Wakacje na wesoło z językiem polskim

159
Weronika Szybowski (6,5 roku), uczestniczka "Wakacji na wesoło z językiem polskim", prezentuje swoje prace wykonane podczas zajęć ZDJĘCIA: POLSKA FUNDACJA KULTURALNA

Dobiegł końca pierwszy turnus „Wakacji na wesoło z językiem polskim” w Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ. Turnus rozpoczął się 21 maja i trwał cały miesiąc. Drugi miesięczny turnus rozpoczął się we wtorek, 23 czerwca.

Oferowany jest ciekawy program (nie są to typowe zajęcia lekcyjne) oparty na połączeniach wideo online. Nie ma limitu wiekowego. W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci już w wieku 3 lat i młodzież, również rodzice, babcie i dziadkowie. Zajęcia prowadzone są wyłącznie piękną, płynną i zrozumiałą polszczyzną. Każdy uczestnik ma możliwość aktywnego uczestniczenia w zajęciach i jest  konsekwentnie zachęcany do używania języka polskiego.

„’Wakacje na wesoło z językiem polskim’ są prowadzone po to, aby stworzyć naszym dzieciom możliwość kontaktu z językiem polskim w czasie wakacji. Jestem przekonany, że to od nas, od rodziców, zależy, czy nasze dzieci będą znały nasz piękny język ojczysty, czy też zniknie on razem z nami” – podkreśla wiceprezes Polskiej Fundacji Kulturalnej Tomasz Szybowski.

WAKACYJNY JĘZYK POLSKI W CYBERPRZESTRZENI

Choć chęci wielkie to w gardle wciąż grzęzną słowa,

bo język polski to nie jest łatwa mowa.

Trud jednak zawsze się opłaca, bo nigdy mniej,

tylko więcej nauczysz się, zobaczysz i poznasz,

a wiedza i mądrość życie Twoje ubogaca.

Elżbieta Krakowski

Polska fundacja, polska szkoła, język polski, polskość, Polska i… wakacje!

Radość ta często z nazwy, a nie z satysfakcji. Coś się skończyło, lecz z jakim efektem? Zmęczeni rodzice, zmęczone dzieci, a jednak… to nie wystarczy.

Każdy Polak za granicą dobrze wie, że wiedza ze szkoły polonijnej to kropla nawet nie w morzu, a w oceanie. To tylko ziarno, które nie rzucone na podatny grunt i nie pielęgnowane owoców nie doczeka. Liczba godzin języka polskiego i poznawania polskości jest zdecydowanie za mała. Cudów nie ma. Wiedzą to szczególnie ci, którzy parę lekcji przespali. Nauka języka polskiego w szkołach polonijnych to bardzo ciężka praca: rodziców, dzieci, nauczycieli, a przede wszystkim tych, którzy stwarzają warunki i dbają o bezpieczeństwo wszystkich. W przypadku polskiej szkoły w Clark jest to Polska Fundacja Kulturalna, która organizuje i nadzoruje całą pracę.

Ten rok jest szczególny. Pandemia zatrzymała nas na chwilę refleksji i zastanowienia. Wszyscy uczymy się życia inaczej. Uczniowie Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark również przeszli test ze swojej wiedzy nabytej z zakresu pracy w cyberprzestrzeni. Wymagało to wykrzesania z siebie nie tylko wiedzy nabytej z języka polskiego, ale również elastyczności w komunikowaniu się poprzez ekran komputera.

Obraz uczennicy Emilii Denert wykonany podczas zajęć  „Ty też możesz być dekoratorem wnętrz”

Był to sprawdzian poprawności posługiwania się językiem polskim, nie tylko przed nauczycielem, przed kolegami i  koleżankami w klasie, ale przede wszystkim przed rodzicami. Niejednemu polskie słowa grzęzły w gardle.

Wszyscy wiemy, że nic nie przychodzi łatwo, że trzeba pracować. Aby jednak praca nie była tylko obowiązkiem i ciężarem, Polska Fundacja Kulturalna w Clark wyszła temu naprzeciw i zorganizowała „Wakacje na wesoło z językiem polskim”, które odbywają się online.

Jest to swobodna forma nauki posługiwania się językiem polskim, w godzinnym programie zrealizowanym przez nauczycieli Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark dla dzieci w poszczególnych grupach wiekowych.

UCZNIOWIE ODWIEDZILI POLSKĘ

Nauka języka polskiego – postrzegana jako przygoda poznawcza – w formie dyskusji, eksperymentu czy nowych pomysłów jest to niewątpliwie szansa dla nowego pokolenia uczniów.

„Obecnie pracujemy nad takim moiejszy dla uczniów – mówi Iwona Stępniewski, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej w Clark. – Zastosowanie nowych rozwiązań w procesie edukacyjnym pozwoli nam skuteczniej realizować cele naszej szkoły: mówię, czytam i piszę po polsku”.

