Taneczna Gala 20-lecia Joseph’s Dance Studio – Wieczór z mistrzem

46

To był bal, który na pewno przejdzie do historii Polskiego Domu "Cracovia Manor" w Wallington, NJ. Przez cały wieczór, w sobotę, 27 października, królował tutaj taniec. Na parkiecie bawiło się około 370 osób reprezentujących trzy pokolenia Polaków.


W ten sposób przyjaciele, sympatycy, wychowankowie, dzieci aktualnie kształcący swoje umiejętności taneczne i ich rodzice, a także zaproszeni goście wraz z Józefem Pałką celebrowali wielki jubileusz jakim było 20-lecie działalności prowadzonej przez niego szkoły tańca – Joseph’s Dance Studio. Były życzenia, dyplomy, wspomnienia, szampan i toasty, gromkie „Sto lat” dla prezesa studia tanecznego odnoszącego wielkie sukcesy, a także pokazy tańca najlepszych i utytułowanych tancerzy. Momentami było bardzo dowcipnie i wesoło, bowiem imprezę prowadził nasz redakcyjny kolega i zarazem animator polonijnego kabaretu Janusz Szlechta, a do tańca grał zespół Vox Verona.

PRZYBYLI DLA NIEGO…

Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in.: burmistrz Wallington Walter Wargacki, konsul do spraw polonijnych z Konsulatu Generalnego RP na Manhattanie Mateusz Stąsiek, wiceprezes KPA do spraw polskich Bożena Kamińska, Iwona Podolak z Rady Dyrektorów Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego 2012 – Krystyna Szewczyk-Szczęch i Kazimierz Szczęch, Leszek Sadowski – wiceprezes „Nowego Dziennika”, Jan Woźniak – honorowy prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce oraz Dorota Andraka – jej aktualny prezes, przedstawiciele stowarzyszenia SPATA, a także wielu innych polonijnych organizacji i firm od lat współpracujących i wspierających Joseph’s Dance Studio. Byli również instruktorzy Andrzej i Julia Klimczykowie oraz tancerze Jan Kulesza, Anita Mazur i Magda Mazur. Właśnie Anita z Jankiem Kuleszą i Magda z Bartkiem Agasiem w roku 2000, podczas mistrzostw USA w Saint Paul w stanie Minnesota, wywalczyli pierwsze tytuły mistrzowskie dla Joseph's Dance Studio.

Uroczystość zaszczycił swoją obecnością nawet – jak to określił Józef Pałka – „sam król, prawdziwy król”, którym okazał się ksiądz Mirosław Król, proboszcz parafii św. Teresy w Linden, NJ, który pomodlił się wspólnie z uczestnikami balu. Ksiądz Król odczytał wybrany specjalnie na jubileusz działalności studia tanecznego rozdział 6. z Księgi Samuela: „Dawid, jak i cały dom Izraela, tańczyli przed Panem z całej siły, przy dźwiękach pieśni i gry na cytrach, harfach, bębnach, grzechotkach i cymbałach. Cokolwiek czynicie, czyńcie na chwałę bożą, bawcie się do białego rana i weselem oraz tańcem wychwalajcie Pana” – tymi słowami, życząc jednocześnie udanego jubileuszowego balu, zakończył swoje wystąpienie ksiądz Król. Przy okazji powiedział, że będąc ostatnio w Watykanie spotkał się z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem, który wrócił wspomnieniami do ostatniego pobytu w Stanach Zjednoczonych w lipcu tego roku. Kardynał powiedział, że bardzo utkwiło mu w pamięci spotkanie oraz pokaz tańca w Royal Manor w Garfield, NJ, w wykonaniu wychowanków Joseph’s Dance Studio.

PRZEMOWOM, ŻYCZENIOM I GRATULACJOM NIE BYŁO KOŃCA

Okolicznościowe dyplomy w podziękowaniu za zaangażowanie na rzecz Polonii, a także wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez taniec, wręczyli Józefowi Pałce m.in.: burmistrz Wallington Walter Wargacki, Janusz Sporek, Dorota Andraka z CPSD oraz konsul Mateusz Stąsiek, który przeczytał specjalny list wystosowany przez konsul generalną RP Ewę Junczyk-Ziomecką.

„Składam gratulacje z okazji 20-lecia działalności Joseph’s Dance Studio. Przedsięwzięcie zapoczątkowane przez Pana dwie dekady temu, służące idei wychowania przez taniec, cieszy się niezmienną popularnością – napisała w specjalnym liście konsul generalna Ewa Junczyk-Ziomecka. – Działalności JDS zawdzięczamy znaczący sukces tancerzy Ani Kaczmarski i Patryka Płoszaja, którzy dotarli do finału programu telewizyjnego America’s Got Talent (…). Sukcesy osiągnięte przez wychowanków JDS w mistrzostwach Ameryki i świata oraz na Festiwalu Tańca w Blackpool w Wielkiej Brytanii są odzwierciedleniem wysokiego poziomu pańskiego studia tanecznego oraz wspaniałej postawy i zdolności do poświęceń, za co należą się panu serdecznie gratulacje”. Józef Pałka to nie tylko instruktor tańca, ale przede wszystkim uczestnik życia społecznego wśród Polonii oraz organizator wielu imprez charytatywnych, co również zauważyła konsul generalna. „Godne uwagi i pochwały są organizowane przez pana akcje charytatywne przeznaczone na domy dziecka i rodaków w Polsce. Powołana przez pana i działająca przez cztery lata Taneczna Orkiestra Świątecznej Pomocy, która przekazała zebrane pieniądze na rzecz WOŚP w Polsce, jest najlepszym dowodem pana zaangażowania. Godnym podkreślenia jest również pana udział w licznych wydarzeniach o charakterze patriotycznym, w tym w Paradzie Pułaskiego” – wyliczała w swoim liście zasługi Józefa Pałki dla środowiska polonijnego konsul Junczyk-Ziomecka.

