USA na celowniku BMW X1

0
9

Również pierwszy kwartał tego roku bije wszelkie rekordy, głównie dzięki znakomitej sprzedaży w Chinach, jak i w Stanach Zjednoczonych. W marcu tego roku Grupa BMW sprzedała 185 tys. i 728 aut marki BMW, MINI i Rolls-Royce. Był to najwyższy wynik sprzedaży jednomiesięcznej w historii firmy, jak i najlepsze trzy kolejne miesiące w całej dotychczasowej historii.

CAŁKOWITY DOCHÓD BMW W ROKU 2011 PRZEWYŻSZYŁ POPRZEDNI O 13,8 PROC. I WYNOSIŁ 68,821 MILIARDÓW EURO. W roku 2011 sprzedano 1,668,982 aut marki BMW, MINI i Rolls-Royce, co stanowiło poprawę o 14,2 proc. w stosunku do roku 2010. W bieżącym roku, według przewidywań, padnie kolejny rekord.

W przyszłości będzie jeszcze więcej ciekawych propozycji niemieckiej marki. BMW podpisało kilka miesięcy temu umowę z Toyotą/ Lexusem na współpracę w dziedzinie konstrukcji silników, napędów hybrydowych i baterii. Toyocie i Lexusowi bardzo są potrzebne na wielu rynkach między innymi silniki turbodiesla BMW o pojemnościach 1,6 i 2,0 litra. Natomiast BMW pragnie przyspieszyć, dzięki Toyocie, prace nad elektrycznym systemem napędu eDrive. Bezcennym wkładem Toyoty do spółki z BMW są też nowoczesne baterie litowo-jonowe.

Na trwającej obecnie w Pekinie wystawie BMW pokazało kilka modeli aut. Z myślą o coraz bogatszych chińskich klientach wystawiono tam przedłużoną wersję BMW “trójki” przygotowaną specjalnie na chiński rynek. Ponadto w Pekinie swoją azjatycką premierę miało elektryczne BMW i3 Concept, nowe BMW X6, BMW X3 xDrive28, BMW M6 Coupe, BMW 6 Series Gran Coup, jak i nowe serwisy BMW ConnectedDrive, w tym aplikacje internetowe będące częścią składową oferty BMW ConnectedDrive.

JEDNAK W CHINACH NIE POJAWIŁO SIĘ NAJNOWSZE BMW X1, KTÓREGO ŚWIATOWA PREMIERA MIAŁA NIEDAWNO MIEJSCE NA MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWIE SAMOCHODOWEJ W NOWYM JORKU (NYIAS). Ten mały użytkowo-sportowy pojazd żywi ogromne nadzieje monachijskiej firmy w stosunku do rynku północnoamerykańskiego.

BMW X1 udowodniło już w Europie, że potrafi radzić sobie zarówno z wyzwaniami codziennej eksploatacji, jak i z poruszaniem się po mniej komfortowych nawierzchniach – dlatego nadszedł czas na podbój nowego rynku. Ten wszechstronny samochód kompaktowy segmentu premium pojawi się na północnoamerykańskim rynku jesienią roku 2012 i uzbrojony będzie w najnowocześniejszą technologię napędu, innowacyjne elementy wyposażenia, zmodyfikowane elementy stylistyczne oraz udoskonalone wnętrze.

Model BMW X1 produkowany jest w fabryce BMW w Lipsku. Stylistyka nadwozia BMW X1 nadaje nowej sylwetce bardziej muskularnego wyglądu. Zmodyfikowane wnętrze ma obecnie więcej eleganckich dodatków świadczących o przynależności kompaktowego modelu X1 do klasy premium.

W STANACH ZJEDNOCZONYCH NOWE BMW X1 WYPEŁNI LUKĘ W NIŻSZYM SEGMENCIE SUVÓW. Wielkie aglomeracje amerykańskie potrzebują mniejszego pojazdu w tej klasie, łatwiejszego w parkowaniu i w manewrowaniu po ciasnych parkingach i zakorkowanych drogach. Co ważne, przy rosnących cenach benzyny, BMW X1 pali mniej od większych modeli BMW X5, czy nawet X3. Mocne silniki wyposażone w technologię BMW TwinPower Turbo oraz zastosowanie standardowej technologii EfficientDynamics pozwalają nowemu BMW X1 stać się liderem ekonomicznej jazdy.

Na wygląd nowego BMW X1 składają się typowe dla BMW proporcje oraz elementy stylistyczne, charakterystyczne dla modeli BMW X. Duża maska, szeroki rozstaw osi oraz cofnięty przedział pasażerski podkreślają dynamiczne zacięcie samochodu. Światła akcentowe LED, które wraz z diodowymi pierścieniami do jazdy dziennej wchodzą w skład opcjonalnego pakietu świateł ksenonowych, tworzą wizerunek klasycznego BMW. Boczne kierunkowskazy zostały zintegrowane z zaprojektowanymi na nowo lusterkami zewnętrznymi.

NAPĘD X1 BĘDZIE MIAŁ TWINPOWER TURBO, CZYLI UKŁAD TURBODOŁADOWANIA, DZIAŁAJĄCY W OPARCIU O ZASADĘ PODWÓJNEGO DOŁADOWANIA (TWIN SCROLL), bezpośredni wtrysk paliwa High Precision Direct Petrol Injection, układ płynnej regulacji skoku zaworów VALVETRONIC oraz układ zmiennej regulacji faz rozrządu Double-Vanos.

Zarówno w uznanym sześciocylindrowym silniku rzędowym, pracującym pod maską BMW X1 xDrive35i – rozwijającym moc 306 hp – jak i w nowej czterocylindrowej jednostce o mocy 245 hp, napędzającej BMW X1 sDrive28i oraz BMW X1 xDrive28i, technologia ta zapewnia błyskawiczny przyrost mocy, wysoki moment obrotowy oraz wysoką wydajność. Oba silniki współpracują w modelach amerykańskich ze standardową przekładnią automatyczną oraz elementami z zakresu programu EfficientDynamics, takimi jak funkcja Auto Start-Stop (tylko 28i), odzysk energii hamowania, elektryczne wspomaganie kierownicy, sterowanie agregatami pomocniczymi w zależności od faktycznego zapotrzebowania oraz opony o niskich oporach toczenia.

Modele BMW X1 sDrive28i z tradycyjnym dla marki napędem na tylne koła oraz BMW X1 xDrive35i z napędem na wszystkie koła będą oferowane wyłącznie na rynku północnoamerykańskim. Inteligentna technologia napędu na cztery koła stosowana w BMW X1 xDrive35i i BMW X1 xDrive28i rozdziela moment obrotowy pomiędzy koła przedniej i tylnej osi w zależności od warunków drogowych i pogodowych. Sterowana elektronicznie technologia BMW xDrive nie tylko optymalizuje trakcję na drogach o słabej przyczepności, ale również zwiększa dynamikę jazdy w zakrętach.

Autor: ZBIGNIEW BROŻYNA