Unia nas zbliża – Opłatek PSFCU w Cracovii w Wallington, NJ

0
1

Pierwsze odbyło się 4 grudnia w Giando on the Water na nowojorskim Brooklynie, drugie – 5 grudnia w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallingtonie, NJ, a trzecie – 8 grudnia w Lone Tree Manor Banquet Hall w Niles, nieopodal Chicago, w stanie Illinois. Rada Dyrektorów i Zarząd Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej na każdy z tych wieczorów opłatkowych i wspólne śpiewanie kolęd zaprosili pracowników Unii oraz przedstawicieli firm i organizacji z nią współpracujących.

Przedstawiciel „Nowego Dziennika” uczestniczył w przedświątecznym spotkaniu, które odbyło w Polskim Domu Cracovia Manor w Wallingtonie, NJ. A gości było naprawdę wielu. Radę Dyrektorów Unii reprezentowali: Ryszard Bąk (skarbnik), Leszek Wojtkowski i Paweł Maciąg. Był też Leon Fuks – członek Komisji Nadzorczej. Przybyli przedstawiciele Komitetu Parady Pułaskiego: Jadwiga Kopala, Elżbieta i Darek Pawluczukowie, Józef Pałka, prowadzący w Cracovii Joseph's Dance Studio, a Stowarzyszenie Podhalan w New Jersey – Koło nr 6 im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera reprezentowała prezes Małgorzata Stopka z grupą górali.

Obecni byli członkowie zarządu Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ: Tomasz Szybowski – prezes i Małgorzata Stępień – wiceprezes. Przedstawicielem weteranów był Antoni Domino – szef Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Okręg 2. Przybyła też liczna grupa z Komitetu Obchodów Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego z jej przewodniczącym Tadeuszem Antoniakiem z Filadelfii, PA.

Uczestników tego specjalnego spotkania powitał Bogdan Chmielewski, dyrektor wykonawczy PSFCU. „Kończy się rok 2018. Był to udany rok dla naszej Unii – powiedział. – Depozyty w mijającym roku wzrosły o 90 milionów dolarów, a udzielone pożyczki o ponad 50 milionów. W 2018 roku dołączyło do nas ponad 9 tysięcy nowych członków, a to oznacza, że jest nas już pawie 100 tysięcy. W tym roku otworzyliśmy dwa nowe oddziały: w Stroudsburgu w stanie Pensylwania oraz w Chicago. Pomimo dużych wydatków zysk netto w tym roku przekroczy 15 milionów dolarów – jest to rekordowy wynik w historii Unii.

Na nasz sukces składa się praca wielu osób – podkreślił dyrektor Chmielewski. – Jest to praca społeczna członków Rady Dyrektorów i wszystkich naszych pracowników. Dziękuję wam wszystkim za codzienny wysiłek. Na początku 2019 roku powinniśmy osiągnąć 2 miliardy dolarów aktywów. To oznacza, że jesteśmy największą etniczną Unią w USA i największą polską instytucją finansową poza granicami Polski.

W ciągu roku przeznaczamy blisko 2,5 miliona dolarów na wspieranie polonijnych mediów, organizacji i różnych wydarzeń. Traktujemy to jako nasz moralny obowiązek. W 2017 roku uczestniczyliśmy jako Unia w 475 wydarzeniach polonijnych. W kończącym się roku Unia wspierała wiele wydarzeń, bo był to przecież rok, kiedy obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. To bardzo nas, Polaków żyjących w USA, zbliżyło do siebie.

Życzę wam wszystkim zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia w gronie najbliższych i wielu sukcesów finansowych w Nowym 2019 Roku – powiedział na zakończenie dyrektor Bogdan Chmielewski”.

Przy okazji zaprosił do uczestnictwa w akcji charytatywnej „Świąteczny Uśmiech Dziecka”, którą Unia realizuje wspólnie z Fundacją Uśmiechu Dziecka w Nowym Jorku. Jej celem jest zbiórka funduszy na pomoc potrzebującym dzieciom w USA oraz dla wybranych hospicjów dla dzieci w Polsce. W każdym oddziale Unii (a także drogą internetową) można złożyć donację na rzecz: Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie (rekomendowany przez pierwszą damę RP), Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci we Wrocławiu, Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dudkiewicza SAC w Gdańsku oraz Fundacji Uśmiech Dziecka w Nowym Jorku. Akcja ruszyła 23 listopada i potrwa do końca grudnia. Do tej pory zebrano ponad 40 tysięcy dolarów.

