYU, przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji, jak Nasza Ściana czy Polish Happy Hour, oraz biznesmeni wspierający działalność PSO: Zygmunt Staszewski i mecenas Sławek Platta.

Również na Greenpoincie, w wykwintnym Polonaise Terrace, na balu spotkali się myśliwi należący do Polsko-Amerykańskiego Klubu Myśliwskiego. Klub istnieje od ponad 36 lat, a na dorocznych balach wręcza swoim członkom puchary za trofea, które zdobyli na polowaniach w ciągu roku.

W Royal Manor w Garfield, NJ, spotkali się w sobotni wieczór sympatycy Polonijnego Klubu Podróżnika. Jednym z gości specjalnych 16. Balu Podróżnika była gwiazda polskiej piosenki Zbigniew Wodecki. „Zabawiał gości nie tylko koncertem, ale również poczuciem humoru. Świetnie sprawdził się w roli wodzireja” – mówi nasz szef Leszek Sadowski, który bawił się w sobotę z podróżnikami.

Drugim gościem specjalnym balu był słynny podróżnik i autor tekstów podróżniczych Andrzej Sochacki, który 7-krotnie okrążył świat. Podróżnik wjechał na salę balową w wielkim stylu – na harleyu i w eskorcie członków Husarii.

Jednym z ciekawych punktów programu był konkurs tańca w przebraniu związanym z prezentowanym tańcem, w którym uczestnicy wykonali m.in. tańce cygańskie, hawajskie, rosyjskie i tango argentyńskie. Również na balu wręczone zostały nagrody dla zwycięzców IV Konkursu Literackiego „Najpiękniejsza podróż mojego życia”, który Polonijny Klub Podróżnika organizuje wraz z „Nowym Dziennikiem”. Zwycięskie prace można będzie przeczytać w środowych wydaniach naszej gazety, w dziale Turystyka.

Już w najbliższy piątek, 8 lutego, na wspólną zabawę zaprasza redakcja „Nowego Dziennika”. Bal z dziennikarzami naszej gazety oraz NDTV odbędzie się w słynnym Royal Manor w Garfield, NJ. Wystąpią na nim sława polskiej estrady Stan Borys, Adam Chrola oraz Małgorzata Kellis. Uczestnicy będą mogli również poznać laureatki nowodziennikowego konkursu na modelkę.

Bilety do nabycia pod numerem: 212-594-2266 wew. 202. Dla studentów i członków PSO oferujemy 50% zniżki. Cały dochód przeznaczamy na rozwój telewizji NDTV.

Foto: Aleksandra Słabisz
Na loterii organizowanej podczas balu studentów Julia Wądołowska, Daria Richert-Wojtone oraz Kamil Pałys wygrali internetowe prenumeraty „Nowego Dziennika” ufundowane przez naszą redakcję. Inne nagrody w postaci koszy przysmaków ufundowali PSO oraz Adamba Imports. Magnolia Beauty Spa ufundowała karnet na zabieg kosmetyczny.

Autor: AS