Ciekawy zróżnicowany program swoim zakresem tematycznym, obejmującym różne dziedziny wiedzy, przedstawiony został podczas pierwszego turnusu w formie przygody wakacyjnej. Podobnie będzie w turnusie drugim i w następnym.

Podczas tych wakacji uczniowie wraz z rodzicami i dziadkami mogą zwiedzać Polskę wirtualnie, poznać jej największe miasta – na przykład stolicę Warszawę – obejrzeć stare filmy i kroniki przedstawiające jej historię i zabytki oraz posłuchać legend i bajek czytanych przez najlepszych polskich aktorów, a także wziąć udział w pokazie Warszawskie Syreny w Multimedialnym Parku Fontann w Warszawie.

„Polska i jej przyroda stanowią tematykę wielu edukacyjnych filmów przyrodniczych, dlatego nasz program zapewnił dzieciom wyjątkową wirtualną wycieczkę po malowniczych polskich lasach – podkreśla Iwona Stępniewski. – Jej uczestnicy poznali polskie rośliny i zwierzęta. Kolejną fascynującą przygodą był temat lotów kosmicznych. Dzieci oglądały ostatni lot rakiety z kosmonautami na pokładzie, dowiedziały się jak wygląda nasz Układ Słoneczny. Poznały ciekawostki z życia Mikołaja Kopernika, a na końcu wykonały projekt rakiety”.

W okresie letnim nie mogło zabraknąć tematu związanego z ochroną środowiska i bezpieczeństwem. Uczniowie poznali mieszkańców mórz i oceanów zwiedzając wirtualnie oceanarium, uczestniczyli też w prezentacji sprawdzającej ich przyrodnicze wiadomości.

Podczas rozmowy poprzedzonej projekcją filmu pt. „Przyszło lato” dzieci dowiedziały się, gdzie fajnie można spędzić czas w Polsce i jak należy zachowywać bezpieczeństwo w czasie podróży.

Jeden z rysunków wykonanych przez Weronikę Szybowski podczas pierwszego turnusu

W pierwszym turnusie zajęcia z uczniami prowadziła grupa nauczycielek Polskiej Szkoły Dokształcającej Polskiej Fundacji Kulturalnej w Clark, NJ: Iwona Stepniewski (dyrektorka), Joanna Przybysz, Bożena Szmit-Paszkowski, Alicja Moszczyński, Elżbieta Krakowski i Beata Wiśniowska. W drugim turnusie dołączyła do nich Anna Pelesz, której zadaniem jest odwiedzanie poszczególnych grup, czytanie uczniom polskich książek i prowadzenie dyskusji na temat problemów, które autorzy w tych książkach opisują.

DRUGI TURNUS DLA WSZYSTKICH

W drugim turnusie mogą uczestniczyć ci, którzy chcą kontynuować swoją wakacyjną przygodę, ale też mogą się w dalszym ciągu zapisać nowe osoby. Trzeba tylko wysłać potwierdzenie uczestnictwa na e-mail: [email protected]

W emailu trzeba podać: imię i nazwisko rodziców, imię i nazwisko dziecka oraz jego wiek. Trzeba też podać adres emailowy – ten, na który chcą Państwo otrzymywać informacje o połączeniach wideo.

Zajęcia oferowane są bezpłatnie. Ale jeśli byłoby to możliwe, to w tym trudnym czasie PFK prosi o ewentualne skromne dotacje na pokrycie kosztów.

Polska Fundacja Kulturalna

177 Broadway

Clark, NJ 07066-1849

tel.: 732-382-7197

fax: 732-382-7169

www.polishculturalfoundation.org

WE WRZEŚNIU – CZYTANIE „BALLADYNY”

W tym roku we wrześniu polska szkoła w Clark po raz kolejny będzie uczestniczyć w polskiej akcji społecznej „Czytanie narodowe”, któremu od pięciu lat patronuje para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Czytana będzie „Balladyna” – wybitne dzieło polskiego romantyzmu, którego autorem jest Juliusz Słowacki. Właśnie w czasie wakacji nauczyciele przygotowują do tego wydarzenia starszych uczniów.

OPRACOWALI: IWONA STĘPNIEWSKI, ELŻBIETA KRAKOWSKI I JANUSZ M. SZLECHTA

1 KOMENTARZ

 1. Wybory są bardzo dobre.
  Ale nie na kredyt.
  Niech żyje Polska.
  Niech żyją Stany Ameryki Północnej.
  Żyje w Polsce ale byłem u was (w USA nie raz)byłe u NAS . Niech żyje POLSKA .
  Nie na kredyt. Polska płaci za siebie. Wzywam was do solidarności z rozwojem polski nie cofaniem do SOCJALIZMU. Wszystkim równo to nie jest sprawiedliwie.
  Nawet : Sprawo I Sprawiedliwie. My nie chcemy ZSSR nie chcemy Socjalizmu. W USA nie chcecie też socjalizmu.
  Zapraszam do polemiki , współpracy, rozmowy, będąc SA (USA) zawsze byłem zakochany w naszej Wolności(waszej/naszej).