Wielki Marszałek Sławomir Platta

85

Rekordowo duża liczba osób wzięła udział w pasowaniu mecenasa Sławomira Platty na Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego 2017. Wśród gości pojawili się także amerykańscy politycy.

“Czuję się absolutnie wspaniale. To był wielki moment, jeden z największych w moim życiu. Doświadczenie, którego tutaj doznałem, było niepowtarzalne. Tego nie można porównać do żadnego procesu, do żadnej wygranej, do niczego innego wcześniej – powiedział “Nowemu Dziennikowi”, po zakończeniu uroczystości szarfowania, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego 2017. – Atmosfera, która tutaj panowała, tworzona przez setki ludzi, którzy przyszli dzisiaj do konsulatu, była okazaniem wsparcia, które potrzebne jest każdemu marszałkowi. Teraz tylko zakasujemy rękawy i zabieramy się do ciężkiej pracy” – zapewnił mec. Sławonir Platta.

“Jestem przekonany, że tegoroczna Parada Pułaskiego, pod przywództwem nowego marszałka, będzie kontynuować świetną tradycję ukazywania dynamizmu środowiska Polonii, jak i Amerykanów polskiego pochodzenia w USA” – stwierdził konsul generalny Maciej Golubiewski, dla którego uroczystość pasowana mec. Sławomira Platty była inauguracją służby dyplomatycznej w Wielkim Jabłku.

“Szanowni państwo, bardzo się cieszę, że moim pierwszym oficjalnym obowiązkiem po objęciu funkcji konsula generalnego w Nowym Jorku, jest przywitanie państwa przy okazji uroczystości mianowania pana Sławomira Platty marszałkiem 80. Parady Pułaskiego” – w ten sposób konsul generalny powitał zebranych na ceremonii. Jego przemowa była pierwszą i zarazem jedną z wielu wygłoszonych w czwartek, 19 stycznia, w sali lustrzanej pałacu DeLamar, w którym mieści się Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku.

Maciej Golubiewski odczytał także specjalny list gratulacyjny ambasadora RP w USA, prof. Piotra Wilczka, który ze względu na obowiązki związane z udziałem w uroczystościach inauguracyjnych prezydenta USA Donalda Trumpa nie mógł osobiście pojawić się na ceremonii pasowania tegorocznego Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego.

“Z całego serca gratuluję wyboru na tę zaszczytną funkcję. To wielkie wyróżnienie ze strony wyborców, ale również zobowiązanie do pracy na przygotowanie parady. Ufam, że pana działalność zjednoczy wszystkie środowiska polonijne wokół tej ważnej imprezy” – napisał prof. Wilczek, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych. Dodał, że z niecierpliwością czeka na udział w tegorocznej manifestacji polskości na Piątej Alei.

Ciężkiej pracy związanej z przygotowaniem parady, która w tym roku odbędzie się 1 października, oraz mobilizacji polonijnych organizacji do udziału w tym wydarzeniu tegoroczny Wielki Marszałek się nie obawia, a nawet – jak zaznaczył w przemówieniu – już dawno rozpoczął działania zmierzające do tego, żeby 80. Parada Pułaskiego była wyjątkowa nie tylko ze względu na swój jubileusz.

Sławomir Platta szarfę marszałkowską otrzymał z rąk ubiegłorocznego Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego – dr Donny Koch-Kapturskiej.

“Sławku, gratuluję ci udanych wyborów i wiem, że będziesz nas wszystkich godnie reprezentował jako główny marszałek. Życzę ci dużo szczęścia, aby ten rok był udany dla ciebie i twojej rodziny, a całej Polonii życzę pogodnej i pięknej parady” – powiedziała dr Koch-Kapturska podczas pasowania swojego następcy.