„To co robi Józek Pałka to jest coś tak niezwykłego, że Polonia powinna o tym mówić od Wschodniego do Zachodniego Wybrzeża, a nawet nie tylko mówić, lecz również wspierać tego typu działalność. Państwo licznie zgromadzeni na tej sali są tego najlepszym dowodem, że można tak robić. Dobrze byłoby gdyby do tego wsparcia dołączyły jeszcze organizacje polonijne” – powiedział Janusz Sporek (również dobrze znany działacz polonijny) wręczając szefowi JDS dyplom uznania.
Warto podkreślić, że mimo wszystko było dużo miejsca na tańce. Tańczyli nie tylko wychowankowie mistrza Józefa, wzbudzając entuzjazm swoją klasą, ale także tańczyli goście.

ŁĄCZY NAS… JÓZEF PAŁKA

Dewizą przyświecającą działalności Józefa Pałki – instruktora tańca, ale również pedagoga – od zawsze było „wychowanie poprzez taniec”, ponieważ nauka tańca to również nauka życia, to kształtowanie charakteru i postawy uczniów. Zauważyło to wiele osób, między innymi Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających. „Przekazuję wyrazy uznania i szacunku za ofiarną pracę pedagogiczną i wysiłek włożony w rozwój wychowania młodego pokolenia” – powiedziała świeżo upieczona pani doktor Andraka, wręczając Józefowi Pałce dyplom uznania za „godne na obczyźnie polskości stróżowanie i wychowanie młodego pokolenia”.

„Józef Pałka zrobił coś niesamowitego dla dzieci i młodzieży – nauczył ich doceniać piękno w tańcu, nauczył ich chęci tańca oraz zdrowej rywalizacji, dzięki czemu osiągają niesamowite sukcesy” – powiedziała Iwona Podolak, reprezentująca Radę Dyrektorów PSFUK.
„Łączy nas w Stanach Zjednoczonych język polski i wspólna historia, ale dzisiaj możemy przyznać, że przez ostatnie 20 lat – poprzez taniec – łączy nas również w metropolii nowojorskiej Józef Pałka. Bądźmy dumni, że mamy takiego profesora oraz utalentowane dzieci. Życzę sukcesów, sukcesów i jeszcze raz sukcesów” – powiedziała Bożena Kamińska, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Również rodzice dzieci uczęszczających na zajęcia do Joseph’s Dance Studio wyrazili swoją radość z jego działalności i jubileuszu oraz wdzięczność za wychowywanie ich pociech. „Panie Józefie, powiedział pan kiedyś, że kto tańczy, ten się trzy razy modli, i to jest święta prawda” – stwierdziła, wręczając kolejny dyplom uznania Anna Konieczny, reprezentująca rodziców dzieci uczęszczających na zajęcia do sekcji JDS działającej w dzielnicy Ozon Park w Nowym Jorku.
„Ja nie wiedziałem, że tyle splendoru spłynie dzisiaj na mnie, aż się czuję zażenowany i… chciałbym już tańczyć” – powiedział Józef Pałka po całej serii życzeń i gratulacji przekazywanych mu przez przedstawicieli różnych organizacji.
Po tych słowach na parkiecie pojawiła się najbardziej rozpoznawalna w Stanach Zjednoczonych para taneczna – Ania Kaczmarski i Patryk Płoszaj – która pokazała swoje niesamowite umiejętności taneczne, a zebrana publika długo oklaskiwała ich pokaz. Oprócz finalistów programu America’s Got Talent zaprezentowali się również inni wychowankowie reprezentujący różne kategorie wiekowe. Natomiast największe zainteresowanie i zarazem aplauz wzbudził pokaz tańca w wykonaniu Józefa Pałki oraz jego partnerki, 4-letniej uczennicy Joseph’s Dance Studio Aleksandry Kulagowski.
Byli też wychowankowie Józefa Pałki – para taneczna Karolina Hołody i Oskar Wojciechowski – którzy osiągnęli największe sukcesy w 20-letniej historii Joseph's Dance Studio, ale też i w historii tańca w Stanach Zjednoczonych. W tym roku bowiem zdobyli tytuł mistrzów USA, mistrzostwo świata oraz wygrali Festiwal Tańca w Blackpool w Anglii (porównywany z igrzyskami olimpijskimi) – jako pierwsza para z USA i pierwsza para w historii tego festiwalu zwyciężyli w dwóch kategoriach. Karolina i Oskar wręczyli swojemu mistrzowi wielki kosz kwiatów, uściskali go i podziękowali za wpojenie miłości do tańca. Niestety, nie zatańczyli, gdyż Oskara wzywały obowiązki i musiał jechać do Nowego Jorku.

MISTRZOWI – UCZNIOWIE!

Tuż przed północą na salę wjechał olbrzymi tort z napisem „Mistrzowi – uczniowie”. To była niespodzianka przygotowana przez nieco starszych miłośników tańca – na czele z Jadwigą Tomaszewską (i instruktorką Wiesławą Wróż) – którzy uczą się tańczyć na kursach organizowanych w „Cracovii” w Wallington. Były oczywiście życzenia i „Sto lat” dla mistrza. A potem było dzielenie tortu – każdy dostał duży kawałek. Był świetny!
Później szaleństwom na parkiecie nie było końca, tym bardziej że na sali obecni byli świetnie wyszkoleni tancerze oraz miłośnicy tej formy ruchu, a zespół Vox Verona swoją muzyką sprawiał, że nikt nie mógł zbyt długo usiedzieć na krześle i szybko wracał na parkiet, aby dalej pląsać.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA