“Wesele” poruszyło widzów

193
Ryszard Druch (z prawej) zorganizował Filmowy Salon Artystyczny, a Zbigniew Chrzanowski opowiedział wiele ciekawostek o historii powstawania „Wesela“ ZDJĘCIA: JANUSZ M. SZLECHTA/NOWY DZIENNIK

187. Filmowy Salon Artystyczny Druch Studio – zorganizowany w niedzielę, 16 stycznia w Viva Dance w Lawrenceville, NJ – okazał się bardzo ciekawym wydarzeniem kulturalnym dla Polonii, mimo że tego dnia padał śnieg z deszczem.

Wojciech Smarzowski jest twórcą niezapomnianych filmów fabularnych: „Wołyń”, „Drogówka”, „Róża” oraz rekordowego hitu „Kler”, który w kinach obejrzało ponad 5 milionów widzów. Jego najnowszy film „Wesele” to historia miłości tak mocnej, że przekracza granice i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna. Jak mówi sam reżyser, jego najnowszy obraz ma być „opowieścią o manipulowaniu emocjami i ostrzeżeniem przed mową nienawiści”.

W doskonałej obsadzie znaleźli się między innymi: Robert Więckiewicz, Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Andrzej Chyra, Ryszard Ronczewski, Arkadiusz Jakubik, Mateusz Więcławek, Przemysław Przestrzelski i najnowsze aktorskie odkrycie twórcy „Kleru” – Agata Turkot.

Studyjna projekcja w Viva Dance najnowszego filmu fabularnego  “Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, z udziałem kooproducenta filmu Zbigniewa Chrzanowskiego, zgromadziła rodaków z New Jersey i Pensylwanii. Na widowni zauważyliśmy między innymi: ekipę studia filmowego “Mała Polska” Tomasza Masłowskiego, Olgę Zarembę i Kingę Jadacką z Filadelfii, dentystkę Ewę Matczak, pianistę jazzowego i muzycznego szefa kabaretu “Odlot” Janusza Smulskiego, inżynierów Leszka i Izę Gregrowskich z Lawrenceville, NJ, Ewę Śledziewską – założycielkę klubu Mała Polska w Trenton, NJ (niestety, klub ten już nie istnieje), artystkę malarkę Ewę Zeller z mężem Jackiem Szymulą i Zginiewa Mystkowskiego – szefa sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Trenton.

Widzowie czekają na rozpoczęcie projekcji filmu

Film jest mocnym, kontrowersyjnym obrazem o trudnych stosunkach polsko-żydowskich w XX i XXI wieku. Mówił o tym Zbigniew Chrzanowski, a także Wojciech Smarzowski. Reżyser rozmawiał  z widownią festiwalu filmowego w Tallinie po projekcji „Wesela“. Rozmowę tę nagrał na video Zbigniew Chrzanowski i zaprezentował po projekcji filmu w Viva Dance. Zbigniew Chrzanowski współfinansował produkcję filmu, a przy okazji zagrał w nim epizodyczną rolę. Zdradził też tajemnicę, że Wojciech Smarzowski już pracuje nad kolejnym filmem, który zamierza zatytułować… „Wesele“. Ma być to historia wesela za czasów Mieszka I, pierwszego władcy Polan, uważanego za twórcę państwowości polskiej. Praca nad tym filmem zapewne potrwa 3-4 lata.

***

Dziękujemy wszystkom rodakom, którzy przybyli na ten filmowy wieczór. Specjalne podziękowania kierujemy do kooproducenta filmu Zbigniewa Chrzanowskiego za sponsorowanie wieczoru i ciekawe opowieści z planu filmu. Dziękujemy bardzo Paulinie Wojterze, która upiekła nam po raz kolejny swoje pyszne “Pączki Pauliny”.

***

Zbigniew Chrzanowski to prawdziwy polonijny filantrop i sponsor wielu imprez kulturalnych. Sponsorował wieczór z filmem “Wesele”, ale także IX Kabaretową Noc Świetojańską z Wierszem Norwida, która odbyła się 27 czerwca 2021 roku w restauracji Ambassador w Trenton.