W oczekiwaniu na kolejne polonijne święto

189
Jadwiga Kopala w Konsulacie Generalnym RP podczas odbierania marszałkowskich insygniów Foto: Archiwum Jadwigi Kopala

“Numer parady pozostaje niezmienny, ponieważ liczymy w kolejności, a nie latami odbyte parady. Ta 83. Parada Pułaskiego pozostaje przesunięta na rok 2021. Główny Marszałek pozostaje ten sam i będę kontynuowała swoją działalność oraz dalsze przygotowania w przyszłym roku” – mówi Jadwiga Kopala, Wielka Marszałek Parady Pułaskiego 2020.

Czy w przyszłym roku odbędą się ponowne wybory marszałków i miss w poszczególnych polonijnych dystryktach?

– Ze względu na zaistniałą sytuację pandemii i niemal natychmiastowe restrykcje z tym związane, nie wszystkie oddziały miały możliwość przeprowadzenia wyborów Miss Polonia i zorganizowania uroczystości przekazania szarfy Marszałkom wybranym na 83. Paradę Pułaskiego. Każda zaplanowana uroczystość musiała być odłożona, nawet kilkakrotnie, ze względu na zmieniającą się sytuację. Czekamy, aby czas zagrożenia minął i wówczas będzie możliwość dokończenia planowanych działań dla grup, które nie dokonały wyboru lub nie miały możliwości zrobić tego uroczyście. Trzeba nadmienić, że bale Miss Polonia są imprezami dochodowymi na pokrycie kosztów związanych z wyjazdem na Paradę Pułaskiego.

W tym roku miała się odbyć 83. Parada. Czy numer kolejnej pozostaje niezmieniony, a wybrany Wielki Marszałek będzie kontynuował swoją społeczną działalność w przyszłym roku?

– Numer parady pozostaje niezmienny, ponieważ liczymy w kolejności, a nie latami odbyte parady. Ta 83. Parada Pułaskiego pozostaje przesunięta na rok 2021. Główny Marszałek pozostaje ten sam i będę kontynuowała swoją działalność oraz dalsze przygotowania w przyszłym roku. Parada jest dużym przedsięwzięciem, w którym uczestniczy każdego roku kilkanaście tysięcy osób. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności i towarzyszącej temu wydarzeniu ogromnej pracy logistycznej. Główny Marszałek otrzymuje wsparcie członków  Głównego Komitetu Parady. Wszyscy pracujemy społecznie i potrzebujemy na to wiele czasu. Przy tej okazji chciałabym bardzo serdecznie podziękować wszystkim społecznikom, z każdego miasta i stanu, za ich pracę. Dzięki Wam, drodzy Przyjaciele, możemy realizować  program największego święta Polonii, zaprezentować naszą kulturę, tożsamość i  życiowe osiągnięcia we wspólnocie amerykańsko-polskiej. Dlatego podkreślam jeszcze raz, że bezpieczeństwo i zdrowie są dla mnie i całego Głównego Komitetu sprawą najważniejszą.

Jak Zarząd Główny Parady Pułaskiego i Marszałek w okresie pandemii przygotowuje się do tego wydarzenia?

– Jak wcześniej wspomniałam, odbyło się już kilka uroczystości wyborów, aktywnie uczestniczyłam we wszystkich tych uroczystościach, udzieliłam wiele wywiadów do prasy, radia i telewizji. Mogliście państwo na bieżąco śledzić moje działania wirtualnie, np w Radiu Rampa, uczestniczyłam w wydarzeniach religijnych związanych z 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II (które współorganizowałam). Informacje o nowościach i wszelkich zmianach przekazywałam za pośrednictwem Facebooka. Bez względu na pandemię, pracuję nad pamiątkową polonijną książką, która będzie wydana przed głównym bankietem w NY Marriott Marquise. Będzie to wyjątkowa książka zawierajaca sylwetki znanych społeczników, będą w niej życzenia, jak również historie i obecne działania poszczególnych działaczy, zarządów oraz sukcesy, jakimi mogą się poszczycić polonijni biznesmeni – zarówno w pracy zawodowej, jak i społecznej. Do wszystkich informacji dołączę piękne, kolorowe zdjęcia.

Wiele miejsca w tej książce poświęcam św. Janowi Pawłowi II.  Z radością informuję, że będzie to również księga historyczna, prezentująca Polonię dawniej i dziś. Jestem pewna, że każdy czytelnik zauważy różnice w rozwoju zawodowym i intelektualnym naszej grupy etnicznej, porównując np. lata 70. i obecne.

Kiedy otrzymaliście wiadomość, że parada Pułaskiego w tym roku została odwołana?

– W sierpniu przewodniczący Głównego Komitetu Parady Pułaskiego pan Richard Zawisny otrzymał taką wiadomość od władz miasta Nowy Jork. Informację natychmiast przesłaliśmy do wszystkich członków naszej organizacji.

A jakie przygotowania odłożone zostały na przyszły rok?

– Wszystkie niedokończone uroczystości: wybory marszałków, programowe zabezpieczenia, czyli zbiórka funduszy na programy kulturalne, dekoracje, zaproszenia i rozmowy z gośćmi zostały odłożone na później. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z naszą stroną internetową www.pulaskiparade.org oraz profilem na Facebooku: FB.com/PulaskiParade. Ponadto – do wpisu w księdze pamiątkowej z okazji 83 Parady Pułaskiego, która odbędzie się w 2021 roku.

Rozmawiała Elżbieta Popławska