Wdzięczność dla Ameryki i Polonii za wolność i rozwój

0
7

Spotkanie Polonii z parą prezydencką miało miejsce w poniedziałek, 24 września, i odbyło się w miejscu, które można nazwać – jak to określił w swojej krótkiej przemowie konsul generalny Maciej Golubiewski – „lokalnym symbolem naszej wolnej ojczyzny”, czyli w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Prezydent Andrzej Duda wygłosił przemówienie dotyczące 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, nawiązując przy okazji do wieloletniej współpracy polsko-amerykańskiej oraz wkładu Stanów Zjednoczonych w naszą wolność, a także późniejszy i obecny rozwój gospodarczy. Podziękował także Polonii za podtrzymywanie polskiej tradycji i kultury.

Zebrani wysłuchali również przemowy konsula generalnego Macieja Golubiewskiego oraz wykładu dr. Jacka Czarneckiego na temat marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego wkładu w walkę o niepodległość Polski. Publiczność wraz z parą prezydencką obejrzała wystawę przygotowaną przez Instytut Piłsudskiego w Ameryce i poświęconą marszałkowi oraz jego walce o suwerenność naszego kraju. Prezentacji wystawy towarzyszył występ kwartetu smyczkowego Slavic Arts Ensemble pod kierownictwem Mieczysława Gubernata.

POWITANIE PARY PREZYDENCKIEJ
Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz jego małżonką rozpoczęło się od odśpiewania hymnów narodowych – polskiego i amerykańskiego – które wykonała Edyta Kulczak, mezzosopranistka z Metropolitan Opera. Później krótkie powitalne przemówienie wygłosił konsul generalny Maciej Golubiewski.

„Chciałbym podziękować panu prezydentowi za to, że wybrał Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku na miejsce uczczenia, wyjątkowych dla nas wszystkich tutaj zgromadzonych, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – zaznaczył konsul generalny, przywołując jednocześnie postać Józefa Piłsudskiego oraz kilku innych ojców polskiej niepodległości. – Mam nadzieje, że patrzą na nas z góry i są dumni z przywództwa pana prezydenta Andrzeja Dudy, który z tej samej co oni miłości do ojczyzny czerpie niespożytą siłę do służby naszemu narodowi” – podkreślił konsul Maciej Golubiewski.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA
Głowa państwa polskiego rozpoczęła swoje przemówienie dotyczące 100-lecia odzyskania naszej niepodległości od przypomnienia wieloletniej współpracy polsko-amerykańskiej, odbywającej się na wielu płaszczyznach.

„Polska i Stany Zjednoczone mają wielką i długą wspólną historię. Do tamtego dnia, do tego symbolicznego 11 listopada 1918 roku wiodła nas długa droga. Byli na niej bohaterowie obu naszych narodów: Kościuszko, Pułaski, ale był też niezapomniany i zawsze wspominany z wdzięcznością, prezydent Woodrow Wilson, który także dzięki dyplomatycznej pracy i przyjaźni z Ignacym Paderewskim ujął Polskę w swoim programie dla nowej Europy i nowego świata po pierwszej wojnie światowej” – mówił prezydent Duda dodając, że później na drodze do naszej wolności i wyzwolenia się zza żelaznej kurtyny wielką rolę odegrał prezydent Ronald Reagan.

Andrzej Duda wspomniał także polskich bohaterów, którzy wsławili się w niesieniu wolności nie tylko dla naszego kraju.

„To także poświęcenie i wielkie bohaterstwo Jana Karskiego i rotmistrza Pileckiego dla ratowania Żydów, którzy znajdowali się w niemieckich obozach koncentracyjnych w Polsce” – podkreślał prezydent, wyrażając także wdzięczność wszystkim, którzy na przestrzeni dziesięcioleci przyczynili się dla rozwoju Polski oraz do utrzymania naszej wolności.

„Dziękuję tym, którzy tutaj, w Stanach Zjednoczonych, wśród młodzieży krzewili polskość, prowadzili polskie szkoły, prowadzili polskie organizacje, przechowywali tę polską tradycję przez najtrudniejsze lata. Dziękuję wszystkim tym, którzy się rozwijali, zostali naukowcami, biznesmenami, ludźmi sukcesu, którzy zrealizowali ten tzw. amerykański sen, pokazując zarazem wielkość naszego narodu i to, czego w rzeczywistości warci są Polacy. Dziękuję wreszcie wszystkim naszym amerykańskim przyjaciołom, którzy na przestrzeni ostatnich prawie 30 lat przybyli do Polski i zdecydowali się zainwestować swoje pieniądze po to, żeby także pomóc nam w rozwoju – mówił Andrzej Duda i przywoływał konkretne liczby wynikające z tego typu współpracy. – Mówię to z wielkim przejęciem, dlatego że dzisiaj dotarła do nas wiadomość, iż jedna z globalnych agencji indeksujących, FTSE Russell, przeniosła Polskę z grona państw rozwijających się do grona państw rozwiniętych – podkreślił z dumą prezydent Duda dodając, że takiego znaczącego awansu nie odnotowaliśmy w ciągu ostatnich 30 lat naszego rozwoju. – Znaleźliśmy się wśród 25 najbogatszych, najlepiej rozwiniętych krajów świata, ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Australią i wszystkimi tymi, którzy są bogatymi krajami wolnego świata” – wyjaśniał Andrzej Duda. Dodał, że również Ameryka ma w ten sukces swój wielki wkład.

„Nie stałoby się to, gdyby nie wspólny wysiłek, gdyby nie budowanie potencjału gospodarczego we współpracy m.in. ze Stanami Zjednoczonymi i z amerykańskim biznesem. Nie stałoby się to, gdyby nie amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa, które mamy cały czas, od kiedy wstąpiliśmy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, co również w istotnym stopniu jest znaczeniem Polonii i Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych” – stwierdził prezydent.

Dalszą część swojego wystąpienia Andrzej Duda poświęcił na omówienie planów dotyczących współpracy polsko-amerykańskiej, o których kilka dni temu dyskutował w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem.

„Rozmawialiśmy o rozwijaniu przestrzeni bezpieczeństwa w naszej części Europy, ale przede wszystkim rozmawialiśmy o współpracy gospodarczej, a zwłaszcza współpracy energetycznej, o możliwości wykreowania Polski na hub gospodarczy i energetyczny, z którego byłaby możliwość rozprzestrzeniania się interesów amerykańskich na Europę Środkową” – wyjaśniał Andrzej Duda. Zachęcał amerykańskich i polonijnych biznesmenów do inwestowania w Polsce, co teraz będzie ułatwione dzięki uruchomieniu w Nowym Jorku oddziału Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, w którego otwarciu sam uczestniczył.

„Chcemy budować nowoczesną gospodarkę w Polsce i zapraszamy do tego amerykańskich inwestorów. Chcemy, by polskie firmy rozwijały się w Stanach Zjednoczonych właśnie w najnowocześniejszych dziedzinach” – podkreślał prezydent Duda dodając, że to jest jego największe życzenie i marzenie dla Polski oraz dla Stanów Zjednoczonych na kolejnych 100 lat. Dziękował również Polonii za uczestniczenie w życiu biznesowym, kulturalnym, naukowym oraz za pamięć o Polsce, wspieranie naszego kraju i podtrzymywanie oraz krzewienie polskości na obczyźnie.

„Niech Pan Bóg błogosławi Polsce i Stanom Zjednoczonym na najbliższe co najmniej 100 lat. Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam” – podkreślił na koniec swojego wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

POLSKA AGENCJA INWESTYCJI I HANDLU
Również w poniedziałek, 24 września, w godzinach przedpołudniowych głowa naszego państwa uczestniczyła w oficjalnym otwarciu nowojorskiego przedstawicielstwa Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W uroczystości wzięli udział polscy i amerykańscy przedsiębiorcy, a także kongresmani. Prezydent przedstawiał Polskę jako kraj sukcesu, w którym warto inwestować. Andrzej Duda podkreślił, że Polska notuje wzrost gospodarczy na poziomie 4-5 proc. ma niskie bezrobocie, dobrze wykształconych pracowników i ogromny potencjał.

„Zapraszam do inwestowania w Polsce, bo jestem przekonany, że warto” – mówił prezydent. Przypominając swoją niedawną wizytę w Białym Domu, Andrzej Duda podkreślił, że kwestie gospodarcze były jednym z głównych tematów jego rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem. „Chcemy przenieść nasze relacje, także gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi, na wyższy poziom” – podkreślił polski prezydent.

Prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula dodał, że nowojorskie przedstawicielstwo będzie pomagać zarówno amerykańskim podmiotom planującym inwestycje w naszym kraju, jak i polskim firmom szukającym wsparcia kapitałowego.

„Nowy Jork jest centrum finansowym świata, więc nasza obecność tutaj ma pomóc polskim firmom w dotarciu do globalnych źródeł finansowania” – tłumaczył Tomasz Pisula. W Stanach Zjednoczonych ma powstać docelowo sześć biur PAIH, a na całym świecie do końca tego roku ponad 60.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA