Toyota 4Runner 2009

29

Do ciągnięcia mniejszych przyczep można zmusić samochód osobowy czy mniejszy SUV o nadwoziu samonośnym. Ale prawdziwe ciężary można zawierzyć tylko autom o masywnej konstrukcji ramowej. Jednym z nich jest Toyota 4Runner.

Miły dla oka przód. Ceny rocznika 2009 Toyoty 4Runner zaczynają się od 28 640 dol. za model SR5 2WD Automatic (V6). Natomiast 4Runner Limited 4WD Automatic z silnikiem V8 kosztuje 39 360 dol.

Do ciągnięcia mniejszych przyczep można zmusić samochód osobowy czy mniejszy SUV o nadwoziu samonośnym. Ale prawdziwe ciężary można zawierzyć tylko autom o masywnej konstrukcji ramowej. Jednym z nich jest Toyota 4Runner.

Jeżeli chodzi o sylwetkę, to 4Runner z głównymi lampami wchodzącymi w przednie błotniki przypomina z przodu stylistycznie mniejszego kuzyna RAV4. Obecna wersja 4Runnera, w porównaniu z poprzednikiem, jest większa, mocniejsza i znacznie lepiej wyposażona w najróżniejsze nowości. Ma większy rozstaw osi w stosunku ostatniego modelu, który urósł o 114 mm i wynosi teraz 2790 mm. Długość całego auta ma teraz 4800 mm, a szerokość 1875 mm, stawiając go w tej samej lidze, co rodzime SUV-y produkcji GM czy Forda. Prześwit między spodem 4Runnera a podłożem wynosi 231 mm (9,1 cala) i ułatwia jazdę w trudnym terenie.
Toyota 4Runner jest nowoczesnym, ale tradycyjnym autem użytkowo-sportowym, w dodatku jednym z najdokładniej wykonanych aut tej klasy. Szczególnie mocną stroną tego pojazdu są jego zdolności jazdy w terenie, jak i możliwość ciągnięcia przyczepy o masie do 7300 funtów w modelu V8 4×4. Przy pojemności silnika V8 wynoszącej 4,7 litra moc wynosi 260 koni, a moment obrotowy – 306 ft.-lb. W wersji V6 pojemność silnika wynosi 4,0 litra. Przy mocy 236 koni moment obrotowy ma 266 lb./ft. Przy okazji znaleźć można w 4Runnerze najdoskonalsze rozwiązania technologiczne polepszające trakcję, jak i zwiększające poziom bezpieczeństwa. W standardowym wyposażeniu są obecnie układy ABS, EBD, Brake Assist, kontrola trakcji i elektroniczna stabilizacja toru jazdy.
Biegi są przełączane w obu wersjach silnikowych przez 5-biegową skrzynię automatyczną, która w wersji V6 zastępuje wcześniejszą, 4-biegową przekładnię. Więcej biegów pozwala na lepsze wykorzystanie możliwości silnika, a ponadto skrzynia ta ma tzw. sztuczną inteligencję.
Silnik V8 korzysta teraz z płynnej regulacji sterowania pracą zaworów i gazem przez kabel (drive by wire). Podczas jazdy po autostradzie daje też dobre przyspieszenie.
Kabina 4Runnera spoczywa na solidnej ramie stalowej, a na tyle ma sztywną oś. Może nie są to nowoczesne rozwiązania jak na jazdę po płaskim asfalcie na niektórych autostradach w rejonie Chicago, ale dają większą odporność, gdy wjedzie się na mocniej zniszczone drogi czy w ogóle zjedzie się z dróg naszej cywilizacji. Aby nie czuć się jak na pokładzie pikapa z pasażerską kabiną, dołożono do 4Runnera wiele rozwiązań podnoszących komfort jazdy po szosach. Gdy zjedzie się z nich na wertepy, wtedy do głosu dochodzi najnowsza elektronika. Aby zrozumieć poziom wyposażenia 4Runnera, należy zapoznać się z całym alfabetem różnych skrótów.
Układ Downhill Assist Control ułatwia bezpieczny zjazd z góry pokrytej piaskiem czy żwirem, kiedy to hamulce i skrzynia biegów sterowane są w taki sposób, aby utrzymać niską i bezpieczną prędkość zjazdową. Dzięki Downhill Assist Control kierowca nie musi trzymać nogi na hamulcu, tylko zająć się kierownicą. Można wtedy nogami nie dotykać żadnego pedału, a pojazd sam utrzymuje prędkość zjazdu 5-7 km/h. Skrzynia musi być wtedy w niskim zakresie prędkości. Specjalnie zmieniony ABS z pomocą komputera sterującego silnikiem i skrzynią poradzą sobie na zjazdach z sypkim piaskiem, żwirem czy błotem i sprowadzą auto z góry.
Co zrobić, gdy auto zgaśnie podczas wjeżdżania na stromą górę w lesie? Podobnie jak w nowym Mercedesie Klasy M, 4Runner ma układ zwany Hill Start Assist, który pomaga w uruchamianiu silnika, gdy stoi się na mocno nachylonym wzniesieniu. Kiedy w przedniej szybie widać tylko niebo, a z tyłu ostry spadek w dół, zgaszony 4Runner nie runie w przepaść podczas ponownego uruchamiania silnika. Ruszając pod górę układ HAC (Hill-Start Assist Control) czuwa, aby auto nie zsuwało się na boki i nie spadało do tyłu. W razie różnicy prędkości obrotu kół oba wymienione układy pomagają sobie naprzemienną aktywacją hamulców w odpowiednich kołach.
Poza platformą Land Cruisera Prado, 4Runner dzieli niektóre elementy z Lexusem GX470, sprzedawanym w USA. Osadzono go na solidnej drabiniastej ramie stalowej, co daje wielką sztywność potrzebną przy holowaniu przyczep czy podczas jazdy w bardzo trudnym terenie.
Rama, na której się opiera 4Runner, ma wspawanych 6 potężnych poprzecznych elementów usztywniających.

