Wielkanocne dekoracje i rodzinne tradycje

0
5

Każdy z nas doskonale pamięta przygotowanie święconki – kosza lub koszyczka ozdobionego różnymi koronkowymi serwetkami i wypełnionymi zestawem potraw, które należało poświęcić. Zawartość święconki w ciągu wieków, w zależności od regionu, ulegała pewnym modyfikacjom, a koszyczki zmniejszały swoje rozmiary. Dzisiaj idziemy do kościoła z niedużą święconką, mniej lub bardziej upiększoną, i z własnym konceptem potraw, praktycznie są to małe porcje naszych świątecznych smakołyków. Jednak do tradycji należy zestaw sześciu tzw. obowiązkowych, czyli chleb, jajko, wędliny, ser, chrzan i ciasto. Na stole wielkanocnym czy też w koszyczku nie może zabraknąć baranka i gałązek palmy wielkanocnej. Największą pielęgnowaną tradycją-atrakcją dla najmłodszych członków rodziny było i jest malowanie jaj, często pod okiem babci i dziadka. Współcześnie dekoracje pisanek, strojne palmy czy bukiety palmowe, oryginalne święconki, stanowią pewien rodzaj sztuki ludowej lub regionalnej, związanej z tradycją obchodów świąt wielkanocnych.

Po raz pierwszy zarząd CPS zorganizował 21 marca Wielkanocny Kiermasz, który będzie kontynuowany 28 marca w Galerii CPS, przy 177 Kent St. Pierwszego dnia w kiermaszu udział wzięli: biznesmenka z firmy E.H. SKY Flowers z Greenpointu, właścicielka zaprezentowała ciekawe bukiety palmowe, miniaturki kurczaczków, świąteczne świece, specjalne odmiany kwiatów doniczkowych na świąteczny stół, stroiki kwiatowe ect. Ozdoby wielkanocne pokazali również artyści amatorzy, hobbyści: Elżbieta Winiarz przyjechała ze swoimi pracami z Pocono w Pensylwanii – były to różnorodne i kolorowe pisanki, które wykonała z pasmanterii dekoracyjnej, czyli wstążek, cekinów, koralików, kwiatków itp. – krótko mówiąc wspaniałe rękodzieła. Z podobnym artystycznym wydźwiękiem zaprezentowała swoje świąteczne ozdoby Janina Gryczka z południowego Brooklynu – zostały one wykonane metodą origami – czyli sztuką składania papieru, prawdziwe artystyczne cudeńka: koszyczki, jajka, kwiaty, zwierzęta, a także kartki świąteczne, które nasza hobbistka wykonała z różnych materiałów.

Świąteczną niespodziankę dla swoich uczniów przygotowała Polska Szkoła im. Marii Konopnickiej. Grono pedagogiczne zorganizowało Konkurs Wielkanocny, a wyróżnione prace zostały tego dnia wystawione dla zwiedzających. Prace były imponujące, gdyż twórcy wykorzystali wszelkie możliwe techniki tworzenia i ogólnie dostępne materiały do twórczej pracy.

Z zaproszenia na otwarcie wiosennego kiermaszu chętnie skorzystali polonijni studenci z PSO na czele z prezeską Moniką Dziewą, która stwierdziła, że to idealna okazja na promowanie organizacji wśród Polonii amerykańskiej. „Staramy się zdobyć nowych, pełnych zapału do działania studentów” – mówiła Monika. Okazało się, że miała rację, bo już po godzinie pochwaliła się nowo przyjętym kolegą z NYU.

Przedstawicielka CPS Katarzyna Golec zaprosiła odwiedzających na kolejny kiermaszowy dzień, czyli na 28 marca, na godz. 12:00 – będzie to doskonała okazja, aby piękne, wykonanie ręcznie ozdoby zakupić za niewysokie ceny. Zaproszonymi gośćmi tego dnia będzie młodzież szkolna, dla której przygotowano specjalny wykład o tradycjach wielkanocnych. Dla odwiedzających przygotowano loterię fantową z nagrodami.

Autor: Elżbieta Popławska