Wczoraj przedszkolaki, dzisiaj pierwszaki

24

Każda szkolna impreza w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie to kolejne wyzwanie, każdego roku inne i zawsze bardzo interesujące. W tej 85-letniej placówce, jednej z najstarszych na Wschodnim Wybrzeżu, pracuje ofiarna kadra pedagogiczna, która doskonale ze sobą współpracuje, a także z rodzicami i swoimi podopiecznymi.

Chyba ta wspólnota w działaniu jest najprawdopodobniej kluczem do sukcesu placówki i jej uczniów. Ostatnim bardzo konkretnym dowodem jest kolejne zwycięstwo ucznia z kl. 6 Gabriela Starca w konkursie pt. „Co dla Ciebie znaczy Polska”, w którym zdobył pierwsze miejsce.

Od 8 lat odbywa się w szkole pasowanie na ucznia. Z wielkim entuzjazmem dyrektor Anna Kubicka powitała 41 uczniów-przedszkolaków z dwóch pierwszych klas i zaprosiła na ślubowanie, a następnie pasowanie na pierwszaka. Maluchy ze swoimi wychowawczyniami Małgorzatą Grabowską i Anną Piterow przygotowały specjalny program, wystąpiły samodzielnie na scenie bez żadnych ściągawek, jednym słowem – zadały swój pierwszy w życiu egzamin na przysłowiową 5 z plusem i udowodniły, że są gotowe przyjąć prawa i obowiązki ucznia klasy pierwszej. Dyrektor Kubicka podziękowała rodzicom, że umożliwili swoim maluchom start do wszechstronnego wykształcenia. Życzyła wszystkim spełnienia marzeń i spełnienia oczekiwań, aby za 8 lat wszyscy mogli odebrać dyplom absolwenta szkoły. Podziękowała rodzicom za współpracę ze szkołą i nauczycielami, za ich zaangażowanie. „To, co robimy teraz wspólnie, zaowocuje w przyszłości i razem będziemy mieć powody do radości i dumy” – zakończyła swoje wystąpienie dyrektor Kubicka.

Kolejne części tej uroczystości odbyły się z całą klasyczną oprawą, czyli wniesieniem sztandarów, ustawieniem pocztów sztandarowych oraz przysięgą na nowy szkolny sztandar i ceremonią pasowania na ucznia.
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy wraz ze słowniczkami ortograficznymi oraz upominki ufundowany przez PSFUK.

Prezes Towarzystwa Oświatowego Zuzanna Żurek złożyła podziękowania wszystkim nauczycielom i rodzicom wspierającym działalność szkoły. W końcowym akcie tej uroczystości do maluchów dołączyli ich rodzice, którzy również doskonale się przygotowali, aby przejąć obowiązki rodzica pierwszoklasisty. Każdy miał duże czerwone papierowe serduszko z wypisanym imieniem swojej pociechy, co było bardzo radosnym elementem wspólnej zabawy.

Usatysfakcjonowani i bardzo zadowoleni uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami zasiedli do wspólnego lunchu, który wcześniej przygotowali rodzice. Najsłodszą nagrodą dla obecnych na tym spotkaniu, był tort, który dla pierwszaków ufundowały nauczycielki.

Autor: Elżbieta Popławska