Tu słowo „patriotyzm” nie brzmi patetycznie

28

Wybór ciekawych metod dydaktycznych do zachęcenia jak największej liczby uczniów polskiego pochodzenia do uczęszczania w soboty do polskiej szkoły to zapewne duże wyzwanie dla polonijnych nauczycieli. Jedną ze szkół, która wdraża i akceptuje ciekawe metody dydaktyczne, jest Polska Szkoła Dokształcająca im. Sienkiewicza na Brooklynie, pozostająca pod prawną opieką Towarzystwa Oświatowego im. Sienkiewicza.

W sobotę, 11 kwietnia, uczniowie tej szkoły odwiedzili Polsko-Amerykańskie Muzeum w Port Washington na Long Island. Wycieczkę zorganizowała dyrektorka szkoły Anna Kubicka. W styczniu bieżącego roku, podczas spotkania na terenie szkoły z weteranami powstania warszawskiego, Wandą Lorenc i Mieczysławem Madejskim, pani dyrektor widząc zainteresowanie historią AK i II wojny światowej, przyrzekła uczniom klas starszych zorganizowanie wycieczki do muzeum historycznego w Port Washington. W muzeum mogli kontynuować rozmowy z poznanymi już uczestnikami powstania warszawskiego, aktualnie przewodnikami w Polsko-Amerykańskim Muzeum w Port Washington. Dla przypomnienia: Wanda Lorenc to uczestniczka powstania warszawskiego, sanitariuszka Armii Krajowej, ps. „Julita” i „Mikrus”, członkini Narodowych Sił Zbrojnych, więźniarka obozów koncentracyjnych we Flossenburg, Ravensbruck i Spandau. Mieczysław Madejski – żołnierz powstania warszawskiego w zgrupowaniu Radosława na Woli ps. „Marek”, weteran II wojny światowej.

W wycieczce udział wzięło 50 uczniów: klasa V z wychowawczynią Joanną Pantuchowicz, klasa VI z wychowawczynią Anną Trykozko, kl. VII z wychowawczynią Małgorzatą Dąbrowską, kl. VIII z wychowawcą Piotrem Ratkiewiczem oraz pełniącymi obowiązki opiekunów rodzicami: Agnieszką Kobeszko, Krystyną Ignatowicz, Piotrem Starcem. W progach muzeum na uczniów czekała jego prezes Barbara Szydłowski – wieloletnia pasjonatka w utrzymaniu i powiększaniu zawartości zbiorów. Zaprosiła uczestników do sali konferencyjnej, gdzie przedstawiła zebranym krótką historię założenia tej muzealnej placówki.

Powstała ona 20 stycznia 1977 roku, a jej inicjatorami byli: Chester Wróbel, dr Raymond Adamczak i Julian Jurus. Społecznikom zależało bardzo nie tylko na zgromadzeniu świadectw  historii i kultury polskiej w jednym miejscu, ale także na zaprezentowaniu bogatej polskiej tradycji amerykańskim przyjaciołom i rodakom urodzonym już w USA. Oficjalne otwarcie muzeum odbyło się 23 kwietnia 1978 roku w Domu Polskim w Port Washington przy 5 Pulaski Pl. Pierwszy prezes Polish American Museum Foundation Chester Wróbel – wraz z przedstawicielem ówczesnych władz Nassau County Michaelem Tully oraz prezesem Polish American Citizens Henrym Zebrowskim – dokonał przecięcia biało-czerwonej wstęgi. W ten symboliczny sposób oficjalnie zainaugurowano działalność nowej polsko-amerykańskiej instytucji. Od 1987 roku władze zaakceptowały ostatecznie jej nazwę – The Polish American Museum.

Uczniowie z Brooklynu byli zachwyceni zbiorami, zwiedzali muzeum podzieleni na dwie grupy, które oprowadzali znani im uczestnicy powstania warszawskiego.

Mimo dość krótkiego istnienia jest to unikalna placówka o charakterze historyczno-edukacyjnym, w której znajdują się dokumenty sięgające początków państwa polskiego. Muzeum jest w posiadaniu kolekcji mundurów wojskowych i militariów z okresu I i II wojny światowej. To tutaj znajdują się ciekawe pamiątki, ukazujące osiągnięcia naszych wybitnych rodaków, naukowców-noblistów, światowej sławy muzyków, artystów malarzy, których obrazy zdobią ściany muzeum. W zbiorach bibliotecznych znajdują się oryginalne publikacje, a nawet starodruki. W sali przedstawiającej poczet królów Polski uczniowie klas V i VI wykazali się doskonałą wiedzą, nie tylko bezbłędnie rozpoznali kolejnych władców, ale wymienili ich zasługi dla Polski. Zgromadzeni w pięknej bibliotece uczniowie klasy VIII wyrecytowali wzruszonemu przewodnikowi całą Inwokację z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W trakcie lunchu w muzealnej kafeterii uczniowie nadal zasypywali przewodników pytaniami. Nauczyciele i rodzice zgodnie stwierdzili, że w takich miejscach lekcje mogłyby odbywać się częściej. Na zakończenie, w imieniu wszystkich uczestników wycieczki, Anna Trykozko podziękowała opiekunom muzeum i przewodnikom za wspaniałą lekcję historii i tradycji polskich. „To miejsce jest niezwykłe – powiedziała nauczycielka. – Tutaj słowo 'patriotyzm' nie brzmi patetycznie. Czuliśmy się w tym miejscu jak w prawdziwym pięknym polskim domu, wypełnionym miłością do Polski. W takim otoczeniu rozbudzenie miłości do ojczyzny jest znacznie prostsze”.

Dzięki takim miejscom, my nauczyciele, mamy wspaniałą okazję, by podać młodym ludziom wiedzę w innej formie niż tradycyjne lekcje. To muzeum powinno tętnić życiem. Każda polonijna klasa, każda polonijna rodzina powinna mieć okazję, by „dotknąć” historii i kultury naszej dalekiej ojczyzny, stwierdzili niemal jednogłośnie nauczyciele i rodzice z PSD im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie.

***
The Polish American Museum
16 Belleview Avenue
Port Washington, New York 11050
tel. (516) 883-6542

Autor: Elżbieta Popławska