Wielkie świętowanie na Piątej Alei niepodległości Polski

8

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski oraz biskup Witold Mroziewski z diecezji brooklyńskiej będą pełnić funkcję honorowych marszałków podczas tegorocznej Parady Pułaskiego. Wielka manifestacja polskości na najważniejszej alei świata odbędzie się w niedzielę, 7 października. Jako Wielki Marszałek będzie jej przewodził Thomas Duch.

81. Parada Pułaskiego będzie miała wyjątkowy charakter, ponieważ wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym wszystkie kontyngenty – a zgodnie z przewidywaniami organizatorów będzie ich około 60 – na pewno swoją oprawą artystyczno-wizualną będą nawiązywały do tego wydarzenia.

BIAŁO-CZERWONA PARADA
Tegorocznej manifestacji polskości na Piątej Alei towarzyszyć będzie rocznicowe hasło, które w oryginale brzmi: „Celebrating the 100th Anniversary of the Rebirth of the Polish Nation”.

„Polska odrodziła się dzięki wysiłkom różnych osób i Polaków, którzy walczyli o jej wolność w czasie I wojny światowej. Osoby takie jak pianista Ignacy Jan Paderewski, marszałek Józef Piłsudski, Roman Dmowski i prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson wraz z tysiącami wielu innych ludzi niestrudzenie pracowali nad odrodzeniem się polskiego państwa po tym, jak zostało ono rozebrane przez carską Rosję, imperium austro-węgierskie i Prusy. Po 123 latach okupacji mocarstwa te zostały pokonane” – czytamy w oficjalnym komunikacie Komitetu Parady Pułaskiego.

Tegorocznej biało-czerwonej manifestacji na Manhattanie będzie przewodniczył Amerykanin słowackiego pochodzenia i zarazem wielki przyjaciel Polski i Polonii – Thomas Duch. Jest on byłym posłem stanowym oraz burmistrzem Garfield, NJ, a obecnie także administratorem tego miasta, zamieszkanego w dużym stopniu przez Polaków. Dzięki jego staraniom w Garfield utworzono duży park, gdzie w centralnym miejscu stoi piękny pomnik gen. Kazimierza Pułaskiego. Za zaangażowanie na rzecz polskiej społeczności zamieszkującej tę miejscowość Thomas Duch, we wrześniu 2017 roku, został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczony Krzyżem Kawalerskim Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podkreśla praktycznie w każdym publicznym wystąpieniu, medal ten jest dla niego największym wyróżnieniem, jakie go spotkało w dotychczasowym życiu.

Wśród gości specjalnych pojawią się m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski oraz biskup Witold Mroziewski z diecezji brooklyńskiej. Obaj będą sprawowali funkcję marszałków honorowych.

„Oczywiście zawsze zapraszamy prezydenta zarówno polskiego, jak i amerykańskiego, ale niestety oni są bardzo zajęci i nie udaje im się wziąć udziału w naszej paradzie – wyjaśnia Richard Zawisny, przewodniczący Komitetu Parady Pułaskiego. – Poza tym wysłaliśmy zaproszenia do amerykańskich polityków, m.in. nowojorskiego gubernatora Andrew Cuomo oraz wielu senatorów i kongresmanów z Nowego Jorku i New Jersey. Jednak na razie nie potwierdzili oni swojej obecności, ale z reguły robią to w ostatniej chwili” – dodaje Zawisny. Uważa on, że jednak wielu z nich się pojawi, ponieważ w tym roku są wybory, więc na pewno będą się chcieli pokazać przed publicznością.

Zgodnie z tradycją oficjalne rozpoczęcie parady odbędzie się o godzinie 12:30 po południu przed główną trybuną przy Piątej Alei na wysokości 41 Ulicy (vis a vis Nowojorskiej Biblioteki Publicznej). Przemarsz będzie miał miejsce na odcinku od 35 do 56 Ulicy. W tym roku jako pierwsze pójdą kontyngenty z New Jersey, co związane jest z tym, że Wielkim Marszałkiem Parady Pułaskiego 2018 jest Thomas Duch, reprezentujący ten stan. Pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem parady (o 12 w południe) przed trybuną główną swoje umiejętności zaprezentuje kanadyjski chór, który w tym celu przyjedzie specjalnie na Paradę Pułaskiego.

