Trudna decyzja: dr Dorota Andraka czy mec. Sławomir Platta?

0
12

Na czwartkowym zebraniu Komitet Parady Pułaskiego przyjął dwie kandydatury na Wielkiego Marszałka przyszłorocznej Parady Pułaskiego. Nominacje marszałkowskie przyjęli: dr Dorota Andraka, prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających, organizacji zrzeszającej 75 szkół i 10 tys. uczniów polonijnych, oraz odnoszący ogromne sukcesy mecenas Sławomir Platta, właściciel jednej z najbardziej znanych kancelarii prawniczych w Nowym Jorku The Platta Law Firm.

Komu przyjdzie stawić czoło licznym obowiązkom Wielkiego Marszałka jubileuszowej, 80. Parady Pułaskiego, dowiemy się 17 listopada br. Wtedy bowiem w parafii św. Stanisława Kostki przy New York Avenue na Staten Island, NY, odbędzie się głosowanie.

Głosy na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego oddawać mogą pełnoprawni członkowie Komitetu Parady Pułaskiego, którzy do końca października opłacą składki członkowskie. Członkiem może zostać każdy, bez względu na wiek oraz pochodzenie. Do Komitetu mogą się również zapisywać organizacje.

Obecnie Komitet Parady Pułaskiego ma na swej liście 3215 członków, z czego 1927 osób indywidualnych i 49 organizacji ma opłacone składki członkowskie na ten rok. Zarząd Komitetu spodziewa się, że podobnie jak w poprzednich latach, gdy nominowanych było więcej niż jedna osoba, w tym roku liczba członków zwiększy się znacznie przed listopadowym głosowaniem.

„Gdy mamy więcej niż jednego kandydata, na głosowanie przychodzi co najmniej 550, a czasami nawet 800 osób” – powiedział jeden z członków zarządu Komitetu Parady Pułaskiego. Tak było np. w ubiegłym roku, gdy losy ważyły się pomiędzy dr Donną Koch-Kapturski a Johnem Kwapniewskim. Wtedy salę do głosowania wypełniły tumy.

Funkcja Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego to wielki zaszczyt, ale też wiążący się z dużą odpowiedzialnością i obowiązkami. Marszałek m.in. musi brać udział w licznych spotkaniach z kontyngentami polonijnymi biorącymi udział w Paradzie Pułaskiego, wykorzystywać każdą okazję do tego, aby zapraszać Polonię oraz Amerykanów do wzięcia udziału w paradzie, udzielać wywiadów oraz zbierać fundusze potrzebne do zorganizowania tego ogromnego przedsięwzięcia na 5 Alei w Nowym Jorku.

„To wielki zaszczyt otrzymać nominację na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego – powiedziała dr Dorota Andraka, której kandydaturę zgłosiła zaangażowana w prace Komitetu Parady Pułaskiego działaczka polonijna Maria Bielska. – To zaszczyt dla szkolnictwa polonijnego. To nominacja dla 10 tys. uczniów, 1000 nauczycieli i ponad 20 tys. rodziców, związanych z polonijnymi szkołami, bo to też polskie szkoły po części stanowią paradę. To wielkie wyzwanie, ale takie, z którym można sobie poradzić.

Z wielką odpowiedzialnością stoję przed państwem i mówię, że moim marzeniem jest integrować Polonię i złączyć nas w jedną wielką rodzinę”. Dr Andraka powiedziała także, że ma przygotowany 18-stronicowy scenariusz na przyszłoroczną paradę. „Jest związany z rocznicą chrztu Polski. To projekt, który przedstawia obraz naszej młodzieży i parady w innej, ciekawej, integracyjnej formie. Pozwoli połączyć pokolenia oraz młodzież polsko-amerykańską z młodzieżą przyjeżdżającą z Polski na paradę” – mówiła dr Andraka.

Projekt ten prezes CPSD planuje zgłosić do Senatu RP z prośbą o dofinansowanie przyjazdu młodzieży oraz grup folklorystycznych na przyszłoroczną Paradę Pułaskiego. Przed paradą natomiast dr Andraka proponuje szereg programów integracyjnych.

Mecenas Sławomir Platta, którego kandydaturę wystawiła organizacja Pulaski Association of Business and Professional Men, w swym wystąpieniu powiedział, że głównym celem jego kandydatury jest zapewnić finansową stabilność Paradzie Pułaskiego na najbliższych kilka lat. „Patrzę na tę paradę jako na inwestycję w polską społeczność. Musimy się upewnić, że ta parada będzie kontynuowana przez kolejne lata. Na to potrzebujemy sponsorów, nie tylko z polonijnego środowiska, ale też spoza niego. Jestem biznesmenem i człowiekiem, który wie, jak zarabiać pieniądze. Gdy zaczynałem karierę kilka lat temu, zaczynałem od zera, ale udało mi się zbudować dobrze prosperującą kancelarię. Dzisiaj jestem dumny z tego, że mogę pomagać społeczności polonijnej” – powiedział.

