Wakacje z Panem Bogiem 2021

243
Wspólne zdjęcie uczestników „Wakacji z Panem Bogiem“ nad Lake George ZDJĘCIA: ARCHIWUM WAKACJI Z PANEM BOGIEM

Po bardzo trudnym roku szkolnym 2020/2021, kiedy z powodu pandemii nauka często odbywała się w domu przy komputerze, nadeszły wreszcie upragnione wakacje. Możliwości jest wiele, ale w naszym środowisku od 14 lat ojciec Waldemar Łątkowski organizuje niezapomniane "Wakacje z Panem Bogiem".

W tym roku, od 4 do 10 lipca, po raz drugi uczestniczyłam w obozie “Wakacje z Panem Bogiem”. Obóz ten został  zorganizowany już po raz 19 raz, a od 9 lat organizowany jest w bardzo malowniczym miejscu – w Silver Bay nad brzegiem Lake George w stanie Nowy Jork. Organizatorzy: ojciec Waldemar, obecnie proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Cicero w stanie Illinois i Katarzyna Pawka, dyrektorka Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego w Lakewood, NJ – z racji wymogów chwili zmienili profil obozu z młodzieżowego na rodzinny, zachowując jego religijny charakter.

Na miejsce przybyło 85 osób – 30 wspaniałych rodzin, które zdecydowały się wspólnie spędzić część wakacji. Najmłodszy uczestnik miał 2,5 roku, a najstarszy 71 lat.

Każdy dobrowolnie zawierał przymierze z Panem Bogiem

Obóz był prowadzony w języku polskim, co dawało dzieciom możliwość dalszego rozwijania umiejętności mówienia i pisania w tym języku. Motywem przewodnim było hasło: “Bóg-Ojciec kocha mnie”; tym samym zamknięto 3-letnie rozważania na temat Trójcy Świętej. Wszyscy uczestnicy, ze względu na wiek, zostali podzieleni na 6 grup. Najmłodsza grupa to były “Maluchy”, potem “Nastolatki”, „Młodzież”, „Anioły” i „Rycerze”.

Wyjątkową Eucharystię nad jeziorem sprawują ojciec Waldemar Łątkowski (z prawej)
i ksiądz Paweł Dziatkiewicz

Grupy spotykały się każdego ranka o godzinie 9:30. Pod nadzorem prowadzących, uczestnicy spotkań poznawali, dyskutowali, rozważali i wgłębiali się w temat dnia. Były to zagadnienia takie, jak: Bóg-Ojciec źródłem życia, Ojcze nasz, Wszechmogący Bóg, Troskliwy – wie, czego nam potrzeba, Miłosierny, Doskonały w miłości, Ojciec przymierza z człowiekiem. Zwieńczeniem wspólnej duchowej wędrówki była możliwość przeżycia niezapomnianych chwil związanych z zawarciem przymierza z Bogiem na symbolicznej górze Synaj. W związku z tym, że obecny rok jest dedykowany świętemu Józefowi, w środowy wieczór podziwialiśmy, a równocześnie uczestniczyliśmy w przedstawieniu. Nie pominięto też na campie osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego postać utkwi nam w pamięci dzięki piątkowej wieczornicy, podczas której zostało przytoczonych wiele faktów z życia Prymasa Tysiąclecia. Każda rodzina otrzymała pamiątkowe albumy o tym Wielkim Polaku, który 12 września zostanie wyniesiony na ołtarze.

Członkowie poszczególnych grup ze śpiewem na ustach wiosłowali po jeziorze

Nie zabrakło też czasu na rozrywkę i aktywny odpoczynek. Były wędrówki po górach Adirondack, które malowniczo otulają Lake George. Rodziny mogły korzystać z kajaków i rowerów wodnych lub popływać żaglówką po jeziorze. Uczestnicy mieli również do dyspozycji salę gimnastyczną, siłownię i wiele innych atrakcji sportowych. Dużym zainteresowaniem cieszyło się strzelanie z łuku oraz gra w koszykówkę, siatkówkę i tenisa.

Ognisko wieczorem było wydarzeniem, na które wszyscy czekali

Atrakcją, na którą wszyscy czekali, było wspólne ognisko. Dzieci i dorośli piekli kiełbaski oraz smores, a potem ze smakiem je zjadali. Nie zabrakło oczywiście śpiewów i tańców przy ognisku, które bardzo pomogły w kontaktach między rówieśnikami. Były rozmowy, żarty i plany kolejnych spotkań. Tradycją tego obozu, której i tym razem nie zabrakło, jest akcja “Cichy przyjaciel”. Każda rodzina losuje drugą rodzinę, której przez 6 dni ma robić anonimowe prezenciki. Emocji i radości przy otwieraniu upominków od przyjaciela było wiele. Promienny uśmiech na wszystkich twarzach wywołały również podarunki od naszych sponsorów: Lowell Food Inc., Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz United Poles Credit Union. Centrala Polskich Szkół Dokształcających zatroszczyła się o nauczycieli.

Cieszę się, że po raz drugi, wspólnie z moim mężem i synem, mogłam uczestniczyć w tym wyjątkowym obozie. To była doskonała okazja, aby wyciszyć się, odłożyć na bok codzienne problemy, odpocząć, razem spędzić czas, zacieśnić więzi, porozmawiać, przemyśleć różne sprawy. Zbliżyłam się też z przyjaciółmi. Rok temu poznałam wiele osób z różnych stron Ameryki: ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut oraz z Chicago. Spędziłam z nimi 7 dni. Spotykając ich po roku miałam wrażenie, że znamy się od dawna i jesteśmy jedną wielką rodziną. To samo zaobserwowałam u mojego 16-letniego syna, który był na tym obozie już po raz szósty i nawiązał przyjaźnie, które z pewnością przetrwają następne lata. Już teraz planujemy wyjazd na obóz w przyszłym roku. Wszelkie informacje dotyczące tych wyjątkowych “Wakacji” można uzyskać na stronie  www.wakacjezbogiem.com lub https://www.facebook.com/Wakacje-z-Panem-Bogiem