VI Konkurs Historyczny o żołnierzach wyklętych

0
0

Do 15 kwietnia można wysyłać prace związane z szóstą edycją konkursu historycznego dotyczącego żołnierzy wyklętych. Jego celem jest m.in.: pobudzanie i utrwalanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębienie wiedzy historycznej, kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży, zachęcenie młodych twórców do doskonalenia umiejętności plastycznych, popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, kultywowanie wartości i ideałów oraz postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej, a przede wszystkim upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, który obchodziliśmy 1 marca.

Przedmiotem konkursu jest przygotowanie pracy artystycznej na temat żołnierzy wyklętych, charakteryzującej się pomysłowością, oryginalnością i samodzielnością wykonania. Natomiast tematem może być postać dowolnego bohatera, wydarzenia, konspiracji czy innych zagadnień historycznych lub społecznych dotyczących ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej.

Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich, a także osób osadzonych w aresztach śledczych. Dla tych ostatnich jest ona zarazem elementem resocjalizacyjnym. W związku z dużym przedziałem wiekowym potencjalnych uczestników konkursu został on podzielony na pięć kategorii, charakteryzujących się różnym poziomem trudności zadań przed nimi stawianych.

Wśród propozycji są m.in.: prace plastyczne, literackie, poetyckie, a nawet filmowe. Na laureatów konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody, które zostaną wręczone 24 maja br. podczas uroczystej gali w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wyniki zostaną oficjalnie ogłoszone 14 maja na stronie internetowej organizatora: www.komitet-pamieci-pileckiego.com. Tam też można znaleźć pełny regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje na jego temat, a także pobrać formularze związane ze zgłoszeniem swojego uczestnictwa włącznie z adresem, na który należy wysłać prace.

Autor: WueM