Organizatorzy liczą, że podobnie jak w latach wcześniejszych dopisze pogoda, a przede wszystkim Polonia, która nie tylko liczne weźmie udział w marszu Piątą Aleją, ale również będzie stała na całej jej długości, by podziwiać poszczególne dywizje.

„Najważniejsze jest to, żeby Polonia zechciała wyjść z domów i pojawić się na Piątej Alei, przejść wraz ze swoimi kontyngentami, a później by dołączyła do publiczności oglądającej przemarsz” – podkreśla Richard Zawisny, który serdecznie wszystkich zaprasza na to wielkie polonijne święto.

MSZA I ŚNIADANIE
Tradycyjnie przemarsz Piątą Aleją poprzedzi uroczysta msza św., która zostanie odprawiona o godz. 9 rano w katedrze św. Patryka przy Piątej Alei, pomiędzy 50 i 51 Ulicą. Będzie jej przewodniczył bp Witold Mroziewski, któremu będzie towarzyszył eparcha greckokatolicki Kurt Burnette, ordynariusz eparchii Passaic Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-rusińskiego, a także ks. kanonik Mirosław Król, kanclerz seminarium św.św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake w Michigan oraz kilkunastu kleryków z tego ośrodka. Poza tym do udziału w tym okolicznościowym nabożeństwie zaproszeni zostali wszyscy księża z Posługi Duszpasterskiej dla Polskich Imigrantów. Mszę świętą swoim śpiewem uświetnią dwa chóry, które przyjadą z Polski.

Bezpośrednio po mszy św. zaproszeni goście oraz osoby, które wykupią sobie wejściówki, zjedzą wspólne śniadanie, podczas którego odbędzie się ceremonia szarfowania marszałków honorowych: Adama Kwiatkowskiego oraz bp. Witolda Mroziewskiego. Odbędzie się to w sali 3 West Club przy 51 Ulicy. Osoby zainteresowane udziałem w tym wydarzeniu informacje na ten temat mogą uzyskać dzwoniąc do Dawida Kopali pod nr tel. (908)265-8165.

81th ANNUAL PULASKI PARADE BANQUET
Tradycyjnie tydzień wcześniej niż ma miejsce Parada Pułaskiego odbywa się doroczny Bankiet Parady Pułaskiego. Od wielu lat ma on miejsce w sali balowej hotelu Marriott Marquis na Times Square się przy 1535 Broadway. Jego celem jest uhonorowanie Wielkiego Marszałka Parady Pułaskiego – w tym roku Thomasa Ducha – oraz prezentacja marszałków poszczególnych kontyngentów, a także towarzyszących im Miss Polonii i Małych Miss Polonii.

Do udziału w bankiecie zaproszeni są m.in. sekretarz stanu Adam Kwiatkowski oraz konsul generalny Maciej Golubiewski z małżonką, a także politycy amerykańscy, m.in.: gubernator Andrew Cuomo, kongresmanka Carolyn Maloney, kongresman Dan Donovan i senator Robert Menendez.

Podczas balu odbędzie się także pokaz polskich tańców ludowych w wykonaniu Polish American Folk Dance Company, a do zabawy będzie przygrywał zespół Zambrowiacy. W tym roku bankiet odbędzie się w sobotę, 29 września, i rozpocznie się godziną koktajlową o godz. 6 wieczorem; potrwa do 11 w nocy. Osoby zainteresowane udziałem mogą się kontaktować z Jadwigą Heidi Kopalą, korzystając z numeru tel. (908) 665-9672.

Autor: WOJTEK MAŚLANKA