Mecenas Platta ma też konkretny plan zapewnienia paradzie stabilności finansowej, poprzez zdobycie nowych sponsorów. „To zaawansowany plan biznesowy, który gotowy jest do realizacji” – zaakcentował mec. Platta. Zakłada on zorganizowanie ogromnego koncertu w Central Parku, w którym wystąpić mają polscy wykonawcy oraz dobre rockowe grupy amerykańskie.

Wstęp na koncert ma być darmowy, a jego celem jest przyciągnięcie dużej liczby widzów, nie tylko z polonijnego środowiska, ale również z amerykańskiego – z nowojorskiej metropolii oraz spoza niej, w tym z Chicago. „Zależy nam na tym, aby bawiąc się przy zespołach amerykańskich, tutejsza publiczność miała okazję zapoznać się z kulturą polską oraz zainteresować Paradą Pułaskiego” – powiedział mec. Platta, który chce, aby koncert był zorganizowany z wielkim rozmachem, co pozwoli pozyskać poważnych sponsorów korporacyjnych. Kandydat na Wielkiego Marszałka planuje też szereg różnego rodzaju imprez promujących polską kulturę, w tygodniu poprzedzającym Paradę Pułaskiego, jak również tuż po paradzie.
 

O kandydatach:
Mecenas Sławomir Platta jest prawnikiem procesowym oraz właścicielem kancelarii The Platta Law Firm. Jest również członkiem oraz zasiada w radzie dyrektorów Pulaski Association of Business and Professional Men oraz Stowarzyszenia Prawników Procesowych stanu Nowy Jork. Urodzony w Warszawie, od ponad 17 lat mieszka i pracuje w USA. Od ponad 10 lat, prowadząc swoją kancelarię na Manhattanie, służy bezpłatną pomocą prawną oraz wsparciem finansowym takim instytucjom i organizacjom, jak Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, fundacja Dobra Polska Szkoła, Medicus, PSO, Chopin&Friends, Polish American Fashion Foundation, 4K Run oraz wiele innych. Wspomaga też finansowo polskich studentów prawa poprzez stypendium dla tych, którzy chcą kontynuować edukację prawną w USA.
Przeszedł do historii adwokatury w Nowym Jorku jako jedyny polski prawnik, który stworzył w 2011 r. precedens prawy, zmieniający prawo dla całego stanu. Od lat jest honorowany prestiżową nagrodą „Super Lawyer”, utrzymując się niezmiennie w ścisłej czołówce rankingów najlepiej zarabiających kancelarii prawnych na Manhattanie.

Dr Dorota Andraka posiada tytuł magistra z nauczania początkowego oraz doktorat z nauk humanistycznych. Od 1994 r. pełni funkcję dyrektora Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św.św. Cyryla i Metodego na Greenpoincie. W 2003 r. została wybrana na zastępcę, a potem na prezesa Centrali Polskich Szkół Dokształcających, zrzeszających 75 szkół polonijnych na Wschodnim Wybrzeżu. Jako prezes dąży do podnoszenia rangi szkolnictwa polonijnego, wspiera działalność mającą na celu krzewienie tradycji i kultury polskiej orz pielęgnowanie języka polskiego.
Od 2010 r. współpracuje z uczelniami polskimi i amerykańskimi jako lektor języka polskiego. Od 20 lat organizuje szkolenia i warsztaty metodyczne dla nauczycieli oraz warsztaty psychologiczne dla rodziców i uczniów. Między innymi w 2009 r. we współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej zorganizowała dla polonijnych nauczycieli studia podyplomowe, w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, w 2014 r. zorganizowała zjazd Nauczycieli i Komitetów Rodzicielskich w Nowym Jorku, w którym uczestniczyło 500 osób z Europy i Ameryki, organizuje obozy integracyjne w Polsce, rekolekcje w Amerykańskiej Częstochowie, spotkania ze sławnymi ludźmi, konkursy oraz Festiwal Szkół Polonijnych.
Od 2010 r. odpowiedzialna jest za egzamin certyfikacyjny z języka polskiego, a od 2013 za egzamin LOTE i prowadzi rozmowy z Board of College dotyczące testów AP.
W 2010 r. została członkiem Rady Polonijnej przy ministrze edukacji narodowej i przez kilka lat pracowała w komisji opracowującej podstawy programowe dla szkół polonijnych.
W czasie jej kadencji jako prezesa CPSD została sponsorem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, dzięki czemu od 2012 r. uczniowie klas maturalnych otrzymują stypendia naukowe.
Za swoją pracę dr Andraka otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP oraz Medal Amicis Universitatis Marie Curie-Skłodowskiej.

Autor: AS