Wielki Festiwal Małej Polski w Connecticut

240
Tańczy średnia grupa wiekowa zespołu Polanie

Tegoroczny, 8. Festiwal Małej Polski odbył się w New Britain, CT, w pierwszą niedzielę czerwca. Przez minione lata zyskał ogromną popularność – stając się za każdym razem wielkim wydarzeniem kulturalnym w stanie, opisywanym przez wszystkie media. Oficjalnie uznany został za największy festiwal polonijny w USA.

W tym roku Mała Polska pobiła rekordy frekwencji i przejdzie do historii polonijnej, bo jak podały amerykańskie media, festiwal odwiedziło około 35 tys. osób. „W jedności siła – podkreślił w rozmowie z „Nowym Dziennikiem” Darek Barcikowski, przewodniczący tegorocznego festiwalu oraz Wielki Marszałek 82. Parady Pułaskiego. – Nie myślałem, że oprócz prac związanych z paradą, będę koordynował takich rozmiarów festiwal. Bardzo się cieszę, że się udało. Nie znam innej polonijnej imprezy, która ma taką siłę przebicia poza własne środowisko”.

Przemawia Lucjan Pawlak, były burmistrz New Britain

W polonijnym wydarzeniu wzięło udział wielu wysokich rangą polityków, m.in.: kongresmanka Jahana Hayes z dystryktu obejmującego Connecticut, gubernator Connecticut Ned Lamont, jego zastępczyni Susan Bysiewicz, senator Richard Blumenthal, członkowie stanowej legislatywy, jak senator Gennaro Bizzarro i William Petit, burmistrz New Britain Erin Stewart oraz liczni członkowie rady miasta.

Wiele radości swoim występem sprawili najmłodsi Polanie

Festiwalową nowością był punkt informacyjny, który znajdował się na skrzyżowaniu głównych festiwalowych ulic – Grove i Broad – gdzie woluntariusze udzielali informacji o trwających imprezach. Główna scena znajdowała się przed kościołem parafii Najświętszego Serca w New Britain, która w tym roku obchodziła 125-lecie, a ks. prałat Daniel Plocharczyk został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem. Gościem specjalnym wyróżnionym podczas oficjalnego otwarcia był bokser Adam Kownacki (zajmujący 9. miejsce w rankingu wagi ciężkiej na świecie) – który otrzymał nagrodę za pracę na rzecz Polonii i wspaniałe wyniki sportowe. Uhonorowany został również Darek Barcikowski, a podziękowaniom za festiwal nie było końca. Gości prezentował na scenie i nagrody wręczał Adrian Baron, prezes Polonia Business Association, organizacji, pod egidą której odbyła się 8. edycja Festiwalu Małej Polski.

Wzdłuż Board St. rozstawiły swoje stanowiska polonijne organizacje, funkcjonowało ponad 30 punktów polonijnej gastronomii z najróżniejszymi przysmakami, przyciągało wzrok kolorowe stanowisko z prezentami PSFCU, byli przedstawiciele banków amerykańskich, biznesmeni, jak np. Jacek Mikołajczyk – najlepszy w sprzedaży nieruchomości. Komitet Parady Pułaskiego w Stamford, CT, reprezentowały na stoisku przewodnicząca Halina Szeligowski i członkini Iwona Mazur. Była też reprezentacja Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II – powstałej w 1960 r., w której obecnie uczy się około 700 uczniów pod okiem ponad 30 pedagogów. Nie mogło również zabraknąć przedstawicielek Polonaise Club, Inc. z siedzibą w New Britain, który został założony przez grupę kobiet pochodzenia polskiego w latach 30. XX wieku. Głównym jego celem jest zbieranie funduszy na stypendia dla licealistek o polskich korzeniach, decydujących się na kontynuowanie edukacji uniwersyteckiej. Stoisko Classic Travel Małgosi i Jerzego Majcherczyków przyciągało dźwiękami piszczałek, imitujących głosy ptaków i zwierząt oraz koszulkami z nadrukami widoków najciekawszych zakątków świata. Nie sposób wyliczyć wszystkich, bo dziesiątki stoisk utworzyły kilometrowe, pomysłowe i kolorowe, prezentacje firm i produktów.

Miss Polonii Connecticut 2019 i bokser Adam Kownacki

Po raz pierwszy na festiwalu zaprezentował się Teatr Wyobraźni Novum z Hartford w komedii „Wizyta prezydenta”. Wśród zespołów muzycznych największą widownię zyskali Polanie z Bridgeport – pokoleniowy zespół, w którym tańczą rodzice, dzieci i ich dzieci. 

Pomysłowym przedsięwzięciem było zorganizowanie przez Beatę Kaczmarczyk, redaktorkę Polskiego Expressu w Connecticut, pobicia rekordu świata we wspólnym śpiewaniu. Z okazji Roku Stanisława Moniuszki wybrano jego „Prząśniczkę”, ze słowami Jana Czeczota. I rekord został pobity – tłumy zaśpiewały! Trzeba jeszcze dodać, że konferansjerkę na festiwalowej scenie poprowadziła Kate Stone, piosenkarka i DJ-ka, która doskonale zagospodarowała każdą wolną chwilę pomiędzy występami.

ZDJĘCIA: ELŻBIETA POPŁAWSKA I MAGDALENA KALKOWSKA