Uczniowie w Clark powitali wakacje

206
JANUSZ M. SZLECHTA

Uczniowie klas od zerówki do czwartej Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ, zakończyli rok szkolny w sobotę, 1 czerwca. Jako że był to Dzień Dziecka, posypały się serdeczne życzenia dla uczniów zarówno ze strony dyrekcji szkoły, jak i kierownictwa Fundacji. Po zakończonej uroczystości dzieci i rodzice zostali zaproszeni na piknik, gdzie było fajne jedzenie i zabawy.

Klasa 0b z wychowawczynią Aleksandrą Stepniewską z lewej, z książkami. Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Wśród gości byli: Izabela Spólnik-Zuska – menedżer oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Union, NJ, oraz znakomity trener szermierki Janusz Młynek.
Najpierw ksiądz Tomasz Koszałka z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden, NJ, odprawił mszę świętą, podczas której wszyscy modlili się o „dobre wakacje”. Co ciekawe, ksiądz nie wygłosił kazania, lecz zaprosił do siebie – w pobliże ołtarza, który stał na scenie – wszystkie dzieci. I rozmawiał z nimi przede wszystkim o wakacjach. Była to fajna, pełna radości i uśmiechów, rozmowa. „Podziękujmy Bogu za miniony rok szkolny i poprośmy go o dobre wakacje – powiedział ksiądz Tomasz. – Pamiętajcie, że nie mamy wakacji od Pana Boga. Dlatego chcę was prosić, abyście w czasie wakacji, codziennie rano i wieczorem, chociaż przez minutkę, modlili się do Pana Boga za… rodziców. A dzisiaj, kiedy kończymy rok szkolny, podziękujmy rodzicom i nauczycielom za ich pracę”. Na koniec ksiądz Tomasz złożył uczniom najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Dziecka, dodając: “Proszę, abyście wszyscy byli grzeczni jak anioły!”.
Po mszy dyrektorka szkoły Eliza Maziarz powitała serdecznie dzieci, rodziców i nauczycieli. Złożyła uczniom życzenia z okazji Dnia Dziecka.
Następnie na salę weszli uczniowie klasy 0a z wychowawczynią Agnieszką Gawkowską, a następnie uczniowie klasy 0b z wychowawczynią Aleksandrą Stępniewską. Odbyła się tak zwana graduacja. Uczniowie otrzymali dyplomy i pięknie wydane książki pt. „Nasza Polska”. Od września będą już uczniami klasy pierwszej.
Następnie odbyła się graduacja uczniów klas czwartych, którzy w nowym roku będą już uczniami klasy piątej. „W imieniu uczniów klas czwartych i rodziców żegnamy dzisiaj szkołę sobotnią, gdyż w przyszłym roku szkolnym – już jako uczniowie klas piątych – będą mieć zajęcia w piątki wieczorem” – powiedziała przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Aneta Argasiński.

Klasa 0a z nagrodami i dyrektorem Elizą Maziarz, przemawia wychowawczyni Agnieszka Gawkowska. Foto: Janusz M. Szlechta


A potem Tomasz Szybowski, prezes Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, złożył dzieciom życzenia. Podziękował też nauczycielom za ich mrówczą pracę z dziećmi. „Dziękuję wam, że zdecydowaliście się uczyć dzieci w naszej szkole. Dzięki wam ta szkoła istnieje, dzieci uczą się języka polskiego i polskiej kultury. I zapraszam rodziców do współpracy” – powiedział prezes Szybowski. Wraz ze swoją zastępczynią, wiceprezes Małgorzatą Stępień, wręczył nauczycielkom kwiaty.
A na koniec wszystkich czekała niespodzianka. Na scenie pojawili się uczniowie tworzący szkolne kółko teatralne. Zaprezentowali dynamiczny program o… abecadle. Widzowie dowiedzieli się między innymi o tym, co przydarzyło się literkom, które chciały wejść na piec i… spadły, usłyszeli też wiersz Wandy Chotomskiej „Literki”.
Kółko teatralne prowadzą dwie nauczycielki: Elżbieta Krakowski i Joanna Przybysz.

Nauczycielki otrzymały od kierownictwa Fundacji kwiaty w podziękowaniu za ich ogromną pracę. Na zdjęciu (od lewej): Beata Wiśniowski, Eliza Maziarz – dyrektorka szkoły, Iwona Stępniewski – wicedyrektorka, Aleksandra Stępniewska, Marzena Szawiński, Agnieszka Gawkowska, Katarzyna Sumara, Emilia Denert i Justyna Bates. Z mikrofonem Tomasz Szybowski. Foto. Janusz M. Szlechta.


“Rok szkolny zakończył się pełnym sukcesem – powiedziała „Nowemu Dziennikowi” Eliza Maziarz, dyrektorka szkoły. – Polska Fundacja Kulturalna wraz ze szkołą prężnie się rozwija, ku satysfakcji dzieci, młodzieży, rodziców i Polonii. Kontynuując ideę założycieli Fundacji, krzewimy ducha patriotyzmu, rozwijając jednocześnie naszą kulturę i język polski. W myśl głoszonego przez nas hasła: ‘Mówię, czytam i piszę po polsku’ wszystkie dzieci, na zakończenie roku, otrzymały pięknie wydane lektury szkolne. Celem naszym jest, aby każde dziecko, kończąc Polską Szkołę Dokształcającą Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark miało w domu podstawowy zbiór polskiej literatury. Rok szkolny jeszcze się zupełnie nie zakończył, a w Fundacji trwają już przygotowania do sierpniowych, wakacyjnych zajęć dla dzieci. Opracowywany jest także program edukacyjny i zajęcia pozalekcyjne na nowy rok” – dodała pani dyrektor.
Dzień wcześniej, w piątek, zakończyli naukę uczniowie starszych klas, od piątej do jedenastej. A więc wakacje czas zacząć!

Aktorzy szkolnego kółka teatralnego mówią o tajemnicach polskiego abecadła. Kółko prowadzą nauczycielki: Elżbieta Krakowski (pierwsza z lewej) i Joanna Przybysz (pierwsza z prawej). FOTO: Janusz M. Szlechta
Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego aula w Fundacji była pełna. Z przodu siedzą dzieci z klas zerowych. FOTO: Janusz M. Szlechta