JEDNOSTKA NAPĘDOWA
Podstawowym silnikiem jest 24-zaworowa aluminiowa jednostka V6 VVT-i DOHC o pojemności 4,0 litra i mocy 236 hp przy obrotach 5200 RPM. W większości przypadków absolutnie wystarczą jego możliwości napędu i nie warto brać większego silnika V8. Ekonomia spalania napędu V6 wynosi 17 mpg w mieście i 21 mpg na autostradzie. Jego moment obrotowy ma solidne 266 lb.-ft. przy 3800 RPM i tylko w przypadku, gdy ktoś często ciągnie cięższą przyczepę, przyda się ósemka. Podobnie jak w innych autach marki Toyota, w silniku V zastosowano technologię VVT-i, sterującą pracą zaworów w pełnym zakresie obrotów. Ten 24-zaworowy silnik ma tzw. Acoustic Control Induction System (ACIS), który tak dostosowuje długość kolektora dolotowego, aby dostarczyć większą ilość powietrza i podnieść moment obrotowy.
Dla potrzebujących więcej mocy czy momentu obrotowego po raz pierwszy 4Runnerze wprowadzono w roku 2003 solidniejszy silnik z serii i-Force V8 o pojemności 4,7 litra, który – poza Lexusem LX470 – znaleźć można w Toyocie Sequoi, Tundrze czy Land Cruiserze. Na rok 2009 ma on moc 260, ale największą jego zaletą jest duży moment obrotowy przy niskim zakresie obrotów. Jeżeli chodzi o szczegóły to 32-zaworowy silnik V8 4,7 litra DOHC VVT-i osiąga moc 260 hp przy 5400 RPM i moment obrotowy 306 lb.-ft. przy wskazówce obrotomierza na poziomie zaledwie na poziomie 3400 RPM. Model V8 waży około 130 funtów więcej i na galonie pokonuje 16 mil w mieście oraz 20 na autostradzie. Oba silniki mają starter, który sam obraca silnikiem aż zacznie płynnie palić i nie trzeba wtedy trzymać kluczyka przekręconego w stacyjce.
Przyspieszenie modelu V8 od 0 do 100 km/h (62 mph) zajmuje poniżej 9 sekund, co jest znakomitym wynikiem na samochód tej wielkości i masy przekraczającej 2000 kg. Fabryczny 4Runner V6 może ciągnąc przyczepę o masie 2268 kg (5000 lb). Gdy jego wysoka kultura pracy silnika nie zadziwi wystarczająco kierowcy, to zapewne zrobi to delikatnie przełączająca biegi 5-stopniowa skrzynia automatyczna Super ECT. Skrót ten pochodzi od wyrażenia Super Intelligent Electronically Controlled Transmission, co oznacza, że inteligentna przekładnia uczy się stylu jazdy kierowcy.
4Runner V8 ma napęd tylko na tył lub stały napęd na 4 koła. Rozdziałem momentu obrotowego zarządza centralny dyferencjał Torsen z blokadą mechanizmu różnicowego. Kierowca może ręcznie zablokować dyferencjał przy jeździe np. po sypkiej lub śliskiej nawierzchni. W czasie normalnej jazdy 40% momentu obrotowego kierowane jest na oś przednią, a reszta na tył. Gdy nastąpi poślizg kół, system ten kieruje więcej momentu na koła z lepszą trakcją. W momencie potrzeby zmiany prędkości jazdy z niskiego zakresu przełożeń na wyższe lub odwrotnie wystarczy przekręcić elektroniczny okrągły przełącznik ulokowany na desce rozdzielczej na lewo od radia (4lo, 4hi).

