Tak się spełniają marzenia

1130
Maria Majka Nowak (pierwsza z prawej) dziękuje gościom za przybycie na otwarcie galerii ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/ NOWY DZIENNIK

W Wallington w stanie New Jersey rozpoczęła działalność Majka’s Gallery & Art Studio. Jej założycielka, artystka Maria Majka Nowak w dniu otwarcia witała przybywających gości, a wraz nią witały ich jej intrygujące obrazy wiszące na ścianach.

W niedzielę, 9 lutego, galerię przy 111 Lester Street w Wallington odwiedziło ponad 300 osób, co świadczy zarówno o drzemiącej w nas potrzebie obcowania ze sztuką, jak i o tym, że artystka jest dobrze znana dzięki swojej twórczości i pracy dla środowiska. Przybyli też właściciele wielu amerykańskich galerii, aby złożyć Majce gratulacje. Wszyscy wpisywali swoje życzenia na przygotowanej do tego tablicy. Wraz z życzeniami właścicielka galerii otrzymała mnóstwo pięknych kwiatów.

“Dziękuję z całego serca za to, że dzisiaj jesteście ze mną. Ta galeria to było moje marzenie. I – jak widać – marzenia się spełniają! – powiedziała Maria Majka Nowak. – Dziękuję mojemu mężowi Jackowi, który cierpliwie znosi moje humory i zawsze jest przy mnie. Dziękuję moim dzieciom – Konradowi, Norbertowi i Karinie – że zawsze mnie wspierają. Dzięki nim robię to, co robię i spełniam swoje pasje. Galeria ta jest otwarta dla wszystkich miłośników sztuki, a przede wszystkim dla tych, którzy chcą realizować swoje pasje. Mam nadzieję, że wspólnie będziemy się realizować i tworzyć piękne dzieła sztuki” – podkreśliła.

Małgorzata Gąsienica-Małek gra na czarodziejskim gongu

Małgorzata Gąsienica-Małek, która też chętnie maluje, powitała gości muzyką. Specjalną muzyką. Jako że kiedyś zachwyciła się Himalajami i tamtejszą kulturą, zakupiła instrumenty muzyczne używane przez ludzi tam żyjących. Opowiedziała o tych instrumentach: o trąbie z Nepalu, czarodziejskim gongu i „śpiewających“ miskach. I na wszystkich tych instrumentach zagrała.

“Ta szczególna muzyka potrafi nas bardzo wyciszyć, uspokoić” – stwierdziła.

Dodatkową atrakcją była duża wystawa ceramicznych wyrobów autorstwa innej ciekawej artystki – Moniki Matuszek z Nowego Jorku. Wykonane z gliny, pięknie wykończone postaci ludzi czy figurki zwierząt budziły ogromne zainteresowanie i wiele osób chętnie kupiło takie wspaniale pamiątki.

Monika Matuszek zaprezentowała ogromny zestaw dzieł sztuki, które wykonała wspólnie z mężem Mariuszem

“To moja pasja, którą realizuję wspólnie z mężem Mariuszem – wyjaśniła pani Monika.

Oczywiście goście mogli się posilić różnymi pysznościami, w tym znakomitymi kanapkami i pączkami oraz wypić szklaneczkę wina.

Trzeba dodać, że założycielkę galerii wspierała grupa wolontariuszy, którzy przebrali się za postaci ze świata Walta Disneya: Mateusz Jasiński, Antoni Warmus, Damian Orłowski, Sebastian Lupiński i Konrad Nowak. Bilety na loterię sprzedawała Magdalena Pobiażyn.

W otwarciu galerii wzięły udział postacie ze świata Walta Disneya, z którymi dzieci chętnie robiły sobie zdjęcia

“Pomysł o stworzeniu szkoły artystycznej dosyć długo we mnie dojrzewał – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Maria Majka Nowak. – Cztery lata temu mama małej Victorii poprosiła mnie, abym pokazała dziewczynce, jak się maluje obrazy, i spróbowała nauczyć jej tej sztuki. Uczyłam ją malowania u siebie w domu. Wkrótce dołączyły do niej dwie dziewczynki, a potem kolejne. Kiedy już miałam kilkunastu uczniów i w moim domu było trudno prowadzić dalej naukę, bo brakowało miejsca, więc pomyślałam o znalezieniu większego pomieszczenia i stworzeniu studia artystycznego. Rok temu już zaczęłam na dobre szukać takiego miejsca. I znalazłam takie przy Lester Street w Wallington. Mamy tutaj bardzo dobre warunki, bo są dwie sale, obok budynku jest parking, no i łatwo tu dojechać”.

Szkoła ruszyła 1 stycznia 2020 roku. Zajęcia odbywają się od wtorku do czwartku. We wtorki i środy są art classes for kids, czyli klasy dla dzieci. W czwartki natomiast – art craft class, czyli naukę technik związanych ze sztuką. Od niedawna działa też klasa art and wine for adults, czyli dla dorosłych. “Chciałabym uruchomić stałą wystawę prac artystycznych wykonywanych przez dzieci i dorosłych – mówi Maria Nowak. – Coraz więcej osób dorosłych pyta mnie o możliwość rozwijania tutaj swoich pasji. Nie ma problemu, bo moja galeria i szkoła temu właśnie mają służyć”.

12-letnia Olga Bazela (z prawej) wygrała na loterii obraz olejny Marii Majki Nowak, który autorka wręczyła jej osobiście. Drugi obraz, wykonany z ziaren, wygrała Marta Michalak

Artystka Maria Nowak pochodzi z miejscowości Kopki koło Rudnika na Podkarpaciu. Ukończyła jedną z najlepszych szkół plastycznych w Polsce – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Do Stanów Zjednoczonych przyjechała pod koniec lat 90. Maria kocha malować i jest to jej największą życiową pasją. Zapewne dlatego zaczęła też stosować inne techniki, oprócz pędzla i farby. Te rzadko spotykane techniki fascynują ją najbardziej. Używa różnych gatunków ziaren oraz nasion, aby komponować krajobrazy, portrety, jak również obrazy sakralne na płótnie lub desce artystycznej.

Maria interesuje się również fotografią, która jest często inspiracją do jej obrazów. Pomimo że jest w tej dziedzinie amatorką – co wyraźnie podkreśla – to przecież zdobyła już wiele nagród na różnych konkursach w USA. Dyplomy o tym zaświadczające wiszą na ścianie w jej galerii. Natura to główny temat dzieł polskiej artystki. Swą ciekawą twórczością przyciąga uwagę koneserów i wielbicieli sztuki. Jej prace pokazywane są w różnych galeriach i instytucjach polskich i amerykańskich. Obrazy Marii Nowak można również znaleźć w wielu prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych. Pierwszą wystawę swoich obrazów w USA miała w 2015 roku w klubie polonijnym Mała Polska w Trenton, NJ.

Majka’s Gallery & Art Studio

111 Lester Street

Wallington, NJ

tel. (973) 464-0870

e-mail: [email protected]

www.NowakArt.com