To już 84. Parada Pułaskiego!

52
Wielka Marszałek Jadwiga Kopala będzie witać uczestników Parady na Piątej Alei chlebem i solą ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

W niedzielę, 3 października, Parada Generała Pułaskiego znów idzie Piątą Aleją na nowojorskim Manhattanie. To już 84. takie wielkie wydarzenie! Tym razem dedykowane jest polskiemu papieżowi, świętemu Janowi Pawłowi II, z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Wielkim Marszałkiem, który poprowadzi rodaków, jest Jadwiga Heidi Kopala ze stanu New Jersey.

To jedna z największych parad etnicznych na Manhattanie. Fakt ten pokazuje rangę wydarzenia, ale też determinację ludzi, którzy je wykreowali, zaczęli organizować i organizują do dziś. Jest to wszak ogromne przedsięwzięcie, wymagające wielkiego zaangażowania i systematycznej pracy. Aktualnie w Komitecie Parady Pułaskiego pracuje niewielka grupa ludzi, ale są to osoby oddane całym sercem Paradzie i Polonii.

W 80. Paradzie Pułaskiego na czele maszerowała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Polscy żołnierze w eleganckich mundurach maszerowali energicznie i równo, grając polskie melodie

Jest to również największe święto Polonii na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Uczestniczą w nim rodacy z Nowego Jorku, New Jersey, ale także z Connecticut, Pensylwanii, a nawet ze stanu Massachusetts. W Paradzie biorą udział również przedstawiciele polskich władz oraz administracji miasta i stanu Nowy Jork.

Stanley Trojaniak (z lewej) był pierwszym Wielkim Marszałkiem, który przewodził Paradzie przez dwa lata – w roku 2001 i 2002, a to z powodu zamachów terrorystycznych
11 września 2001 na World Trade Center na Manhatanie

W 2020 roku Parady, niestety, nie było ze względu na panującą pandemię Covid-19. Długo też nie było pewności, czy w bieżącym roku się odbędzie. Na szczęście w lipcu władze miasta wyraziły zgodę, więc było trochę czasu, aby się do niej należycie przygotować. Będzie to na pewno wyjątkowa i wspaniała Parada, podczas której oddamy hołd Wielkiemu Janowi Pawłowi II oraz pokażemy naszą polskość.

Najwięcej dzieje się, co zrozumiałe, w pobliżu głównej trybuny, usytuowanej przy schodach prowadzących do budynku Nowojorskiej Biblioteki Publicznej. Stało się już tradycją, że właśnie tutaj Wielki Marszałek Parady w towarzystwie byłych Marszałków oraz członków Komitetu Parady Pułaskiego, wita chlebem, solą i winem specjalnych gości oraz uczestników Parady.

Podczas Parady 3 października 2002 roku generał Pułaski (w tej roli Andrzej Pełczyński) jechał Piątą Aleją na koniu

W 80. Paradzie, której Wielkim Marszałkiem był Sławomir Platta, uczestniczyła sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, senator Anna Maria Anders. „To jest wspaniała i piękna uroczystość. Mam wrażenie, że w takich wydarzeniach bierze udział coraz więcej Polaków, i że jest coraz bardziej kolorowo. Dla mnie to przejaw patriotyzmu, który pokazuje Polskę w dobrym świetle –  powiedziała. – Polonia musi się trzymać razem i nie tracić czasu na głupie kłótnie. Jeżeli będziemy się trzymać razem to będzie o wiele lepiej i dla Polonii, i dla Polski” – podkreśliła.

Kadeci Pułaskiego maszerują podczas Parady 4 października 2015 roku

Maszerowanie 5 Aleją jest emocjonującym i ważnym wydarzeniem. Tym bardziej, kiedy maszerujemy z biało-czerwonymi flagami i chorągiewkami, ubrani też na biało-czerwono. Maszerujemy wspólnie z najbliższymi, z przyjaciółmi i znajomymi. Wokół widzimy rodaków też ubranych w narodowe barwy. 5 Aleja, w sercu Manhattanu, w pierwszą niedzielę października robi się biało-czerwona. Czyż dla tego faktu nie warto tam być?

Biało-czerwona widownia podczas Parady w 2016 roku. Podczas każdej uroczystości
nasi rodacy tak się ubierają, aby pokazać swoją polskość

Dotychczas tego dnia dziesiątki tysięcy Polaków z kilku stanów przyjeżdżało na Manhattan. Prezentujemy się zawsze świetnie, jesteśmy pozytywnie postrzegani przez Amerykanów i inne nacje. W dobie wszechobecnej pandemii koronawirusa, kiedy ludzie przestali się spotykać i ze sobą rozmawiać, dzięki temu, że Parada jednak się odbędzie, na pewno pokażemy, że potrafimy i chcemy być razem, blisko siebie. Że chcemy ze sobą rozmawiać. Że mamy wspólne wartości, które są dla nas najważniejsze. Że cenimy sobie naszą kulturę, historię i naszych narodowych bohaterów. A robimy to dlatego, bo “chcemy czuć tę magię wspólnoty” – jak powiedział cztery lata temu prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w mieście Wallington, w stanie New Jersey. Dzięki temu czujemy się Polakami. Czujemy też, że Polska, mimo że za oceanem, przez chwilę jest blisko nas. Bo Polska jest jedna i… nasza.

Ta pani przypominała wszystkim, że jest to wyjątkowa, bo 80. Parada Pułaskiego

Warto przypomnieć, że po 80. Paradzie, która odbyła się 1 października 2017 roku, w Central Parku miał miejsce Pulaski Day Music Festiwal. Zorganizowała go firma marketingowa Gram-X Promotion, prowadzona przez Grzegorza Fryca. Na scenie SummerStage NYC wystąpili  polscy artyści Krzysztof Cugowski (były wokalistka grupy Budka Suflera) i Kamil Bednarek z zespołem oraz Shaggy – jamajski wokalista, gwiazda muzyki reggae. Czegoś takiego nigdy wcześniej i nigdy później nie było.

Podczas Parady w 2015 roku nawet motory były ozdobione na biało-czerwono

Uczestnictwo w Paradzie Pułaskiego jest naszym moralnym obowiązkiem. Bo przecież jest to wspaniałe, kiedy idziemy lub jedziemy na platformie 5 Aleją, machamy rękami i uśmiechamy się do rodaków, którzy stoją na chodniku w koszulkach z białym orłem, biało-czerwonych szalikach oraz w czapkach i wołają: “Brawo  Polacy! Brawo Polska!”

– Polska Parada na Manhattanie nie może zniknąć, ale to od nas zależy, czy uda się nam ją wciąż organizować i utrzymać. Zawsze prezentujemy się wspaniale, jest przepięknie i uroczyście. W każdą pierwsza niedzielę października 5 Aleja jest nasza, polska. Dodaje nam entuzjazmu i sił. Chciałabym, aby tak pozostało – powiedziała „Nowemu Dziennikowi“ Wielka Marszałek Jadwiga Heidi Kopala. A zatem – Drodzy Rodacy, którzy mogą czytać te słowa jeszcze przed niedzielą –  do zobaczenia 3 października na Piątej Alei!