NAPĘD I HAMULCE
4Runner V6 wyposażony jest w napęd tylko na tył lub też w inny napęd na cztery koła o nazwie Multi-Mode One-Touch 4WD. Dzięki 4-biegowej przekładni elektronicznej i odłączanemu dyferencjałowi ADD (Automatic Disconnecting Differential) pozwala na przełączanie między stałym napędem na cztery koła i tymczasowym napędem, tzw. part-time.
Każdy 4Runner ma wszystkie hamulce tarczowe i system antypoślizgowy ABS wraz z elektroniczną dystrybucją siły hamowania EBD. Asysta hamowania (BA), pomagająca w uruchomieniu całej siły hamowania w nagłym momencie, jest już na wyposażeniu seryjnym.
Aby precyzyjnie utrzymać właściwy kierunek jazdy bez poślizgów auta na boki, oba modele silnikowe mają Vehicle Stability Control (VSC). Pracuje on dzięki wykorzystaniu sensorów układu ABS, mierzącego prędkość obrotu kół, który wspomaga czujnik przyspieszenia bocznego. W razie wyłapania różnicy oznaczającej odchylenia od zamierzonego toru jazdy, VSC moduluje chwilową moc silnika, jak i przyhamowuje odpowiednie koła auta, korzystając poza układem ABS z kontroli trakcji A-TRAC. Jest prawie niemożliwe pokonać ten system. W niskim zakresie prędkości jazdy na cztery koła układ A-TRAC jest dezaktywowany.
Wersja SR5 V6 i V8 ma ogumienie P265/70R16, a na zamówienie dostępne jest większe P265/65R17. Można też zamówić opony zimowe. W 4Runner w wersji Limited V6 standardowym ogumieniem jest P265/70R16, a model 4Runner Limited V8 ma rozmiar P265/65R17. Wszystkie modele posiadają koło zapasowe w pełnym wymiarze.
Ważnym dodatkiem 4Runnera jest opcjonalne zawieszenie o nazwie X-REAS (X-Relative Absorber System). Jest ono fabrycznym dodatkiem w modelu Sport i opcjonalnym w wersji Limited. Łączy ono po przekątnej lewe i prawe zbiorniki kompresji w tłumikach zawieszenia przodu i tyłu. Wyrównując ciśnienie po przekątnej, powodują, że auto w rogach po przekątnej utrzymuje podobną odległość od jezdni. Dzięki temu zawieszenie X-REAS zapobiega zbyt wielkiemu wychyleniu nadwozia na zakrętach, nurkowaniu podczas hamowania czy unoszeniu przodu w momencie przyspieszania. 4Runner jedzie wtedy po łuku tak przylepiony do jezdni, jak mniejsze auto osobowe. W modelu Limited V8 zawieszenie X-REAS uzupełnione jest pneumatycznymi sprężynami na tyle. Przyciskiem na kokpicie można podnosić czy opuszczać zawieszenie, regulując prześwit od podłoża i ułatwiając załadunek auta. Taki 4Runner ma też zdolność automatycznego samopoziomowania, bez względu na załadunek.

