Warto zainwestować w mieszkanie w Polsce

0
1

Martin Gutaj, prezes Magnolia Polska: Utrzymująca się wysoka podaż wzmaga konkurencyjność cen wśród deweloperów, szczególnie w segmencie mieszkań popularnych powoduje, że ceny są atrakcyjne dla kupców. W mojej ocenie rynek się ożywi, a deweloperzy zaczną coraz aktywniej pozyskiwać klientów. Produktów różnorakiego segmentu jest w ofercie sporo, zatem będzie to dobry rok na inwestycje. Ceny już nie spadną, dlatego czekanie na dalsze obniżki będzie bezskuteczne. Mamy bardzo dobry okres na zakup mieszkań i ta tendencja w przyszłym roku się utrzyma. Jakiekolwiek oszczędzanie aktualnie nie przynosi tak pożądanych zysków jak właśnie zakup nieruchomości.

W rzeczywistości prawdziwą perełką okazują się też inwestycje z najwyższej półki, zwłaszcza apartamenty. Oczywiście skończyły się czasy, kiedy można było osiągnąć ponad 100-procentowy zwrot z zainwestowanych pieniędzy. Jednakże w roku 2013 z pewnością warto będzie kupować nieruchomości luksusowe, gdyż według naszych analiz to najbezpieczniejsza inwestycja z perspektywą dużego wzrostu na przestrzeni lat.

Posiadanie nieruchomości luksusowej staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków, gdyż to wciąż bardzo dobra lokata kapitału. Co więcej, popyt na tego typu projekty, wzorem krajów zachodnich, zdecydowanie powinien się w umacniać. Bezpieczeństwo związane ze stabilną wartością takiej nieruchomości powoduje, że obecnie są one popularne również wśród inwestorów.

Ewa Perkowska, dyrektor pionu handlowego Budimex nieruchomości: Rok 2013, a w szczególności jego pierwsza połowa, będzie kolejnym rokiem przewagi podaży nad popytem.

Przeciętna siła nabywcza osób poszukujących mieszkania pozwala obecnie na sfinansowanie zakupu tylko niewielkiego lokalu z segmentu popularnego. Nadchodzący rok będzie więc czasem tzw. mieszkań kompaktowych w swoich kategoriach („dwójek”, „trójek” itd.).

Rynek nieruchomości nadal oczekuje racjonalnych rozwiązań, stąd właśnie mieszkania popularne będą przeważały w ofercie deweloperów. Ważne, aby zachowały równowagę pomiędzy ceną a standardem i lokalizacją.

Autor: BAT, (PAP)