W świąteczną atmosferę wprowadzili zebranych gości dwaj młodzi artyści: Piotr Buszewski (tenor), który ma za sobą występ w New York Opera, oraz pianista Michał Biel, absolwent Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Zaprezentowali najpiękniejsze polskie kolędy, m.in.: „Jezus malusieńki”, „Cicha noc”, „Oj maluśki, maluśki” i „Bracia, patrzcie jeno”. Zaśpiewali też utwór „Legiony”. „W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Utwór ten nosił tytuł ‘My, Pierwsza Brygada‘, znany był też pod tytułem ‚Legiony‘ lub ‚Legiony to żołnierska nuta‘. Był pieśnią I Brygady Legionów Polskich, dowodzonych przez Józefa Piłsudskiego. Przez pewien czas utwór ten był uważany za polski hymn” – przypomniał Piotr Buszewski.

Ksiądz kanonik Feliks Marciniak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wallington, w towarzystwie księdza Ireneusza Pierzchały z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden, NJ, pobłogosławił opłatki i posiłek, który już czekał na uczestników spotkania. Życzył wszystkim świąt Bożego Narodzenia pełnych łask bożych, i abyśmy podczas nadchodzących świąt byli blisko Boga, ale też blisko siebie.

I nadszedł ten najważniejszy i najpiękniejszy moment podczas tego spotkania. Każdy brał opłatek do ręki i rozpoczęło się składanie życzeń. Trwało to trochę, bo było blisko 150 osób, a życzeniom towarzyszyły uśmiechy i uściski. Potem wszyscy zasiedli przy stołach, aby zjeść pyszną kolację, przygotowaną zgodnie z polską tradycją.
Po kolacji miało miejsce jeszcze jedno miłe i ważne wydarzenie. Otóż przedstawiciele kilku polonijnych organizacji podziękowali zarządowi i Radzie Dyrektorów naszej Unii za ich wspieranie. Podkreślali, że gdyby nie PSFCU, to wielu wydarzeń nie byłoby, a jeśli już, to na pewno miałyby mniejszy wymiar.

Janusz Młynek, twórca polskiej szkoły szermierki, podziękował za wspieranie jego programów. Szczególne podziękowania złożył pracownikom Unii w oddziale w Linden, NJ.

Jerzy Karwowski – prezes Związku Polonijnych Klubów Piłkarskich podkreślił, że dzięki Unii możliwe jest szkolenie młodych piłkarzy, a wielu z nich – również dzięki finansowemu wsparciu Unii – kończy studia. „Dziękujemy serdecznie naszej Unii za tę ogromną pomoc” – podkreślił.

Paweł Myśliwiec, który objął kierownictwo Polish American Sport Association po Andrzeju Krygowskim, powiedział, że PASA od pięciu lat organizuje bieg „Polonia for 5K” z udziałem polskich gwiazd sportu, m.in. Justyny Kowalczyk i Zbigniewa Bródki. „Dziękujemy Unii za to, że wspiera nas w organizowaniu tych biegów, ale także innych wydarzeń sportowych” – powiedział Paweł Myśliwiec.

„Dziękuję PSFCU za wspieranie mojej działalności tanecznej wśród Polonii. Bez tej pomocy wielu wydarzeń na parkiecie by nie było” – dodał Józef Pałka, który wychował wielu mistrzów Stanów Zjednoczonych oraz mistrzów świata w tańcach towarzyskich.

Tadeusz Antoniak podkreślił, że to, iż pomnik Żołnierzy Niezłomnych stanął w Amerykańskiej Częstochowie, jest w dużej mierze zasługą właśnie Unii. Podziękował tej instytucji za wspieranie szlachetnych postaw i działań wspierających Polonię i służących kultywowaniu polskiej historii.

Autor: AS, (IAR)