LUKSUSY W KABINIE
Poza doskonale zaprojektowaną kabiną, jak w luksusowym aucie osobowym, zainstalowano też znakomite nagłośnienie JBL, czytnik CD na 6 płyt i gniazdo na prąd 115 woltów. W modelu SR5 oferowane jest nagłośnienie 6-głośnikowe o mocy 160 watów AM/FM/CD z kasetą i anteną kierunkową. Wersja Limited pochwalić się może lepszym systemem: 360 watów JBL AM/FM/kaseta i zmieniacz na 6 płyt CD plus 10 głośników. Kontrola nagłośnienia jest też zainstalowana na kierownicy, jak i dodatkowo z tyłu auta. Można odtwarzać pliki MP3 i WMA.
4Runner ma podwójne poduszki z przodu i sensory siły uderzenia zapobiegające wtórnym uszkodzeniom ciała. Przy fotelu kierowcy jest też przełącznik pozwalający zmniejszyć siłę wybuchu poduszek dla niższych kierowców. W modelu 4Runner Limited są też poduszki boczne w krawędziach przednich foteli, jak i przednia i tylna kurtyna boczna.
Ceny rocznika 2009 Toyoty 4Runner zaczynają się od 28 640 dol. za model SR5 2WD Automatic (V6). 4Runner Limited 4WD Automatic z silnikiem V8 kosztuje 39 360 dol. Oczywiście do podstawowego modelu można dokupić całą gamę dodatkowego wyposażenia, które może podnieść cenę auta do poziomu ponad 45 000 dol.
Toyota ma tak wiele propozycji na wydanie pieniędzy, że najlepiej wybrać się do zaprzyjaźnionego dilera Toyoty i przestudiować wszystkie propozycje, w zależności od przeznaczenia pojazdu. Istnieje tak wiele możliwości wyposażenia, że nie sposób zgadnąć samemu, ile wybrane auto będzie kosztować. Dopiero doświadczony sprzedawca Toyoty może nam doradzić, co powinniśmy zamówić wraz z autem i wtedy może ustalić dokładną cenę. Gdy zadowolimy się autem stojącym na placu, odpowiedź dostaniemy niemal od ręki.
Dla tych co mają więcej pieniędzy i chcieliby zamówić system nawigacyjny, serdecznie go polecam. Przyda się nie tylko w mieście, ale i po zjeździe z sieci dróg publicznych. System nawigacyjny można w tej chwili sterować również głosem. Wraz z nim przychodzi też kamera wbudowana w tylny zderzak, pokazująca na 7-calowym monitorze nawigacji, co znajduje się za naszym autem w chwili cofania. Wyszukiwanie punktu docelowego jest bardzo szybkie. Dotykowy monitor ułatwia obsługę, a nowe połączenie Bluetooth pozwala na podłączenie telefonów komórkowych i innego sprzętu. Na tył auta można też zamówić 9-calowy monitor wysuwany z sufitu wraz z odtwarzaczem DVD i bezkablowymi słuchawkami.
Jak wspomniałem, 4Runner utrzymuje cenę przez wiele lat użytkowania, jest wzorem niezawodności. Przewyższa europejskie SUV-y, przebija też o głowę poziom wykonania amerykańskich aut podobnego typu. Można więc pozwolić sobie na dopłacenie kilku tysięcy więcej za 4Runnera, ponieważ nie stracimy na naprawy i więcej uzyskamy za auto przy ponownej sprzedaży. Moi znajomi zawsze dziękują mi za polecenie 4Runnera i bardzo go chwalą – szczególnie za bezproblemową jazdę i tanią eksploatację.
 

Autor: Zbigniew Brożyna