Sławomir Platta podziękował wszystkim za liczne przybycie do konsulatu. Zaprezentował swoich gości specjalnych, amerykańskich polityków i polonijnych działaczy. Wśród nich byli m.in.: poseł stanowy Joseph Lentol i Michael “Mike” McMahon – prokurator okręgowy ze Staten Island, Edward Gersowitz – prezes New York State Trial Association, Alexander Periello – dyrektor wykonawczy Reology Holdings oraz Artur Dybanowski – prezes Pulaski Association of Business and Professional Men i były prezes tej organizacji Dariusz Knapik, którzy do tej pory bardzo go wspierali. Zachęcił wszystkich do uczestnictwa w “wielkiej celebracji polskiego dziedzictwa i Polonii zamieszkującej Nowy Jork”. Wspominał o polsko-amerykańskim koncercie w Central Parku, który poprzedzi paradę oraz o imprezie promującej wśród Amerykanów znanych Polaków, którzy zasłużyli się dla Stanów Zjednoczonych.

W rozmowie z “Nowym Dziennikiem” Wielki Marszałek zdradził szczegóły dotyczące swoich nowatorskich pomysłów.

“Koncert będzie kulminacyjnym punktem przygotowań do parady, ale nie jedyną innowacją, ponieważ cały dzień poprzedzający tegoroczną Paradę Pułaskiego poświęcony będzie pamięci narodowej Polski i Polaków. To wszystko odbędzie się w Central Parku i do udziału w tej uroczystości zaproszone zostaną wszystkie organizacje polonijne, które będą mogły zaprezentować swoich patronów po to, żebyśmy mogli pokazać Amerykanom naszą tradycję i historię oraz kim jesteśmy i w jaki sposób wpłynęliśmy na historię Stanów Zjednoczonych” – wyjaśniał mecenas Sławomir Platta. Koncert przed paradą, który zostanie zorganizowany w Central Parku, jest bardzo dużym przedsięwzięciem logistycznym, dlatego prace z nim związane trwają już od czasu wygranych przez niego wyborów marszałkowskich.

“Mamy zarezerwowane dwa dni tuż przed paradą – piątek i sobotę, 29 i 30 września – podkreślił Wielki Marszałek. – Rozmowy są już bardzo zaawansowane z zespołem Wilki, z Bednarkiem, a zwłaszcza z Budką Suflera, która reaktywuje się na ten jeden koncert. Nazwa gwiazdy amerykańskiej na razie trzymana jest w tajemnicy” – dodał mec. Platta.

Ten koncert ma być także źródłem finansowym na przyszłość. Będzie zarazem pierwszym takim wydarzeniem w Central Parku, a więc ma znaczenie historyczne.

Zarówno członkowie Komitetu Parady Pułaskiego, jak i tegoroczny Wielki Marszałek wierzą, że podobnie jak podczas czwartkowej uroczystości, kiedy to został pobity rekord frekwencji w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie – obecnych było ponad 300 osób – również 1 października na Piątej Alei zjawi się niespotykana dotąd liczba uczestników, w tym także Amerykanów.

“Zależy mi na tym, żeby do udziału w paradzie zachęcić tych Amerykanów, którzy czują się Polakami, ponieważ w ich żyłach płynie jakiś procent polskiej krwi. Polonii jest coraz mniej, ale Amerykanów polskiego pochodzenia jest bardzo dużo” – podkreślił mec. Platta.
Podczas uroczystości pasowania na Wielkiego Marszałka, oprócz wspomnianych wcześniej polityków, obecni byli także przedstawiciele wielu biznesów i banków: Chase, HSBC, City Bank, Deutsche Bank oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Te firmy będą podporą finansową Parady Pułaskiego, podczas której będą realizowane różne inne pomysły, mające zmienić jej dotychczasowe oblicze. W konsulacie pojawili się także przedstawiciele ponad 80 polonijnych organizacji, szkół dokształcających, a nawet zespół góralski, który odśpiewał tradycyjne “Sto lat” dla Wielkiego Marszałka, a także wręczył mu specjalną spinkę góralską, włączając go tym samym do grona górali.

Ceremonię prowadzili Ryszard Mazur, Peter Eagler i Ryszard Zawisny. Specjalne modlitwy wygłosił ks. kanonik Jacek Woźny, a hymny narodowe – polski i amerykański, a także pieśni patriotyczne: “Boże coś Polskę” oraz “God Bless America” – zaśpiewała Victoria Knapik. Muzycznie uroczystość swoimi występami uświetnili Robert Bronchard oraz zespół Slavic Arts Ensemble. Natomiast poczęstunek przygotowała restauracja French Epi z Greenpointu.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA